Gatunki ryb

Świnka

reklama

Ryba świnka

Świnka, której łacińska nazwa brzmi Chondrostoma nasus to kolejny gatunek ryby z rodziny karpiowatych, który można złowić w polskich wodach. To dość popularna ryba w wielu rejonach Europu od jej środkowej części po nawet zachodnią i północną część Azji. Świnka zasiedla głównie rzeki o dość mocnym uciągu, ponadto można ją spotkać w rzekach podgórskich w tzw. kranie brzany oraz krainie pstrąga i lipienia. Gatunek ten żyje stadnie w stosunkowo płytkich odcinkach rzek, od nie żwirowatym lub kamienistym. Świnkę można także spotkać w odcinkach rzek o nieco wolniejszym nurcie i dnie piaszczysto-mulistym.

Ryba ta po raz pierwszy odbywa tarło miedzy czwartym a piątym rokiem życia, w okresie między kwietniem a majem. Do tarła potrzebne są odpowiednie warunki, m.in. odpowiednia temperatura wody, która powinna osiągnąć więcej niż 11 stopni, a najlepiej oscylować w granicach 17-18 stopni. Tarło świnek jest dość specyficzne. W tym czasie ryby te potrafią wyskakiwać ponad powierzchnię wody. Samica świnki jest zdolna do złożenia około 25000 – 30000 ziarenek ikry o barwie oliwkowej. Do tarła świnki wybierają głównie płytkie partie rzek, gdzie dno jest żwirowate lub twarde i piaszczyste. U samców w tym okresie charakterystyczna jest tzw. wysypka tarłowa w postaci jasnych drobnych kropeczek. Pojawia się ona na głowie i górnej części tułowia. Wylęg narybku nie jest jednakowy i może nastąpić zarówno już po dziesięciu dniach, a w niektórych przypadkach dopiero po około miesiącu.

Ryby te odżywiają się głównie drobnymi resztkami roślin, glonami i pozostałościami, które można znaleźć na dnie. Specyficzny dla świnek jest sposób w jaki pobierają pokarm, zeskrobując wargami narost porastający kamienie i inne podwodne zawady w tym konary drzew i korzenie. W menu świnek znajdują się też mięczaki, larwy owadów i kiełże.

Jak wygląda świnka?

Świnka nie należy do ryb osiągających zbyt duże rozmiary. Ryba ta dożywa około 17-18 lat i osiąga długość do 30-40 cm, choć można spotkać okazy dochodzące nawet do pół metra długości. Przy tej wielkości osiąga około 1 kg masy ciała. Ciało świnki jest charakterystycznie smukłe i wydłużone, a przy tym ma przekrój owalny. Typowa u tego gatunku jest płetwa ogonowa, która kształtem przypomina nieco księżyc i jest dość mocno wcięta. U świnek osadzone w jednej linii są płetwy brzuszna i grzbietowa. Świnka, w odróżnieniu od innych gatunków ma charakterystyczny nosek na niewielkiej głowie, a przy tym chrząstkowe twarde wargi, z tym że dolna warga, która jest twarda pełni funkcję tzw. skrobaczki, pozwalającej zbierać pokarm z kamieni czy konarów. Świnka ma zielono-szary grzbiet i błyszczące, srebrzyste boki. Można ją poznać także po dość ciemnym wierzchu głowy i kremowym, białym lub żółtawym brzuchu. Płetwa odbytowa u tego gatunku jest w kolorze czerwonym, podobnie z resztą jak płetwy parzyste. Płetwa ogonowa jest w barwie brunatnej, a w dolnej części robi się czerwonawa.

Świnka

Okres ochronny świnki

Świnka została objęta okresem ochronnym miedzy 1 stycznia a 15 maja.

Wymiar ochronny świnki

Świnka posiada wymiar ochronny do 25 cm. Ponadto warto pamiętać, iż została objęta dobowym limitem ilościowym wynoszącym 5 sztuk (łącznie z certą).

Świnka – rekord Polski

Rekord Polski świnki to ryba o długości 55 cm i wadze 2,46 kg. Została złowiona w 2018 roku na Nysie Kłodzkiej przez Marcina Drubkowskiego. Przynętą była parzona kukurydza. Wcześniejszy rekord z 2013 roku to świnka o długości 53,5 cm i wadze 2,38 kg.

Kiedy najlepiej bierze świnka?

Przygotowując własny kalendarz brań poszczególnych gatunków ryb, warto uwzględnić w nim także świnkę. Rybę tę możemy łowić bezpośrednio po zakończeniu okresu ochronnego, czyli od połowy maja. Świnka najlepiej żeruje przy dość stabilnym poziomie wody. Nie lubi gwałtownych przyrostów ani szybkich spadków. Dobre wyniki w łowieniu świnek powinniśmy mieć w ciągu dnia. Ranek i popołudnie to doskonały czas ku temu. Wieczorem, szczególnie o letniej porze, kiedy owady zaczynają pojawiać się w okolicach powierzchni wody, świnki chętnie na nie polują, tym samym trudniej jest je złowić na nasze zestawy.

Jak złowić świnkę?

Świnka, mimo iż nie jest jedną z najpopularniejszych wśród wędkarzy gatunków ryb, może być z powodzeniem poławiania. Do wypadu na świnki trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Przede wszystkim kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego miejsca. Jeśli chcemy łowić w mniejszych rzekach, to świnki staramy się lokalizować w stosunkowo głębokich miejscach. Świnkę, która żeruje po prostu widać, po specyficznym lusterkowaniu. W trakcie zbierania pokarmy, najpierw zobaczymy pletwę grzbietową świnki, a następnie jej ogon. W okresie letnim wybieramy takie miejsca, które są w jak największym stopniu natlenione. Gatunek ten jest wrażliwy na niski poziom tlenu w wodze.

W większych rzekach warto szukać niewielkich kamienistych rynien, głębokość wody jest nie mniejsza jak półtora metra. Świnki lubią przebywać na odcinkach o dnie kamienistym i żwirowym. Jedną z najlepszych metod łowienia świnek jest przepływanka. Można stosować wędzisko do metody bolońskiej o długości 6-7 metrów, które na pewno da większy komfort łowienia. Trzeba też liczyć się z tym, że podczas łowienia świnek przyłowem może być silna brzana lub kleń.

Spławik dobieramy w zależności od warunków panujących na łowisku zazwyczaj wystarcza modele o gramaturze do 3 gram. Przypon np. z żyłki 0,12 mm z haczykiem o krótkim trzonku powinien mieć długość 20-25 cm. Warto przygotować sobie łowisko podając kilka kul zanętowych. Zanętę warto wzbogacić o pinki i białe robaki. Warto wiedzieć, że brania świnek bardzo często są delikatne, dlatego też aby skutecznie zaciąć musimy być w pełni skoncentrowani. Świnki można łowić także metodą gruntową np. używając klasycznego feedera.

Jakie przynęty na świnkę?

Jednymi z najlepszych przynęt na świnki są białe robaki i pinki. Dobre efekty daje łączenie obu tych przynęt i zakładanie na haczyk różnych kolorów. Ponadto świnki można łowić także na czerwone robaki, pęczak czy kukurydzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *