Gatunki ryb

Certa

reklama

Ryba certa

Certa czyli Vimba vimba jest jednym z popularniejszych gatunków ryb z rodziny karpiowatych, żyjących w polskich wodach. Jest też jednym z przedstawicieli gatunku anadromicznego. Certa nie należy do największych ryb, jakie można łowić w naszym kraju. Jej populacja jest dość duża w całej Europie. Występuje m.in. z rejonach Morza Północnego i Bałtyckiego. Znajdziemy ją również w okolicach Morza Kaspijskiego i Czarnego.

Znanymi jeziorami, gdzie populacja tego gatunku jest naprawdę duża, są jeziora Pejpus, które leży na granicy Rosji i Estonii i Ładoga, które znane jest jako największe jezioro w Europie.

Certa żyje również w Skandynawii, szczególnie w południowych wodach zarówno Finlandii jak i Szwecji. Certa preferuje wody dość wolno płynące jak i przybrzeżne odcinki wód morskich.

Gatunki wędrowne certy tarło po raz pierwszy odbywają w wieku 3 lat, szczególnie górskich dopływach rzeki Wisły. Gatunki niewędrowne, dojrzewają płciowo dużo później, bo dopiero około siódmego roku życia. Do dobycia tarła certa potrzebuje odpowiednich warunków, m.in. około 0,5 metra głębokości wody, dobrego przepływu wody i odpowiednio twardego dna. Tarło certy trwa od maja do nawet lipca, kiedy temperatura wody wzrośnie do około 15-16 stopni. Samica certy jest zdolna do złożenia na 100 tysięcy ziarenek ikry, z której wylęg następuje nie dłużej jak po tygodniu. Po kilku dniach od wylęgu narybek potrafi już pływać, a pełne ułuszczenie pojawia się kiedy ryba osiągnie 2-3 cm długości.

Po około pięciu latach życia certa może mieć około 20-22 cm długości, w zależności od warunków panujących w danym łowisku. Nie rośnie zbyt szybko, gdyż dziesięcioletnie osobniki ważą około 0,5-0,6 kg i maja mniej więcej 30-35 cm długości. Naturalnym pokarmem certy jest zooplankton, małże, racicznice, glony czy larwy ochotkowe. Warto dodać, że certy wędrowne, w trakcie pokonywania trasy, żerują w minimalnym stopniu.

Jak wygląda certa?

Certa nie jest duża rybą i zazwyczaj osiąga wielkość nieco ponad 30-35 cm, chociaż mogą zdarzać się osobniki o długości dochodzącej nawet do 50 cm. Ciało ryby jest dość smukłe, podłużne, po bokach nieco spłaszczone. Na brzuchu zaobserwujemy kil, który jest pozbawiony łusek. Łusek nie ma także na grzbiecie i specjalnym rowku, umiejscowionym tuz przed płetwą grzbietową. Otwór gębowy certy jest miękki, jednak ryba posiada dość grube wargi. Co charakterystyczne dla certy, jej płetwa ogonowa jest stosunkowo mocno wcięta, a dolny płat jest krótszy od górnego. Boki ryby są wyraźnie srebrzyste a jej brzuch jest biały. Grzbiet certy jest w kolorze niebiesko-szarym. Tęczówka oka jest brązowo-szara. Płetwy parzyste certy mogą być w kolorach albo czerwonawym albo żółtym. Podczas tarła łatwo odróżnić samice od samców, gdyż u tych drugich pojawia się charakterystyczna wysypka.

Okres ochronny certy

W Wiśle pomiędzy zapora we Włocławku a ujściem rzeki certa ma okres ochronny od 1 września do 30 listopada. W pozostałych odcinkach Wisły i innych rzekach okres ochronny certy trwa od 1 stycznia do 30 czerwca. Jednakże u poszczególnych dzierżawców łowiska np. w różnych Okręgach PZW okres ochronny może być inny.

Wymiar ochronny certy

Certa ma wymiar ochronny 30 cm. Ponadto dobowy limit połowu tego gatunku wynosi 5 sztuk (łącznie ze świnką). Jednakże u poszczególnych dzierżawców łowiska np. w różnych Okręgach PZW wymiar ochronny może być inny.

Certa – rekord Polski

Rekord Polski certy to ryba o długości 51 cm i wadze 1,74 kg. Została złowiona w 1979 roku przez Kazimierza Stanisławskiego i jest jednym z najstarszych rekordów.

Gdzie szukać certy w rzece?

Certy można łowić w największych polskich rzekach – Wiśle i Odrze. Ponadto występują m.in. w Wisłoku czy Sanie. Ryba ta lubi przebywać w dolnych partach rzek, w okolicach gdzie nurt nie płynie zbyt szybko. Certy upodobały sobie miejsca z podłożem żwirowym i kamienistym. Dobrymi miejscówkami są także okolice zetknięcia się nurtu i wody stojącej. Cert szukamy również w rynnach i dołkach znajdujących się nieopodal nurtu rzeki.

Gdzie szukać certy w jeziorze?

Certa jest gatunkiem, który kojarzy się głownie z występowaniem w rzekach. W Polsce łowienie cert w jeziorach nie  jest popularne. Jednakże w niektórych mazurskich jeziorach można spotkać niewielką populację tego gatunku. Znanymi w Europie z występowania cert jeziorami są Pejpus i Ładoga. Warto dodać, że rejonie Bawarii i górnej części Austrii występuje podgatunek certa jeziorowa.

Jak złowić certę?

Dobrym okresem na łowienie cert są letnie miesiące roku. Jak sugeruje kalendarz brań bardzo dobrze ryba ta bierze w sierpniu i wrześniu, czyli na przełomie lata i jesieni. Certę można łowić różnymi metodami wędkarski. Najczęściej gatunek ten jest łowiony z gruntu lub na spławik. Trzeba pamiętać, że certy są dość ostrożnymi i płochliwymi rybami. Dlatego tez trzeba zachować względną ciszę a zestaw „odchudzić” do minimum, gdyż ryba po wyczuciu haczyka potrafi go po prostu wypluć. Jako, że w sklepach raczej nie można kupić zanęty pod certę, warto ja przygotować samemu. Powinna być to mieszanka o stosunkowo grubej frakcji, tak aby uniknąć wejścia w zanętę drobnicy. Ponadto przyłowem przy połowie cert mogą być też świnki, krąpie czy leszcze. Do zanęty warto dodać kukurydzę, posiekane rosówki lub czerwone robaki, tak aby ja jeszcze bardziej wzbogacić.

Certa na spławik

Certy z powodzeniem można łowić metodą spławikową. Można próbować łowić klasycznie lub na przepływankę. Niektórzy preferują tez łowienie na tyczkę. Taktyka łowienia jest różną w zależności od pory dnia, pory roku, czy warunków panujących na łowisku. Oczywiście przed łowieniem miejscówkę warto odpowiednio przygotować posyłając kilka kul zanetowych. Łowiąc certy na spławik zazwyczaj za przynętę posłużą pinki, białe lub czerwone robaki.

Certa z gruntu

Najpopularniejszą forma łowienia cert z gruntu jest łowienie klasycznym feederem. Zazwyczaj użyjemy wędziska o długości od 3.60 do 4.20 i ciężarze wyrzutu do 100-120 gram. Do tego dobieramy odpowiedni kołowrotek w rozmiarze 4000-5000, na który nawijamy żyłkę o średnicy ok. 0.22 mm. Warto stosować dość długie przypony, nawet w granicach jednego metra. Z uwagi na preferowane przez certę miejsca, będziemy potrzebować dość ciężkich koszyczków nawet o wadze powyżej 60 gram. Przynęty nie będą zbytnio różnić się od tych z metody spławikowej. Sprawdzi się pinka, biały i czerwony robak czy rosówka. Branie certy, szczególnie wieczorem i nocą jest dość agresywne.

Jakie przynęty na certę?

Przy łowieniu cert będziemy używać zanęt i przynęt podobnych jak przy łowieniu innych gatunków ryb karpiowatych – leszczy, płoci, krąpi itp. Przygotowując mieszankę warto wzbogacić ja o dodatkowe grubsze frakcje. Najlepsze przynęty na certę to pinka, biały robak, barwiony robak, rosówka, czerwony robak, kukurydza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *