Gatunki ryb

Lipień

reklama

Ryba lipień

Lipień czyli Thymallus thymallus, zwany też lipieniem pospolitym, to jeden z najpowszechniejszych przedstawicieli ryb z rodziny łososiowatych, które żyją w naszych wodach. Można go spotkać również w wielu wodach Europy, od jej zachodniej części, po Morze Białe. Lipień upodobał sobie także chłodne wody krajów skandynawskich, oraz Wysp Brytyjskich. Nie spotkamy go za to we cieplejszych wodach krajów Europy południowej. W Polsce można spotkać go głównie w wodach górskich, choć można je łowić także np. w pomorskich rzekach. Lipienie w chłodniejszych porach roku preferują miejsca głębsze, za to latem chętnie przebywają w płytszych i kamienistych partiach rzek. Ten gatunek ryby w jeziorach jest dość rzadko spotykany.

Główny pokarm lipieni stanowią larwy jętek i chruścików. Ryby te mogą również żywić się larwami innych owadów, a także samymi owadami, które znajdują się na powierzchni wody. Lipień może żywić się też różnego rodzaju bezkręgowcami i mięczakami, a nieco większe ryby mogą nawet zjadać ryby.

Lipień jest gatunkiem ryby, który po raz pierwszy odbywa tarło w drugim lub trzecim roku życia w przypadku samic, a w czwartym w przypadku samców. Okres rozmnażania przypada na wiosnę, kiedy ryby dzięki znalezieniu odpowiednich miejsc, bogatych w tlen, o żwirowym i kamienistym podłożu mogą w spokoju przystąpić do tarła. Idealnymi miejscami są różnego rodzaju dopływy. Optymalna temperatura wody do odbycia tarła przez lipienia to około 6-7 stopni. Ikra złożona przez samicę, jest chowana w piasku i strzeżona przez samca przez kilkanaście dni, do momentu wylęgu.

Jak wygląda lipień?

Lipień

Lipień średnio dorasta do 30 cm długości, choć zdarzają się osobniki większe, dochodzące nawet do 55-60 cm długości. Przeważnie ryby te nie przekraczają jednego kilograma. Lipień ma specyficzne ciało, nieco spłaszczone. Charakterystyczna dla tego gatunku jest także niewielka głowa. W otworze gębowym znajdują się drobne żeby, a dolna szczęka ryby jest nieco krótsza o górnej. Lipień ma mocno osadzone łuski. Mniejsze ryby tego gatunku mają kolor zielono-srebrzysty, z wyraźnie zaznaczonymi plamami na bokach. Starsze lipienie wyróżniają się zielono-szarym grzbietem, a ich boki wpadają w zielony odcień. Typowa dla tego gatunku ryby jest obecność ciemnych smug po bokach. Lipień ma charakterystyczną długa płetwę grzbietową, która dodatkowo jest wysoka i posiada plamki w kolorze czerwono-czarnym. Samce mają nieco większe płetwy piersiowe i grzbietowe. Lepienie lubią grupować się kilkuosobowe stada. Zazwyczaj średnio żyją do około pięciu lat.

Okres ochronny lipienia

Okres ochronny lipienia przypada na czas między 1 marca a 31 maja. Trzeba jednak pamiętać, aby sprawdzić regulamin i szczegółowe zasady połowu ujęte w zezwoleniu konkretnego administratora wody czyli np. Okręgu PZW, do którego należy dany odcinek rzeki.

Wymiar ochronny lipienia

Wymiar ochronny lipienia wynosi do 30 cm. Trzeba jednak pamiętać, aby sprawdzić regulamin i szczegółowe zasady połowu ujęte w zezwoleniu konkretnego administratora wody czyli np. Okręgu PZW, do którego należy dany odcinek rzeki.

Lipień – rekord Polski

Największy złowiony w Polsce lipień to ryba o wadze 1,28 kg i 52 cm długości, złowiona w 1999 roku przez Jerzego Ducha. Niektóre źródła za rekord podają także lipienia o wadze 1,35 kg i 54 cm długości złowionego w 1971 roku przez Edwarda Bracha.

Gdzie szukać lipienia?

Lipień najczęściej występuje w dolnych odcinkach potoków górskich, które charakteryzują się dość silnym uciągiem i niezbyt ciepłą wodą. Takie odcinki wód nazywane są krainą lipienia. Dno w tym obszarze jest dość mocno urozmaicone, a obok lipieni rybami towarzyszącymi są świnki i klenie. Lipienie lubią dno kamieniste i żwirowate. Można je spotkać także na pograniczu krainy lipienia i pstrąga. W poszukiwaniu lipieni warto więc obławiać nieco szybciej płynące partie wody o kamienistym i niezbyt ubogim w roślinność dnie. Lipienie lubią przebywać w okolicach zadrzewionych brzegów i chować się pomiędzy konarami i innymi zawadami.

Jak złowić lipienia?

Najpopularniejsza metodą łowienia lipieni jest metoda muchowa. Można je łowić podając suchą muchę i liczyć na zebranie przez lipienia przynęty z powierzchni wody. Jeśli oznaki żerowania są dość dobrze widoczne to takie łowienie jest stosunkowo proste. Jeśli trudno dostrzec aktywność lipienia, warto dokładnie obserwować wodę, nawet przez kilkadziesiąt minut. Po kilku wyjazdach i prowadzonych obserwacjach można stworzyć własny kalendarz brań tego gatunku. Do łowienia na suchą muchę warto użyć lekkich i stosunkowo krótkich wędzisk. Lżejszą wędką dużo prościej będzie wykonać dużą ilość wymachów. Do zestawu dobieramy kołowrotek o płynnie działającym hamulcu. Sznur dopasowujemy do wędziska, a przypon koniczny nie powinien przekraczać średnicy 0.12 mm. Lipienie można łowić również na nimfę, która pozwoli obłowić zarówno bliższe jak i dalsze partie wody.

Powiązane artykuły

  1. Jak złowić lipienia
  2. Jak złowić lipienia cz. 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *