Gatunki ryb

Jesiotr

reklama

Ryba jesiotr

Jesiotr jest gatunkiem ryby chętnie poławianym w naszym kraju, szczególnie na łowiskach komercyjnych. Dla wielu osób ryba ta kojarzy się z emocjami, a wrażenia z holu pozostają w pamięci wędkarza na bardzo długi czas. Najpopularniejszą odmianą jaką łowimy w naszych wodach jest jesiotr syberyjski. W Polsce gatunek ten nie występuje na wolności, a ryby poławiane w łowiskach komercyjnych lub w części wód, których zarządcą jest konkretny Okręg Polskie Związku Wędkarskiego pochodzą z zarybień.

Są miejsca na świecie, gdzie jesiotr syberyjski żyje na wolności. Warto zaznaczyć, że jest rybą anadromiczną czyli mogącą żyć w dwóch rodzajach środowiska. Występuje głównie w rejonach ujść większych rzek Chin, Kazachstanu i Rosji, obszaru środkowej i części północnej Azji. Co ciekawe w jeziorze Bajkał jesiotr jest odmianą słodkowodną. Z kolejnych ciekawostek warto dodać, że w przeciągu kilkunastu ostatnich lat jesiotr syberyjski został zaobserwowany w wodach Ameryki Południowej. Być może są to gatunki, które uciekły ze zbiorników hodowlanych. Jego hodowla jest popularna na całym świecie.

Jesiotr na wolności odżywia się pokarmem różnego typu. Jego preferencje są zależne od wieku i wielkości. Narybek i mniejsze jesiotry jako pokarm preferują głównie plankton. Większe ryby żywią się praktycznie każdym dostępnym pokarmem w tym m.in. larwami, bezkręgowcami, a nawet mniejszymi rybami.

W naturalnych warunkach jesiotr po raz pierwszy przystępuje do tarła w okresie do 34 roku życia, z tym że nie wcześniej niż przed 10-11 rokiem. Osiągnięcie dojrzałości u samic jest nieco wcześniejsze. Jesiotr w przeciwieństwie do wielu gatunków ryb, jakie możemy łowić w naszych wodach, nie odbywa tarła w każdym roku. Tarło zależy od warunków jakie panują w danej wodzie oraz wielkości samych ryb. Średnio jesiotry odbywają tarło co 3-4 lata, jednak okres ten może być dłuższy i przerwa między jednym tarłem a drugim trwa nawet 6 lat. Jesiotry ważące nawet 100 kg odbywają tarło raz na 10 lat. Warto dodać jeszcze, że gatunek ten jest długowieczny. Żyje ponad 50 lat, a niektóre źródła podają, że w sprzyjających warunkach może dożyć nawet do 90-100 lat.

Jak wygląda jesiotr?

Jesiotr potrafi dochodzić do imponujących rozmiarów. Osiąga nawet powyżej 200 cm długości przy tym dochodzi do 100 kg wagi. Na pierwszy rzut oka wielu osobom potrafi przypominać „rybę z poprzedniej epoki”, stąd też niektórzy wędkarze nazywają go „dinozaurem naszych czasów”. Jego ciało jest dość mocno wydłużone i wrzecionowate. Patrząc na przekrój poprzeczny ma pięciokątny kształt. Na skórze ryby można zauważyć specyficzne tarczki kostne ułożone rzędami. Jesiotr posiada specyficzny otwór gębowy z wysuwającymi się szczękami, który usytuowany jest w dolnej części głowy.

Jesiotr
Jesiotr

Charakterystyczna w wyglądzie jesiotra jest płetwa ogonowa o dość długim i wysokim płacie górnym. Rybę charakteryzują także dwie pary wąsików. Gatunek ten ma grzbiet w kolorze ciemnego brązu, choć u niektórych osobników może mieć odcień szarości. Oczywiście, tak jak w przypadku wielu gatunków ryb, także jesiotr może mieć nieco inne, różne ubarwienie, zależne od warunków w jakich żyje, sposobu odżywiania się, ukształtowania dna.

Okres ochronny jesiotra

Jesiotr syberyjski w Polsce nie jest objęty okresem ochronnym.

Wymiar ochronny jesiotra

W Polsce jesiotr syberyjski nie posiada wymiaru ochronnego. Na łowiskach, których zarządcą jest konkretny Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego, a zostały one zarybione jesiotrem, należy sprawdzić regulamin w Zezwoleniu wydawanym przez Okręg, gdyż gatunek ten może posiadać dolny i górny wymiar ochronny.

Jesiotr Rekord Polski

Nie ma oficjalnego rekordu Polski jesiotra. Mimo to, na niektórych łowiskach komercyjnych jest szansa złowienia ryby ważącej około 50 kg.

Gdzie szukać jesiotra?

Na złowienie jesiotra największe szanse mamy na łowiskach komercyjnych. W Polsce jest kilka ciekawych łowisk gdzie występują okazy ważące od kilku do nawet kilkunastu kilogramów. Jednym z najpopularniejszych łowisk jest Łowisko Kamień gdzie oprócz jesiotra syberyjskiego jest szansa na złowienie jesiotra rosyjskiego. Łowisko znajduje się w województwie mazowieckim, kilka kilometrów od Siedlec. Jesiotry mają tu stworzone bardzo dobre warunki, gdyż samo łowisko to wyrobisko pożwirowe o zróżnicowanej głębokości.

Kolejnym ciekawym łowiskiem komercyjnym, gdzie mamy szansę na duże jesiotry to Uroczysko Karpiowe. To chyba największa woda komercyjna w naszym kraju. Łowisko położone jest w województwie śląski i ma około 52 hektary powierzchni. Oprócz wyżej wymienionych łowisk komercyjnych na duże jesiotry mamy szanse na Łowisku Gosławice czy Przystanku Stawy w Grębowie.

Jeśli już zdecydujemy się udać na któreś ze wspomnianych łowisk pozostaje nam znaleźć odpowiedź na pytanie, gdzie szukać jesiotra w konkretnej wodzie? Warto pamiętać, że ryby te z reguły preferują chłodniejsze partie łowisk. Dobierając miejsce, warto postawić na te, gdzie temperatura wody jest stosunkowo najniższa. To idealny gatunek na późnojesienną czy wczesnowiosenną wyprawę wędkarską, gdyż chętnie żeruje o tej porze roku.

Co ciekawe ryb tych warto szukać „pod nogami”. Bardzo często brania jesiotra następują dosłownie kilka metrów od brzegu. Jeśli w strefie przybrzeżnej występują jakieś rynny lub inne zagłębienia dna, lub nawet kawałek brzegu jest podmyty na danym odcinku, możemy być pewni, że w tym miejscu będzie „kręcił się” jesiotr. Ryby te upodobały sobie strefę przybrzeżną, m.in z tego powodu, że wielu wędkarzy z przyzwyczajenia wyrzuca tam pozostałości zanęty po skończonym wędkowaniu.

Jak złowić jesiotra?

Jesiotry można łowić różnymi metodami wędkarskimi. Najpopularniejsze przy łowieniu tych ryb jest wykorzystanie zestawów używanych do łowienia karpi. Jesiotr to bardzo silna ryba, która w trakcie holu daje wędkarzowi prawdziwy wycisk, a taki hol pozostaje w pamięci na naprawdę długi czas (jesiotr podczas holu lubi wyskakiwać nad powierzchnię wody). Dlatego też, szczególnie dla bezpieczeństwa ryby warto stosować dość solidne zestawy. Nastawiając się na ten gatunek możemy tworzyć własny kalendarz brań. Jesiotra można także łowić na Method Feeder czy nawet metodą spławikową.

Jakie przynęty na jesiotra?

Wiele osób uważa, że jesiotr jest gatunkiem wszystkożernym. Jest w tym dużo prawdy, ale najlepsze efekty dadzą nam przynęty „mięsne”. Gatunek ten, zanim trafi do łowiska jest karmiony granulatem i pelletem, dlatego też pellet, szczególnie o smakach kryla, halibuta, wątroby i innych mięsnych smaków, jest bardzo dobrą przynętą na jesiotra. To także znakomita zanęta. Również kulki proteinowe w podobnych smakach sprawdzą się w łowieniu tego gatunku. W zimnej wodzie można także próbować przynęt o smaku czosnku i mix-ów czosnkowo-mięsnych. Łowiący na Method Feeder na pewno stosować będą także waftersy (tutaj liczyć się będzie nie tylko smak ale i kolor) a nawet białe i czerwone robaki oraz rosówki. Niektórzy próbują łowić jesiotry nawet na ryby z puszki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *