Gatunki ryb

Węgorz

reklama

Ryba węgorz

Węgorz europejski czyli Anguilla anguilla to przykład ryby dwuśrodowiskowej, wędrownej, żyjącej w naszych wodach. Gatunek ten należy do rodziny węgorzowatych i występuje nie tylko w Polsce, ale też w zachodniej i środkowej Europie, środkowo-wschodniej części Oceanu Atlantyckiego i praktycznie każdym europejskim morzu.

Jak widać jest to popularny gatunek, który chętnie przebywa w ciepłych i dość mocno porośniętych wodach, gdzie dominuje muliste dno. Węgorze można spotkać również w rzekach o dość silnym uciągu i kamienistym dnie. Idealnie jeśli w takich miejscach będą podmyte brzegi, zwalone konary drzew i innego typu zawady, będące idealna kryjówką dla tej ryby. Węgorz jest typową denną rybą, która uwielbia przebywać tuż przy dnie. Co ciekawe z racji tego, że jest gatunkiem ciepłolubnym, na okres zimowy może zakopać się w mule.

Węgorz jest przykładem gatunku ryby katadromicznej. Tarło odbywa w wodach słonych. Warto wiedzieć, że dojrzałość płciową ryby te osiągają w zróżnicowanym wieku. Samce przeważnie między szóstym a dwunastym rokiem życia, a samice między dziewiątym a osiemnastym. W tym czasie można spotkać go w wodach słodkich. Samice preferują wody śródlądowe, samce zaś wody w pobliżu morza.

Po odbyciu tarła węgorz nie powraca już do wód słodkich. Narybek węgorza pozostaje w wodach słonych przez około 24 miesiące, po czym dzięki Golfsztromowi przedostaje się do wybrzeży wód europejskich. Taka podróż trwa więcej niż pół roku. W tych miejscach przechodzą przeobrażenie w tzw. węgorze szkliste. Są to niewielkie ryby, których długość nie przekracza 10-12 cm, które pozostając w strefie ujścia rzek do morza odżywiają się przede wszystkim planktonem.

W kolejnych okresach stopniowo zaczynają przedostawać się do rzek i wód stojących, gdzie następuje przekształcenie w węgorza żółtego. Pokrycie łuską u tego gatunku następuje dopiero po osiągnieciu ponad 15 cm czyli mniej więcej w piątym roku życia. Węgorz zwiększa swoją aktywność szczególnie nocą, a jego naturalnym pokarmem są różnego rodzaju bezkręgowce, niewielkie rybki oraz wszelkiego rodzaju fauna denna.

Jak wygląda węgorz?

Węgorz może osiągnąć długość od jednego do nawet dwóch metrów, z tym że samce są dużo krótsze, a ich długość nie przekracza 60-70 cm. Ciało tej ryby przypomina węża, a w przekroju poprzecznym jest wręcz okrągłe.

Węgorze mają skórę pokrytą sporą ilością śluzu, na której są widoczne niewielkie, okrągłe łuski, które są dość mocno osadzone. Co charakterystyczne dla tego gatunku, otwór gębowy jest bardzo mocno uzębiony i sięga do krawędzi oczu. Gatunek ten nie posiada płetw brzusznych, a płetwa odbytowa łączy się z pletwa grzbietowa i i ogonową. Co ciekawe, u osobników, które rozpoczynają wędrówkę by odbyć tarło, zdecydowanemu powiększeniu ulegają oczy. Węgorz ma ciemnawy zielono-szary grzbiet, który u starszych osobników może przybierać nawet czarną barwę. Boki ryby są jaśniejsze, a jej brzuch jest biało-żółty lub szary.

Węgorz

Okres ochronny węgorza

Węgorz objęty jest okresem ochronnym między 1 grudnia a 31 marca.

Wymiar ochronny węgorza

Wymiar ochronny węgorza wynosi 40 cm. Przed rozpoczęciem wędkowania na konkretnym łowisku warto jednak sprawdzić regulamin zatwierdzony przez opiekuna wody, zazwyczaj konkretny Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego, ponieważ w każdym okręgu mogą być inne wymiary węgorza (np. na wodach PZW Rzeszów i PZW Zamość wymiar węgorza to 60 cm), w tym wymiar dolny i górny.

Węgorz – rekord Polski

Rekord Polski węgorza to ryba o długości 144 cm i wadze 6,43 kg. Została złowiona w 1994 roku przez Janusza Lisowskiego.

Kiedy najlepiej bierze węgorz?

Węgorz jest ryba aktywną szczególnie po zmroku. W nasz prywatny kalendarz brań powinniśmy wpisać przede wszystkim pierwsze cieplejsze majowe noce. To czas kiedy węgorz na pewno opuści swoją kryjówkę i wybierze się na żer. Ponadto noce od czerwca do końca sierpnia są także świetnym węgorzowym czasem. Podczas wrześniowych nocy, ryby te lubią zerować szczególnie w drugiej części nocy, bliżej świtu.

To, że węgorz lubi zerować nocą, nie musi oznaczać, że nie złowimy tej ryby w ciągu dnia. To o tyle ciekawa ryba, że bardzo lubi duszną i parną pogodę, prawdziwą przyduchę, a najlepsze brania mogą przypadać tuz przed burzą.

Łowiąc węgorze trzeba pamiętać, że jest o wrażliwy na światło słoneczne. Warto więc próbować swoich sił przy pochmurnej pogodzie, lb w drugiej części dni, lub wieczorem, kiedy słońce nie jest już tak aktywne. Oczywiście każda woda rządzi się swoimi prawami, dlatego obserwacja miejscowych wędkarzy, analizowanie zachowania ryb w danym łowisku, to klucz do sukcesu, czyli udanego wędkowania.

Gdzie szukać węgorza w rzece?

Węgorz w rzece będzie przebywał na odcinkach stojących lub wolno płynących, na których dno jest muliste lub jeszcze lepiej porośnięte różnego rodzaju roślinnością. Idealnym miejscem do łowienia węgorzy w rzece są okolice powalonych drzew, gałęzi lub innych zawad. To dla węgorza naturalna kryjówka, gdzie czuje się bezpiecznie. Będzie ją opuszczał po zmierzchu. Ponadto dobrymi miejscami o łowienia węgorzy w rzece są okolice podmytych brzegów, gdzie również nie będzie brakować dobrych kryjówek.

Gdzie szukać węgorza w jeziorze?

Szukając węgorza w jeziorze warto sprawdzać miejsca o dość mulistym dnie lub porośnięte bujna podwodna roślinnością. Tam, gdzie na dnie są rośliny tam będą kryć się stada węgorzy, dla których będzie to raz, ze naturalne środowisko, a dwa ze będą czuć się tam bezpiecznie. Często bywa tak, że na konkretnym odcinku jeziora może skrywać się cała populacja tego gatunku. Dobrym miejscem do sprawdzenia będą także różnego rodzaju zatoki.

Jak złowić węgorza?

Węgorze najczęściej będziemy łowić metodą gruntową. Zestaw na węgorza z reguły nie będzie zbyt skomplikowany, jednakże warto zadbać aby był solidny, gdyż są to dość silne ryby. Co więcej, ze względu na swoja budowę, węgorz w trakcie holu może oplątywać się o różne podwodne zawady np. zatopione gałęzie drzew.

Jako wędzisko do połowu węgorza możemy użyć np. mocniejszego feedera o długości 3.60 lub 3.90 metra o ciężarze wyrzutu do 120 lub więcej gram lub karpiówki. Długość wędki dobieramy do warunków jakie panują na łowisku. Im więcej zielska, zaczepów i innych utrudnień, tym warto stosować dłuższy kij, dający więcej swobody w trakcie holu.

Do wędziska mocujemy kołowrotek w rozmiarze 4000-5000 (przydadzą się modele z wolnym biegiem, z uwagi na bardzo agresywne brania węgorzy) z nawiniętą żyłką o średnicy 0,22-0,25 mm. Łowiąc karpiówkami oczywiście średnica ta może nieco większą.

W zestawie na węgorza znajdzie się jeszcze ciężarek przelotowy 30-60 gram i przypon z haczykiem. Możliwe jest także łowienie węgorzy metodą spławikową.

Jakie przynęty na węgorza?

Najpopularniejszymi przynętami na węgorza są czerwone robaki i rosówki. Na większe węgorze idealną przynętą jest filet z uklei lub płoci, martwa rybka lub niewielki żywiec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *