Gatunki ryb

Krąp

reklama

Ryba krąp

Krąp, którego łacińska nazwa to Blicca bjoerkna to kolejny przedstawiciel z gatunku rodziny karpiowatych, często występujący w naszych wodach, zarówno rzekach jak i jeziorach czy zbiornikach zaporowych. Jest powszechnie występującym gatunkiem nie tylko w Polsce ale praktycznie w całej Europie, w tym nawet południowych częściach krajów skandynawskich. Krąpie upodobały sobie szczególnie dolne odcinki rzek, choć można je łowić także w różnego rodzaju rozlewiskach czy starorzeczach. Ryba ta po raz pierwszy odbywa tarło mniej więcej w wieku trzech lat. Okres składania ikry przypada głownie od kwietnia do nawet połowy czerwca. Oczywiście wiele zależy od warunków pogodowych i warunków łowisk w jakich te ryby bytują. Co ciekawe krąpie w tym czasie są zdolne do nawet kilkukrotnego złożenia ikry, z której wylęg odbywa się po maksymalnie dwóch tygodniach.

Warto wiedzieć, ze gatunek ten ma tendencję do krzyżowania się z innymi gatunkami z rodziny karpiowatych np. leszczem czy płocią. Krąpie nie należą do ryb, które rosną zbyt szybko. Wielkość 20-25 centymetrów osiąga dopiero w dziesiątym roku życia. Warto dodać, że samice rosną jeszcze wolniej. Po wylęgu młode osobniki krąpia odżywiają się przede wszystkim glonami i planktonem. Starsze osobniki preferują denną faunę np. larwy ochotki.

Jak wygląda krąp?

Krąpie nie są dużymi rybami i dorastają przeważnie do 30 cm długości przy wadze około 0,5-0,6 kg, choć oczywiście zdarzają się większe osobniki ważące nawet w okolicach 1 kg. Krąp ma ciało dość mocno wygrzbiecone i spłaszczone po bokach. Jest ono także wyraźnie zaokrąglone. Dość duże i mocno osadzone łuski, których wzdłuż linii bocznej jest co najmniej pięćdziesiąt, to kolejne charakterystyczne cechy wygląda krąpia. W płetwie grzbietowej tego gatunku zaobserwuje osiem promienia, a w płetwie grzbietowej jest ich mniej niż 23. Grzbiet ryby jest w kolorze niebiesko-szarym lub niekiedy zielono-szarym. U starszych ryb z reguły jest jeszcze ciemniejszy. Brzuch ryby jest biały, u niektórych osobników wpada w odcień różu, a płetwy krąpia są wyraźnie srebrzyste o charakterystycznym połysku. Płetwy tej ryby są szare z charakterystycznym pomarańczowym lub czerwonym odcieniem.

Krąp z racji tego, że może mieszać się z innymi gatunkami ryb jest podobny do niektórych gatunków. Szczególnie poczatkujący wędkarze mogą mieć problem z odróżnieniem go od np. leszcza. Mimo wielu podobieństw są też oczywiście różnice, szczególnie w budowie obu gatunków. Pierwszą różnicą jest na pewno kolor pletw. U krąpia pletwy brzuszne i piersiowe są w odcieniu pomarańczowym i czerwonym, u leszcza są one szare, a w przypadku tych większych okazów mogą być dużo ciemniejsze, nawet czarne. Kolejną różnicę widać w otworze gębowym. U krąpia jest on stosunkowo mały, a u leszcza nie dość, że większy, to jeszcze dodatkowo się wysuwa. Jeszcze jedną różnicę widać w wyglądzie płetw. W przypadku krąpia jest zdecydowanie mniej promieni i są jednakowej długości, a u leszcza promieni jest więcej, są one i długie i postrzępione w końcowej części.

Okres ochronny krąpia

Krąp nie jest objęty okresem ochronnym, dzięki czemu może być poławiany przez cały rok.

Wymiar ochronny krąpia

Krąp nie ma dolnego i górnego wymiaru ochronnego.

Krąp – rekord Polski

Nie ma oficjalnych danych na temat rekordu Polski krąpia.

Kiedy najlepiej bierze krąp?

Z racji braku okresu ochronnego krąpie możemy łowić praktycznie przez cały rok. Nie jest trudno ustalić kalendarz brań tego gatunku, ponieważ dobre wyniki można już uzyskać wiosną, nawet przy dość niskiej temperaturze wody. Co więcej, dobre wyniki można osiągać do późnej jesieni. Jedynie w okresie tarła, czyli między kwietniem a końcem maja i ewentualnie pierwszą połową czerwca, krąpie praktycznie nie żerują. Dobre wyniki w łowieniu krąpi wędkarze osiągają zaraz po tarle, a także na przełomie sierpnia i września. Krąpie można łowić praktycznie całą dobę, jednak najaktywniej żelują o świcie i zmierzchu, często nawet nocą.

Gdzie szukać krąpia w rzece?

Wisła i Odra to doskonałe miejsca do łowienia krąpi. Ryby te upodobały sobie nie tylko duże nizinne rzeki, ale także mniejsze rzeki czy starorzecza. Zastanawiając się gdzie szukać krąpia w rzece, warto wiedzieć, że gatunek ten jest ryba stadną, lubiącą przebywać w podobnych odcinkach rzeki co leszcze. Idealne miejscówki na krąpia to okolice główek ostróg, gdzie woda spokojna łączy się z nurtem. Dobrymi miejscami do łowienia krąpi są także odcinki rzeki, gdzie nurt wyraźnie spowalnia. Ryby te z racji głównie na swoja budowę nie preferują odcinków o szybkim uciągu wody. Nastawiając się na krąpie warto obłowić także wszelkie rodzaju klatki pomiędzy tamami.

Gdzie szukać krąpia w jeziorze?

Dobrymi miejscówkami do łowienia krąpi w jeziorze są różnego rodzaju zatoki o piaszczystym lub delikatnie mulistym dnie, szczególnie te osłonięte od wiatru. Ryby te lubią gromadzić się na spokojnej wodzie. Krąpie mogą przebywać także na otwartej wodzie, w okolicach przybrzeżnych trzcinowisk czy grążeli. Podwodne górki i dołki o także ciekawe miejsca, z punktu widzenia łowienia krąpi. Gatunek ten często towarzyszy innym rybom takim jak płocie, wzdręgi czy leszcze.

Jak złowić krąpia?

Nastawiając się na łowienie krąpi musimy przygotować stosunkowo lekkie zestawy. Idealny ku temu wydaje się delikatny feeder lub nawet picker, który znakomicie wskaże charakterystyczne dla krąpia, często szarpane branie. Na takiej wędce hol nawet mniejszych krąpi będzie przyjemnością. Ponadto krąpie można łowić metodą spławikową, zarówno na przepływankę jak i na spławik zamontowany na stałe. Warto pamiętać, że ryby te lubią dobrze zjeść, dlatego też warto przygotować sobie łowisko i odpowiednio je zanęcić.

Zanętę warto wzbogacić o kukurydzę, pinki i białe robaki. Ponadto krąpie, podobnie z resztą jak leszcze uwielbiają pęczak, który także będzie świetną, działającą selektywnie zanętą, szczególnie na te większe egzemplarze i pozwoli przytrzymać rybę w łowisku nieco dłużej. Kluczem do odławiania krąpi jest regularne donęcanie miejscówki.

Jakie przynęty na krąpia?

Krąp nie jest wybredna rybą i bierze praktycznie na każdy rodzaj przynęty. Dobrym wyborem będą pinki, białe robaki, czerwone robaki, larwy ochotki, pęczak, kukurydza, makaron. Zdarzają się także brania np. na bułkę lub chleb. Jeśli krąp aktywnie żeruje, to brań możemy spodziewać się praktycznie na wszystko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *