Gatunki ryb

Miętus

reklama

Ryba miętus

Miętus czyli Lota Lota jest jedynym większym przedstawicielem rodziny miętusowatych jaki możemy złowić w naszych słodkich wodach. Zasięg występowania tego gatunku jest dość szeroki, od wód środkowej i północnej części Europy, po Wielką Brytanię, Francję i dorzecza rzeki Pad. Ryby te żyją także w wodach północnej części Azji oraz Ameryki Północnej.

Miętus lubi przebywać w wodach o dość dużej ilości tlenu, szybkim nurcie i co ważne kamienistym lub żwirowatym dnie. Zdarza się, że można go spotkać nawet w górskich potokach. Miętus może zasiedlać także jeziora i zbiorniki zaporowe. Ma tendencje do przebywania blisko dna, gdzie może skutecznie ukrywać się przed światłem dziennym.

Okres tarła tego gatunku przepada na czas od mniej więcej połowy listopada do końca marca. Warunkiem rozpoczęcia tego procesu są odpowiednie warunki, w tym temperatura wody, która powinna oscylować od mniej więcej pół stopnia do maksymalnie czterech stopni Celsjusza.

Ikra miętusa 1 milimetr średnicy, a samca jest w stanie złożyć jej oko miliona na każdy kilogram swojej masy. Co ciekawe ikra miętusa zawiera tłuszcz, dzięki któremu bez większych problemów unosi się w toni. Miętusy corocznie odbywają tarło w tych samych miejscach. Idealne ku temu są odcinki z dnem mocno żwirowatym lub nawet kamienistym.

Wylęg następuje maksymalnie po 10 tygodniach. Młode osobniki mają wówczas około 3 mm długości i pędzą tryb życia o charakterze pelagicznym. W momencie podwojenia swojej wielkości są już zdolne do odsiadywania na dnie. Roczne i dwuletnie osobniki większość czasu spędzają w kryjówkach np. pod kamieniami. Samice dojrzewają w wieku trzech lat, rok wcześniej niż samce. Młode miętusy odżywiają się głównie larwami owadów, robakami, rakami. W ich menu są także małe osobniki innych gatunków ryb np. płocie czy kiełbie.

Jak wygląda miętus?

Miętus jest gatunkiem ryby, osiągającym średnie rozmiary. Jego długość może dochodzić do 60-65 cm, a niektóre osobniki mogą osiągnąć nawet ponad 100 cm. Ciało ryby ma kształt wyraźnie walcowaty, a w przekroju jest owalne.

Charakterystyczna dla miętusa jest też delikatna, miękka, przyjemna w dotyku skóra. W przedniej części ciało ryby jest nieco spłaszczone brzusznie-grzbietowo, a w tylnej części spłaszczone bocznie. Miętus ma bardzo drobne okrągłe łuski, dobrze ukryte w skórze.

Z dwóch płetw grzbietowych występujących u tego gatunku jedna z nich ma charakterystyczną lekko zaokrągloną krawędź i jest dużo krótsza. Druga płetwa grzbietowa jest dłuższa i dochodzi o płetwy ogonowej, która u miętusa jest zaokrąglona i styka się z długą płetwą odbytową. Na płetwach piersiowych widoczne są promienie, z których najdłuższy jest drugi promień.

To co odróżnia miętusa od innych gatunków ryb, to specyficzny wąs umocowany pośrodku brody oraz płetwy brzuszne, które występują przed płetwami piersiowymi. Miętus ma także spłaszczoną głowę. Niektórzy z wędkarzy uważają, że przypominana ona nieco głowę żaby. W środkowej części pyska miętusa zaobserwujemy parę króciutkich wąsów.

Miętus ma odcień szaro-brązowy, często wyraźnie brązowy z charakterystycznymi ciemniejszymi marmurkowymi przebarwieniami. Brzuch ryby jest w kolorze białoszarym lub białym. Mniejsze miętusy są w bardzo ciemnych odcieniach.

Miętus

Okres ochronny miętusa

Miętus jest objęty okresem ochronnym we wszystkich wodach, z wyłączeniem strefy na rzece Odrze od ujścia Warty do granic morskich, między 1 grudnia a końcem lutego.

Wymiar ochronny miętusa

Wymiar ochronny miętusa wynosi 25 cm z wyjątkiem rzeki Odry na odcinku od ujścia rzeki Warty do granic z wodami morskimi, gdzie wymiar jest wyższy i wynosi 30 cm.

Miętus – rekord Polski

Rekord Polski miętusa to ryba o wadze 4,06 kg i została złowiona w rzece Warcie w 2013 roku przez Tomasza Kozaka metodą spinningową, a przynętą było białe kopyto Relax.

Kiedy najlepiej bierze miętus?

Miętus jest ryba, która jest aktywna w chłodniejszych porach roku. Robiąc własny kalendarz brań dla tego gatunku warto uwzględnić w nim takie miesiące jak październik i listopad. To w opinii wielu wędkarzy najlepszy czas na miętusa. Co więcej wśród wędkarskiej braci panuje przekonanie, że im gorsza pogoda za oknem tym większa szansa na złowienie miętusa. Deszcz, śnieg, zimny wiatr, to doskonały czas na łowienie tego gatunku.

Miętus zdecydowanie lepiej żeruje po zmroku. Tak więc planując swój wypad musimy przygotować się na łowienie w ciemności. Warto pamiętać, ze łowiąc miętusy trzeba być ostrożnym. Łowienie po zmroku, często w czasie fatalnych warunków atmosferycznych może być niebezpieczne i nietrudno o wypadek przy chwili nieuwagi.

Gdzie szukać miętusa w rzece?

Miętus jest ryba występującą w większości polskich rzek, zarówno tych większych jak i mniejszych np. Wisłą, Odrą, Narwią, Bugiem czy Wartą. Gatunek ten lubi przebywać na odcinkach rzek o dnie kamienistym i żwirowatym.

Miętus nie lubi mulistego i typowo piaszczystego dna. Co więcej warto szukać go w okolicach różnego rodzaju zawad – powalonych konarów drzew, korzeni, czyli wszędzie tam, gdzie ryby te z jednej strony mogą mieć schronienie i czuć się bezpiecznie i z drugiej strony pozyskiwać naturalny pokarm.

Miętusów można szukać przy wszelkiego rodzaju umocnieniach brzegów, filarów mostów itp. Praktycznie każdy dołek w rzece może być potencjalną miętusową kryjówką.

Gdzie szukać miętusa w jeziorze?

Miętus preferuje życie w rzece, jednak mimo to, jeśli chcemy spróbować naszych sił w łowieniu jeziorowych miętusów, to powinniśmy wybierać miejsca stosunkowo głębokie, zacienione. Odcinki jeziora powinny mieć żwirowate dno, a przy tym dość bogate w różnego rodzaju zaczepy w tym np. korzenie i pnie drzew.

Jak złowić miętusa?

Mimo, iż w Polsce rekordowy miętus został złowiony metodą spinningową, to jednak metoda gruntowa jest najpopularniejsza w połowie tego gatunku. Zestaw na miętusa nie musi być specjalnie wyszukany. Możemy użyć różnego rodzaju wędzisk, teleskopowych, do nawet mocniejszych wędzisk feederowych o ciężarze wyrzutu np. do 100-120 gram.

Do tego kołowrotek w rozmiarze 4000-5000 z nawiniętą żyłką o średnicy 0.22-0.25 mm. W zestawie powinny znaleźć się także ciężarki przelotowe o gramaturze od 30 do nawet 90 gram, w zależności od warunków panujących na łowisku.

Do tego przypon z żyłki np. 0.20 mm i haczyk o wielkości dostoswanej do naszej przynęty. Wiele osób łowi miętusy na tzw. „czuja” – po zarzuceniu zestawu trzymając wędzisko w ręce i wyczekując brania. Oczywiście można też łowić klasycznie, używając za sygnalizator brani np. szczytówki. Niektórzy łowią miętusy również metoda spławikową.

Jakie przynęty na miętusa?

Do najczęściej stosowany przynęt na miętusy należą: czerwone robaki, rosówki, białe robaki, filety z uklei, płoci i innych drobnych ryb, martwe rybki. Zdarza się także łowić miętusy na wątróbkę drobiową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *