Gatunki ryb

Troć wędrowna

reklama

Ryba troć wędrowna

Troć wędrowna czyli salmo trutta trutta jest jednym z najpopularniejszych gatunków ryb anadromicznych, czyli spływających z wód morskich, do rzek i jezior w celu odbycia tarła. W Polsce łowienie troci jest popularne, a symboliczną datą jest 1 stycznia każdego roku, kiedy to setki wędkarzy wyruszają nad wodę w poszukiwaniu kontaktu z tą rybą. Tarło troci może przypadać na różny okres (zazwyczaj pomiędzy listopadem a marcem) w zależności od miejsca. Przygotowania do tarła, zwane też ciągiem tarłowym, trocie zaczynają już nawet w lipcu. Po odbyciu tarła gatunek ten może pozostawać jeszcze przez jakiś czas w rzece, po czym wraca do morza. W ciągu całego życia troć nawet kilkukrotnie może podejmować taką wędrówkę.

Ryby te odżywiają się głównie larwami, owadami, niewielkimi skorupiakami, a nawet innymi rybami, które wraz ze wzrostem masy ciała ryb zaczynają stanowić ich główny pokarm. Za ciekawostkę można uznać fakt, iż troć uznaje się za przodka kilkunastu ryb łososiowych, które obecnie można spotkać w wodach całej Europy.

Jak wygląda troć wędrowna?

Troć wędrowna jest nieco masywniejsza, aniżeli pozostałe ryby łososiowate, w tym np. łosoś. Charakteryzuje się dość dużą głową, prostą, nieposiadającą wycięcia płetwą ogonową. Na ciele ryby wzdłuż linii boczne można zaobserwować dużą ilość drobnych łusek. Samca od samicy troci można odróżnić dzięki obecności specyficznego haka, w końcu dolnej części szczęki. U samców jest on bardzo dobrze widoczny, w przeciwieństwie do samic. Troć wędrowna może zmieniać swoje ubarwienie w zależności od wieku. Mniejsze osobniki mają czerwone kropki oraz wyraźnie zaznaczone poprzeczne plamki. Ich płetwa tłuszczowa posiada charakterystyczne obramowanie w kolorze czerwonym, czego wyraźnie brakuje u innych gatunków, np. łososi. Po osiągnieciu przez troć długości około 20 cm, plamki znikają, a ciało robi się srebrzyste. Warto zauważyć, iż trocie w przeciwieństwie do łososia posiadają plamki w kolorze czarnym, które są umiejscowienie na grzbiecie, głowie, a nawet w miejscach poniżej linii bocznej. Wraz z wiekiem ilość plamek może się zwiększać i mogą przybierać one inny kolor. Troć wędrowna może osiągać nawet powyżej 100 cm długości.

Okres ochronny troci wędrownej

Okres ochronny troci wędrownej w Wiśle na odcinku powyżej zapory we Włocławku przypada na okres od 1 października do 31 grudnia. W pozostałych okresach zakazuje się łowienia troci w takie dni jak: czwarte, sobota i niedziela. Na odcinku Wisły pomiędzy zaporą we Włocławku a ujściem rzeki okres ochronny troci wędrownej przypada na okres od 1 grudnia do końca lutego. Między 1 marca a 31 sierpnia zakazuje się łowienia troci wędrownej od piątku do niedzieli. W innych rzekach okres ochronny troci przypada na okres od 1 października do 31 grudnia.

Wymiar ochronny troci wędrownej

Wymiar ochronny troci wędrownej wynosi 35 cm.

Troć rekord Polski

W zależności od źródła za rekord Polski uznawana jest troć wędrowna o wadze 14,60 kg i długości 105 cm, które została złowiona przez Kazimierza Matusewicza w 1992 roku.

Gdzie szukać troci?

Troć wędrowną można łowić zarówno w Morzu Bałtyckim jak i rzekach. Szczególnie popularne jest łowienie troci w takich rzekach jak Parsęta, Drwęca czy Rega. Dobrym okresem w łowieniu tego gatunku jest występowanie tzw. cofki, kiedy to wody morskie wlewają się do rzek, np. na skutek wiatru. Przy niskim poziomie wody trocie przybywają w nieco głębszych partiach rzek, dlatego też dobrym pomysłem będzie obłowienie różnego rodzaju rynien i odcinków o spowolnionym nurcie.

Jak złowić troć?

Jeśli nasz prywatny kalendarz brań podpowie, że pora ruszyć na troć, to łowienie tego gatunku kojarzy się głównie z metodą spinningową. Najpopularniejszymi przynętami będą woblery, wahadłówki i obrotówki. W zależności od warunków na łowisku sprzęt na trocie powinien być solidny. Samo wędzisko powinno mieć długość od 2.4 do 3 metrów i odpowiedni zapas mocy i górny ciężar wyrzutu nawet w granicach 40-50 gram. Najczęściej stosowanymi kołowrotkami są te w rozmiarze 3000 i 4000.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *