Gatunki ryb

Wzdręga

reklama

Ryba wzdręga

Wzdręga zwana również krasnopiórką jest dość pospolitym gatunkiem ryby z rodziny karpiowatych, zamieszkującym polskie wody. Jej łacińska nazwa to Scardinius erythrophthalmus. Wzdręgi ponadto żyją w wodach praktycznie całej Europy. Nie występują lub występują w bardzo niskim stopniu w rejonach Szkocji i krajów Skandynawskich. Nieco mniej wzdręg jest także w wodach Półwyspu Iberyjskiego. Gatunek ten żyje głownie w wolno płynących nizinnych rzekach, mocno zarośniętych. Lubi również przebywać w mocno zamulonych jeziorach. Jest ryba stadną, grupuje się z reguły po kilka sztuk, przebywać głównie w ciepłej wodzie, przy powierzchni. Okres tarła wzdręg z reguły przypada na przełom kwietnia i maja. W mniej sprzyjających warunkach może się ono odbywać także w czerwcu. Wiele zależy od temperatury wody w przybrzeżnych partiach. Po raz pierwszy wzdręga odbywa tarło miedzy drugim a czwartym rokiem życia, a ikrę z reguły składa na różnego rodzaju rośliny wodne, a dzięki dużej lepkości ikry z łatwością się do tych roślin przykleja. Co ciekawe u samic w czasie tarła pojawia się charakterystyczna wysypka, obejmująca głowę i grzbiet. Każda samica może w czasie tarła złożyć nawet 100 tysięcy niewielkich jajeczek w kolorze czerwonym, których średnica wynosi nieco ponad jeden milimetr. Wzdręgi mogą żyć nawet około 18-20 lat. Narybek początkowo odżywia się planktonem, a po osiągnięciu kilku centymetrów jego głównym pokarmem staje się drobna roślinność wodna.

Jak wygląda wzdręga?

Wzdręga jest jednym z najładniej wybarwionych gatunków ryb występujących w naszych wodach. Z reguły osiąga długość do 30 cm, chociaż zdarzają się tez okazy osiągające nawet 40 cm. Masa ciała nie przekracza z reguły 0,5-1 kg. Wzdręgi mają mały otwór gębowy i wyraźnie spłaszczone ciało po bokach. Charakterystyczny dla wzdręgi jest kil, który pokryty jest łuskami, miedzy płetwami piersiowymi a płetwa odbytowa. Płetwa grzbietowa ryby jest nieco ustawiona ku tyłowi. Grzbiet ryby ma kolor zielono-niebieski, a jej boki są biało srebrzyste, z charakterystycznym złoto-miedzianym odcieniem. Szare z wyraźnym czerwonym połyskiem są płetwy piersiowe i płetwa grzbietowa. Tęczówka oka u wzdręgi jest pomarańczowa lub żółta.

Wzdręga

Okres ochronny wzdręgi

Wzdręga w Polsce nie jest objęta okresem ochronnym.

Wymiar ochronny wzdręgi

Wzdręga ma wymiar ochronny wynoszący 15 cm.

Wzdręga – rekord Polski

Rekord Polski wzdręgi to ryba o długości 46 cm i wadze 1,69 kg. Została złowiona w 2005 roku przez Roberta Kozerę.

Gdzie szukać wzdręgi w rzece?

Wzdręgi preferują rzeki nizinne, bardzo wolno płynące. Idealnymi miejscówkami, w  którym przebywa ten gatunek ryby, są odcinki mocno porośnięte, i stosunkowo płytkie. Wzdręga lubi płytką i ciepła wodę. Idealne do połowu tego gatunku są różnego rodzaju starorzecza i łachy, bogate w roślinność wodna i pełne grążeli. Typowo na rzece warto obławiać odcinki wody spokojnej, gdzie nurt wyraźnie zwalnia, wręcz woda jest stojąca.

Gdzie szukać wzdręgi w jeziorze?

Jeziora i zbiorniki zaporowe to bardzo dobre miejsca, w którym z powodzeniem można łowić wzdręgi. Jednym z kluczowych elementów udanego połowu jest zlokalizowanie tego gatunku. Szukając wzdręg w jeziorze na pewno powinniśmy zwrócić uwagę na oznaki zerowania na wodzie. Dlatego też warto wypatrywać oczkowania czy bąblowania w wodzie, świadczącego, ze w tym miejscu jest stado wzdręg. Ryb tych szukamy przeważnie w strefie blisko brzegu, tam gdzie występuje dość duże skupisko roślinności np. pałek wodnych i trzcin. Dlatego tez godnymi polecenia do obłowienia są m.in. zatoki, które często są bardzo obfite w tego typu roślinność.

Jak złowić wzdręgę na spławik?

Jedną z najpopularniejszych technik łowienia wzdręg jest metoda spławikowa. Trzeba pamiętać, że ryby te lubują upalną pogodę, więc łowienie np. w samo południe przy największym upale, w tym przypadku nie jest niczym niezwykłym. Do łowienia będziemy używać zazwyczaj delikatnego zestawu. Za wędzisko najlepiej posłuży nam bat o długości np. 4-5 metrów. Nie używamy zbyt grubej żyłki, 0,16-0,20 mm w zupełności wystarczy. Przypon może być jeszcze cieńszy. Spławik z reguły o gramaturze od 1 do 2 gram. Grunt ustawiamy z reguły bardzo mały, gdyż ryby te żerują blisko powierzchni wody. Jeśli nie mamy brań, zawsze można go zwiększyć i próbować łowić w toni lub bliżej dna. Przed wędkowaniem możemy przygotować łowisko, podając nieco zanęty. Może to być zwykła zanęta uniwersalna, lub np. płociową. Zanęta powinna mieść niezbyt grubą frakcję, ponadto powinna dość dobrze pracować i tworzyć chmurę zanetową, mającą za zadanie zwabić wzdręgi. Jako przynęty na wzdręgę możemy użyć pinki, białego robaka lub np. kukurydzy. Zanim wybierzemy się na wyprawę na wzdręgi warto sprawdzić kalendarz brań, gdyż ten gatunek najlepiej łowi się w bezwietrzną i słoneczna pogodę.

Jak złowić wzdręgę na spinning?

Wzdręgi na spinning najlepiej jest łowić ze środków pływających lub brodząc w wodzie. Do skutecznego łowienia tego gatunku potrzebna jest obserwacja wody. W upatrzone miejsce podajemy przynętę. Trzeba być skoncentrowanym, gdyż wzdręgi zazwyczaj biorą z opadu, zaraz po wpadnięciu wabika do wody. Technika prowadzenia przynęty może być różna w zależności od preferencji wędkarza i zerowania wzdręg. Warto próbować prowadzić przynętę spokojnym i jednostajnym ruchem z niewielkimi przerwami, pozwalającymi opaść przynęcie bliżej dna. Od czasu do czasu można próbować delikatnego podbicia. Kluczem do sukcesu jest obłowienie jak najbliższego obszaru trzcin. Do łowienia wzdręg idealnie nadają się wędziska typu ultra light z ciężarem wyrzutu np. 0,5 do 5-7 gram. Do tego kołowrotek w rozmiarze około 2000 lub 2500, na który nawijamy żyłkę o średnicy 0,16 mm. Łowiąc wzdręgi warto mieć ze sobą okulary polaryzacyjne, które nie tylko ułatwia nam zlokalizowanie wzdręgi przy mocnym słońcu ale też ułatwią obserwacje rzutów i prowadzenia przynęty.

Jakie przynęty spinningowe na wzdręgi?

Za jedne z najlepszych przynęt spinningowych na wzdręgi są uważane tzw. microjigi o różnych kolorach np. czarno-pomarańczowe, czarno-zielone czy żółto-czerwone. Równie skuteczne są niewielkie twistery w kolorach np. motor oil czy herbata z pieprzem. Ponadto wzdręgi łowi się także na obrotówki w rozmiarze 00. Jeśli mamy nadzieję na większe wzdręgi wówczas powinniśmy próbować obłowić rejon trzcin woblerami zarówno w agresywnych jak i naturalnych kolorach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *