Gatunki ryb

Sum

reklama

Ryba sum

Sum pospolity czyli Silurus Glanis to największy przedstawiciel z gatunku sumowatych, który możemy łowić w naszych wodach. Niekiedy można spotkać jeszcze nazwę sum europejski. Potocznie ryba ta nazywana jest po prostu sumem. Ten duży drapieżnik występuje przede wszystkim w dużych rzekach, starorzeczach, czy jeziorach i dużych zbiornikach zaporowych, gdzie temperatura wody nie spada poniżej określonego poziomu. Sum zadomowił się m.in. w rzekach Europy Wschodniej i Środkowej. Niekiedy można go spotkać nawet blisko ujścia rzek do morza. Można go spotkać np. w zlewiskach Morza czarnego i naszego Morza Bałtyckiego. Tym samym rybie tej nie przeszkadza słona woda. Popularnymi miejscami do łowienia sumów są wody na terenie Francji, Włoch czy Półwyspu Iberyjskiego. Rzeka Ebro jest miejscem, gdzie każdego roku można spotkać miłośników łowienia rekordowych sumów. Warto dodać, ze w tych rejonach sum został introdukowany. Sum preferuje głównie określone odcinki rzek. Lubi przebywać w miejscach o stosunkowo miękkim podłożu. Jako, że sumy są rybami ciepłolubnymi trudno spotkać go w wodach np. krajów skandynawskich. Sum jest rybą, która z reguły aktywniej zeruje po zmroku. W tym czasie lubi wychodzić na płytsze rejony w poszukiwaniu pożywienia. W tracie dnia sumy przebywają w swoich kryjówkach, głębokich, trudno dostępnych miejscach, gdzie nie brak podwodnych korzeni, czy innego rodzaju zawad. Duże osobniki są samotnikami, mniejsze sumy mogą grupować się w stadach.

Ile żyje sum?

Sum jest rybą długowieczną. Potrafi żyć nawet 50 – 60 lat. Choć średnia długość życia to około 30 lat. Młode osobniki odżywiają się głównie robakami i różnego rodzaju skorupiakami. Warto zwrócić uwagę, ze sum podobnie jak szczupak, jest kanibalem i może polować i zjadać inne osobniki tego samego gatunku. Do naturalnego pożywienia suma należą tez m.in. inne gatunki ryb, żaby, ptaki wodne, jednakże najchętniej żywią się niewielkimi rybami. Po raz pierwszy tarło sumy odbywają miedzy trzecim a szóstym rokiem życia. Składanie ikry ma miejsce głównie w czerwcu, a niekiedy lipcu, gdy temperatura wody osiągnie optymalny poziom około 19-20 stopni. Idealnym miejsce na tarło suma są wszelkiego rodzaju mocno porośnięte płycizny, gdzie sum może złożyć ikrę na roślinności. W zbudowanych przez samice gniazdach może być nawet pół miliona ziarenek ikry, do której dostęp jest pilnowany przez samca. Po około 4 lub 5 dniach od złożenia ikry następuje wylęg narybku suma, gdzie tzw. okres larwiany trwa zazwyczaj około trzech tygodni. Małe sumiki, co dla nich bardzo charakterystyczne , początkowo mogą przypominać kijanki. W zależności od łowiska, temperatury wody i możliwości zdobycia naturalnego pokarmu, sum po 6-7 latach życia może osiągać już 100 cm długości.

Sum

Jak wygląda sum?

Sum może osiągać długość ponad 200 cm i wagę powyżej 100 kg. Dlatego tez przez wielu nazywana jest królem wód, gdyż jest jedna z największych ryb słodkowodnych poławianych w Europie. Charakterystyczny dla suma jest brak łusek na powierzchni ciała. Gatunek ten, posiada dużą głowę i potężny otwór gębowy z bardzo mocnym uzębieniem. Warto dodać, że w okolicach powyżej górnej szczeki można zaobserwować dwa dłuższe wąsy. Pod dolną szczeka jest ich cztery, ale są za to krótsze. Na uwagę w wyglądzie suma zasługuje sięgająca praktycznie do pletwy ogonowej płetwa grzbietowa, która jest dość mocno zredukowana i może miedzy trzema a pięcioma promieniami. Sum posiada długi ogon, który w zasadzie zajmuje około 70 procent powierzchni całego ciała. Charakterystyczne dla suma są nieproporcjonalnie małe do reszty ciała oczy. Barwa ciała suma zależy od środowiska, w którym ryba żyje. Z reguły gatunek ten posiada bardzo ciemny grzbiet, z możliwym niebieskawym lub zielonkawym odcieniem. Boki ryby są w kolorach białym i ciemnożółtym. Możemy na nich zobaczyć charakterystyczne dla suma marmurowe wzorki. Brzuch jest w kolorze biało-szarym i można zaobserwować na nim ciemne plameczki.

Okres ochronny suma

Sum objęty jest okresem ochronnym od 1 stycznia do 31 maja.

Wymiar ochronny suma

Wymiar ochronny suma wynosi 70 cm.

Sum rekord Polski

Rekordowy sum złowiony w Polsce miał 260 cm długości i ważył 102 kg. Został złowiony przez Szymona Nowowiejskiego w 2018 roku na Zalewie Rybnickim. Ryba po kilku pamiątkowych zdjęciach wróciła do wody.

Kiedy najlepiej bierze sum?

Jednym z decydujących czynników wpływających na udany połów suma jest temperatura. W Polsce okres najlepszych połowów suma przypada między czerwcem a wrześniem, kiedy mamy najcieplejsze dni i noce. Niestety w czerwcu sum bardzo często jest jeszcze na tarle, także najlepsze efekty zazwyczaj wędkarze osiągają miedzy sierpniem a wrześniem. Wraz ze schładzająca się wodą spada aktywność żerowa sumów. Nie mniej jednak złowienie tego gatunku jest wciąż możliwe. Sum jest nocnym drapieżnikiem, dlatego warto poświecić na jego łowienie także i tę porę doby. Część wędkarzy zanim wybierze się na sumowa wyprawę sprawdza kalendarz brań, oparty na różnych parametrach m.in. fazie księżyca.

Gdzie szukać suma w rzece?

Według wielu wędkarzy znalezienie miejscówki suma w rzece stanowi kilkadziesiąt procent sukcesu. Nie ma złotej reguły postępowania przy szukaniu miejsc sumowych. Trzeba pamiętać, ze co roku duża rzeka potrafi się zmieniać. Tam gdzie były bankowe miejscówki może okazać się, że jest totalne bezrybie. I odwrotnie. Największą szanse na zlokalizowanie suma w rzece mamy kiedy poziom wody  jest stosunkowo niski. Warto spróbować lokalizować sumy w miejscach gdzie woda dość mocno „kręci”. Idealnie jeśli w pobliżu są powalone drzewa lub inne podwodne zaczepy. Zapewne sum może się kręcić w takim miejscu. Tam gdzie dno jest mocno zróżnicowane tam zapewne siedzi sum. Dlatego tez warto obławiać różnego rodzaju przykosy, czy zewnętrzne zakręty rzek.

Gdzie szukać suma w jeziorze?

Jeziora i duże zbiorniki zaporowe to także doskonałe miejscówki, w których można łowić sumy. Ryby te preferują z reguły miejsca głębokie, by na czas aktywnego żerowania wychodzić na wszelkiego rodzaju blaty, stoki czy inne podwodne górki. Sum lubi przebywać także w strefie bezpośrednio nad roślinnością wodną. Uwadze drapieżnika nie umknie na pewno stare koryto rzeki czy okolice powalonych drzew.

Jak złowić suma?

Łowienie sumów stało się popularne do tego stopnia, iż wykształciła się osobna technika wędkarska, poświęcona temu gatunkowi – metoda sumowa. Suma można łowić także z gruntu i metoda spinningową. Trzeba jednak pamiętać, że sprzęt i zestaw jaki przygotowujemy do łowienia tych drapieżników musi być naprawdę solidny i dobrej jakości. Dlatego też z racji na siłę suma używamy wędek i kołowrotków dedykowanych tej rybie. Zazwyczaj jako linki głównej używa się plecionek.

Na co złowić suma?

Sumy można łowić na różnego rodzaju przynęty naturalne i sztuczne. Dobrymi przynętami sumowymi są rosówki, pęczek czerwonych robaków, pellet w dużych rozmiarach o mięsnym smaku, kulki proteinowe. Sum bardzo często jest łowiony na żywca np. karasia czy krąpia. Łowiąc na spinning zazwyczaj będzie używać się ripperów i twisterów w większych rozmiarach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *