Gatunki ryb

Belona

reklama

Ryba belona

Belona, której łacińska nazwa brzmi Belone Belone jest jednym z najpopularniejszych gatunków ryb z rodziny belonowatych. Można ją spotkać m.in. w wodach Morza Bałtyckiego, Czarnego oraz Śródziemnego. Pływa też w wodach Morza Północnego oraz wschodnich częściach Oceanu Atlantyckiego.

Tarło ryby przypada na okres od maja do lipca, choć równie dobrze może nieco przedłużyć się w czasie i trwać do sierpnia. Samica jest w stanie złożyć nawet trzydzieści pięć tysięcy około trzymilimetrowych jajek. Ikra belony jest dość lepka i posiada specjalne wyrostki, dzięki którym z łatwością jest w stanie przyczepić się do kamieni i roślin. Okres wylęgu narybku trwa do pięciu tygodni, po których pojawiają się larwy nie przekraczające 1,5 cm długości.

Belonę można zakwalifikować do ryb wędrownych. Dzięki specyficznemu kształtowi ciała ryba ta znakomicie pływa, a w chwili zagrożenia może wyskakiwać ponad powierzchnię wody. Gatunek ten jest drapieżnikiem, w którego menu znajdują się inne mniejsze ryby, kałamarnice i skorupiaki.

Jak wygląda belona?

Belona jest gatunkiem ryby o dość charakterystycznym podłużnym ciele. Jej smukłe szczęki do złudzenia przypominają dziób, w którym znajdują się niewielkie, ale za to ostre zęby. Ciało ryby pokryte jest drobnymi łuskami. Charakterystyczne dla belon jest ułożenie płetwy grzbietowej oraz brzusznej, które są nieco bardziej skierowane w stronę ogona. Ryby te mogą osiągać długość nawet do 100 cm długości, choć najczęściej spotykane są osobniki około siedemdziesięciocentymetrowe.

Belona

Okres ochronny belony

Belona nie jest objęta okresem ochronnym.

Wymiar belony

Belona nie posiada wymiaru ochronnego.

Belona – rekord Polski

Za rekordową belonę uznaje się rybę o długości 89 cm, złowioną w 2005 roku przez Marka Siejbika.

Gdzie szukać belony?

Przez pewien czas trwania sezonu wędkarskiego, szczególnie w okresie tarła, belony lubią przebywać w przybrzeżnych strefach. Głównym powodem jest obecność w takich miejscach roślinności, a także odpowiednich warunków do odbycia tarła, szczególnie jeśli chodzi o temperaturę wody. Do lokalizacji belon wystarczy dobra obserwacja wody. Ryby co jakiś czas potrafią zdradzić swoją obecność, tym samym zwiększyć nasze szanse na osiągnięcie dobrego wyniku. Dlatego też dobrym wyborem na poszukiwanie belon jest sprawdzanie płytszych zatok, gdzie woda najszybciej się nagrzewa, co sprzyja też szybszemu rozwojowi roślinności.

Jak złowić belonę?

Trzeba pamiętać, że belony są rybami stadnymi, które lubią gromadzić się blisko powierzchni wody. Może zdarzyć się tak, że będą grupować się nawet bardzo blisko brzegu, przez co wędkarz nie będzie musiał wchodzić do wody. Nie mniej jednak łowienie belon w większości przypadków kojarzy się z brodzeniem, które dodatkowo zwiększa zasięg naszego rzutu. W celu łowienia belon można używać też środków pływających. Najpopularniejszą metodą łowienia tego gatunku jest metoda spinningowa. Wybierając zestaw pod tą rybę trzeba zadbać praktycznie o każdy szczegół. Wędka powinna mieć długość od 2.7 do 3 metrów i odpowiedni zapas mocy, tak abyśmy mogli obłowić wodę pilkerami o wadze nawet w okolicach 30 gram. Warto zwrócić uwagę, że wędka z jednej strony powinna umożliwić sprawne zacięcie ryby, ale też odpowiednio pracować w trakcie holu, by nie było zbyt dużo spinek. Do tego kołowrotek np. w rozmiarze 3000, na który nawijamy żyłkę lub plecionkę. Wielu wędkarzy analizując swoje wyprawy na belony z poprzednich sezonów tworzy kalendarz brań, dzięki któremu łatwiej im zaplanować kolejne wyjazdy i co ważne sprawdzić, jakie czynniki mają znaczenie podczas łowienia tych ryb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *