Spławik

Wędka spławikowa – jaką wybrać

reklama

Wędkarstwo spławikowe to najbardziej popularny styl łowienia. Od zawsze ilustracje wędkarskie pokazywały bujający się na wodzie spławik, który nagle zaczynał podskakiwać co wskazywało na biorącą rybę. Dokładnie tak to się odbywało – wędka, kołowrotek, żyłka, spławik, ciężarek , haczyk. Bardzo prosta, a zarazem tak skomplikowana kombinacja.

Stając przed zakupem przy tak ogromnym wyborze sprzętu na rynku musimy wiedzieć co kupić…

Rodzaje wędek spławikowych

Wędki spławikowe możemy podzielić na kilka grup:

Ze względu na uzbrojenie będą to:

1. Wędki bez przelotek ( do łowienia bez użycia kołowrotka)

  • baty
  • tyczki

2. Wędki z przelotkami ( do łowienia z kołowrotkiem)

  • bolonki
  • odległościówki

Zacznijmy od tych pierwszych.

Wędka spławikowa – jaką wybrać

Wędki bez przelotek (do łowienia bez użycia kołowrotka)

Baty

Baty – są to teleskopowe wędziska w przedziale długości od 2 do nawet 10 ( i więcej ) metrów. Posiadają dwa rodzaje szczytówek. Przeznaczone do łowienia drobniejszych ryb mają szczytówki pełne, które są delikatniejsze i lepiej amortyzują drobne ryby. Można wtedy zastosować sztywniejszy i lżejszy blank który pozwoli nam na sprawniejsze odławianie. Przy łowieniu większych ryb bat powinien mieć bardziej paraboliczną akcję i pusta w środku szczytówkę. Podczas holu ugina się na całej długości, amortyzując ucieczki walczącej ryby.

Baty posiadają mocowanie żyłki na końcu szczytówki – przypinamy pętle z żyłki do łącznika lub wiążemy żyłę do metalowego kółka.

Wędka spławikowa – jaką wybrać

Tyczki

Tyczki – nasadowe wędziska przeznaczone do połowu ryb zestawem skróconym. Przeznaczone do używania amortyzatorów umieszczonych w szczytówkach. Niesamowicie precyzyjne narzędzia do połowu ryb. W najwyższych modelach zastosowano do produkcji szczytowe osiągnięcia wędkarskiej techniki – wysokomodułowe węgle, teflonowane złącza, powłoki odbijające promienie słoneczne i mnóstwo innych innowacyjnych rozwiązań. Ceny topowych modeli sięgają nawet 20 tysięcy złotych w kilku topowych zestawach.

wędziska posiadają topy ( elementy szczytowe o długości 2,5 – 6 m ) w których zamocowany jest amortyzator gumowy, a długośc topu regulujemy do głębokości łowiska. Kije te posiadają też specjalny element do precyzyjnego podawania przynęt i zanęt z umocowanym na końcu szczytówki kubkiem.

Tyczki możemy podzielić na następujące kategorie :

Skrót – wędziska o długości od 3 do 10 metrów będące skróconą wersją pełnej tyczki ( 10 – 16 metrów długości) przeznaczony do łowienia w strefie przybrzeżnej. Specificzą wersją delikatnego skróta jest jego przeciwieństwo w wersji “power” – czyli klasyczny “margin pole”. Wędzisko umożliwiające łowienie największych ryb . Stosunkowo ciężkie i pozwalające na stosowanie najgrubszych żyłek i amortyzatorów. Przeznaczone do połowów karpi i jesiotrów.

Kanałówki – niezwykle lekkie i sztywne wędziska o wadze nierzadko poniżej 800 g przy 13 metrach. Niestety bardzo delikatne i kruche. Służące do precyzyjnego łowienia na wodach stojących i wolno płynących kanałach. Bardzo przyjemne w operowaniu, a zarazem wymagające sporego doświadczenia od wędkarza.

Karpiówki – mocne tyczki posiadające spore ugięcie i przez to niesamowity zapas mocy. Przeważnie posiadają topy z systemem walki umożliwiające wyprowadzenie amortyzatora przez otwór w dolnej części. Przez to możemy napięciem gumy kontrolować rybę holu.

Umożliwiają walkę z największymi mieszkańcami łowisk komercyjnych. Bardzo dobre na rozpoczęcie przygody z tyczką

Rzeczne – mocne , sztywne wędziska umożliwiające połów w rzekach na ciężkie zestawy i zastosowanie spławików typu “listek”. Ich waga często przekracza 1000 g rekompensując to wysoką sztywnością, mocą i doskonałym wyważeniem. Przeznaczone do połowu w nurcie i holowania ryb pełnym kijem.

Wędki z przelotkami

Bolonki

Bolonki – teleskopowe kije w długościach od 5 do 10 metrów. Wedle założenia przeznaczone do połowu w wodach bieżących na spławiki mocowane na stałe. Dzięki zastosowaniu kołowrotka umożliwiają połowy na sporych dystansach, a długość wędki pozwala na łowienie na sporych głębokościach. Bardzo wygodne podczas transportu, zestawy pozostają na kijach, zsuwamy wędkę i możemy swobodnie podróżować nad wodą. Ich wadą jest spora delikatność ze względu na zastosowanie wysokomodułowych materiałów. Ciągłe składanie i rozkładanie z czasem osłabia konstrukcje i łamliwość szczytówek wymusza stosowanie podbieraka. Rekompensatą jest niezwykła uniwersalność zastosowania oraz możliwość  kontroli zestawu podczas łowienia.

Odległościówki

Odległościówki – wędziska 2,3, a nawet czasem 4-ro składowe w długości 3,6-4,5 metra , z dużą ilością niewielkich przelotek przeznaczone do połowu z użyciem kołowrotka. Umożliwiają stosowanie spławików przelotowych tzw wagglerów i sliderów oraz łowienie nawet na 40-to metrowych dystansach i dużych głębokościach. Bardzo często stosowane przy łowieniu podczas wiatru, gdyż zatopiona pod woda żyłka pomiędzy spławikiem a szczytówką pozwala na spora stabilność zestawu. W ostatnich latach coraz popularniejsza jest “komercyjna” odmiana typowej odległościówki czyli pellet waggler – wędziska dwuskładowe, paraboliczne w długości 3 – 3,60 m. Przeznaczone do połowu z powierzchniowych partii wody karpi i innych ryb zamieszkujących łowiska komercyjne

Jak dobrać wędkę spławikową do łowiska

Musimy zwrócić uwagę na warunki i ryby żyjące w danym łowisku. Na pewno wyznacznikiem będzie dystans na jakim są ryby w danej wodzie. Wędki bez kołowrotka znacznie ułatwiają łowienie, są przyjemne w użyciu, ale niestety ograniczenie wynikające z zastosowania odcinka żyłki ( top tyczki , bat) odbiera możliwość szukania ryb na dystansie. Drugim wyznacznikiem jest wielość ryb. Przy większych rybach musimy zaopatrzyć zestaw w kołowrotek lub solidny amoryzator. Duża ryba po zacięciu lubi odjechać w łowisko i na bacie skończy się to zerwaniem .

Wędka spławikowa – dla początkujących

Zdecydowanie bat – prosty w użyciu, nie wymagający skomplikowanego osprzętu. Dla dzieci najlepiej zrobiony z kompozytu węglowo- szklanego. Będą przez to znacznie odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Podobny rozwiązaniem jest masywny margin pole – nie wymaga zbyt wielu dodatkowych “klamotów”. Kilka zestawów , podpórka, krzesełko i możemy cieszyć się wędkowaniem. Ale … Tylko w strefie przybrzeżnej. Jeżeli chcemy pójść dalej w wodę to pozostaje nam odległościówka lub bolonka. Jeżeli woda stojąca – zdecydowanie match. Najprostszy zestaw z wagglerem lub zwykłym spławikiem przelotowym i możemy zacząć przygodę z dystansem.

Wędka spławikowa – dla bardziej zaawansowanych

Tutaj zaczyna się temat rzeka…

Na pewno tyczka w jej wszystkich zastosowaniach. Niesamowite wrażenia podczas holu szczególnie dużych ryb na rzece lub karpi na łowiskach komercyjnych. Walka bez użycia kołowrotka. Tyczka wymaga sporego osprzętu, ale jej precyzja i dosłownie zabójcza skuteczność daje mnóstwo pozytywnych doznań.

Kolejnym wyzwaniem dla zaawansowanych może być łowienie na wysokomodułowe, długie bolonki lub baty na wodzie bieżącej. O ile są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne, to na ugięcie praktycznie niezniszczalne. Ich sztywność i niska waga to sama przyjemność w operowaniu sprzętem. A łowienie takimi kijami w uciągu walecznych ryb to ogromna przyjemność .

Ostatnim wyzwaniem pozostaje rzeczna przepływanka na bolonkę lub odległościówkę przy użyciu kołowrotka typu centerpin. Tzw “wypuszczanka” metoda dość trudna technicznie, ale umożliwiająca bezpośredni kontakt z rybą przy pomocy kołowrotka z ruchoma szpulą – warto spróbować , bo wrażenia z takich połowów są nie do opisania .

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnymi artykułami dotyczącymi wędkarstwa spławikowego:

  1. Zestaw spławikowy – jak zrobić
  2. Zestaw spławikowy na rzekę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *