Gatunki ryb

Głowacica

reklama

Ryba Głowacica

Głowacica czyli Hucho hucho to kolejny przedstawiciel z rodziny łososiowatych, który żyje w naszych słodkowodnych wodach. Możemy ją spotkać także w dorzeczach Renu i Dunaju. Przez wielu wędkarzy gatunek ten jest często nazywany „dunajskim łososiem”, gdyż akurat ta rzeka jest jej pierwotnym terytorium występowania. Co ciekawe można ją spotkać także w dorzeczach gór Atlas, gdzie temperatura wody dochodzi do ponad 25 stopni, jednak w tych warunkach jej rozmnażanie jest po prostu nie możliwe.

W Polsce jest kilka ciekawych odcinków rzek, gdzie można łowić głowacicę. Występuje w takich rzekach jak Dunajec, Poprad, Soła, Raba czy Skawa. Warto mieć na uwadze fakt, że gatunek ten nie należy do najczęściej poławianych, a jego populację w naszych wodach dość ciężko oszacować.

Idealnymi warunkami do bytowania głowacic są dość zimne i bardzo dobrze natlenione odcinki rzek, gdzie nurt jest stosunkowo szybki a dno kamieniste i żwirowe. Ciekawostką dotyczącą głowacic jest fakt, że gatunek ten jest samotnikiem, który potrafi w bardzo skuteczny sposób bronić swoje terytorium przed innymi rybami. Głowacice preferują nieco głębsze partie wody. Co więcej wykazują tzw. ekologiczną tolerancję, czyli potrafią przeżyć w wodach o nawet niewielkich zanieczyszczeniu.

Głowacica żywi się głównie innymi mniejszymi rybami takimi jak kiełbie, płocie, jelce czy niewielkie jazie. W jej menu wchodzą również owady, różnego rodzaju bezkręgowce, ptactwo wodne, żaby a nawet niewielkie ssaki. Głowacica potrafi zjeść rybę dochodzącą nawet do jednej trzeciej długości jej ciała.

Samice są zdolne do odbycia tarła między trzecim a czwartym rokiem życia. Samce dojrzałość płciową osiągają nieco później, bo około piątego roku życia. W okresie tarła samce, w przeciwieństwie do samic przybierają barwy godowe. Okres rozmnażania przypada wiosną między początkiem marca a kwietniem, kiedy temperatura wody zaczyna oscylować powyżej 8 stopni. W tym okresie u samców pojawia się tzw. haczyk tarłowy, który służy głównie do obrony terytorium tarliska i pomaga w walkach i ochronie. Głowacice odbywają tarło głownie w górnych partiach rzek, a nawet w niedużych strumykach, gdzie woda jest bardzo dobrze natleniona. Ikra składana jest w specjalnie wykopanych w żwirowym dnie dołkach. Samica potrafi złożyć około tysiąca jaj w kolorze pomarańczowym o średnicy około 5mm, na jeden kilogram masy ciała. Okres wylęgu trwa do 40 dni.

Jak wygląda głowacica?

Długość ciała głowacicy średnio dochodzi do 100 cm długości, jednak zdarzają się tez okazy mierzące nawet 1.5 metra. Masa ciała to średnio około 8-10 kg, jednak te większe okazy mogą ważyć nawet w granicach 50 kg.

Głowacica
ryba głowacica

Ciało ryby jest podłużne, wyraźnie zaokrąglone w przekroju i wrzecionowate. Głowacica ma charakterystyczną dość dużą głowę, o delikatnym wypłaszczeniu i wyraźnie zaznaczonym otworem gębowym, dochodzącym do granicy oka. W pysku ryby znajduje się haczykowate, jednorzędowe zęby. Na pierwszych łuskach w okolicach skrzeli zaobserwujemy kilkanaście wyrostków filtracyjnych. Gatunek ten wyróżnia dość duża (w porównaniu z pozostałymi płetwami) płetwa tłuszczowa. Głowacica ma dość małe łuski i delikatnie karbowaną płetwę ogonową. Grzbiet tej ryby jest w kolorze szaro-zielonym lub brązowym. Boki są dużo jaśniejsze, a u niektórych egzemplarzy mogą mieć miedziany odcień. Brzuch ryby jest w kolorze białym. Charakterystyczne dla głowacic jest występowanie dość licznych ciemnych plamek po bokach ciała.

Okres ochronny głowacicy

Okres ochronny głowacicy przypada na czas między 1 marca a 31 maja. Trzeba jednak pamiętać, aby sprawdzić regulamin i szczegółowe zasady połowu ujęte w zezwoleniu konkretnego administratora wody czyli np. Okręgu PZW, do którego należy dany odcinek rzeki.

Wymiar ochronny głowacicy

Wymiar ochronny głowacicy 70 cm, a limit połowu jedna sztuka. Trzeba jednak pamiętać, aby sprawdzić regulamin i szczegółowe zasady połowu ujęte w zezwoleniu konkretnego administratora wody czyli np. Okręgu PZW, do którego należy dany odcinek rzeki.

Głowacica – rekord Polski

Rekord Polski głowacicy to ryba o długości 120 cm i wadze 20.30 kg. Rybę tę złowił w 2001 roku Lubomir Hužvik.

Gdzie szukać głowacicy?

Głowacica preferuje odcinki rzek o dużej ilości tlenu, kamienistym dnie i dość wartkim nurcie. Wybiera takie miejsca, w których dostęp do pożywienia nie jest zbytnio utrudniony. Lubi przebywać w miejscach nieco głębszych, w których także gromadzi się narybek innych gatunków ryb. Swoją zdobycz atakuje z zaskoczenia, dlatego też warto uwzględnić to przy wyborze miejsc na głowacice.

Jak złowić głowacice?

Głowacica nie bez powodu nazywana jest „rybą dla najwytrwalszych”. Przy nastawieniu się na ten gatunek ryby, warto przygotować własny kalendarz brań, uwzględniający m.in. warunki pogodowe. Bardzo często dopiero za którymś razem nad wodą uda nam się mieć kontakt z rybą. Najczęściej głowacice łowi się metodą spinningową, gdzie przynętą są woblery, obrotówki, wahadłówki a nawet przynęty gumowe np. rippery. Głowacicę można łowić także metodą muchową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *