Gatunki ryb

Słonecznica pospolita

reklama

Słonecznica pospolita

Słonecznica pospolita czyli Leucaspius delineatus to jeden z najmniejszych gatunków ryb, jakie można spotkać w naszych wodach. Ryba ta zaliczana jest do gatunku karpiowatych i najczęściej można ją spotkać w wolno płynących, niewielkich rzekach i dopływach jak również w zbiornikach wodnych. Jest gatunkiem żyjącym w stadzie. Przebywa najczęściej przy powierzchni wody, w okolicach roślinności. Tarło słonecznicy przypada na okres od kwietnia do czerwca. Samce w okresie godowym pokrywają się charakterystyczną wysypką. U samic natomiast w części odbytowej pojawiają się specyficzne wypukłości. Ikra słonecznić ma około jednego milimetra i przykleja się do wodnej roślinności. Samiec od chwili złożenia przez samicę ikry pilnuje jej do momentu pojawienia się narybku. Co ciekawe słonecznica do tarła może przystąpić już w pierwszym roku życia. Ryba żywi się głównie planktonem i małymi larwami. Niekiedy może być mylona z innymi gatunkami ryb np. ukleją lub stynką.

Jak wygląda słonecznica pospolita

Jak już zostało wspomniane słonecznica pospolita nie należy do największych ryb jakie można spotkać w naszych wodach. Jej długość zazwyczaj nie przekracza 8-9 cm, maksymalnie 12cm. Jej ciało jest dość mocno wrzecionowate, dodatkowo spłaszczone po bokach. Słonecznica jak na tak małą rybę ma dość duże łuski o srebrzystym odcieniu, które bardzo łatwo odpadają. Otwór gębowy tego gatunku jest dość charakterystyczny, mały i skierowany ku górze. Linia boczna jest delikatnie zaznaczona jedynie na kilku łuskach. U słonecznicy występują zęby gardłowe. Gatunek ten ma grzbiet w oliwkowo-brązowym kolorze, a boki są wyraźnie srebrzyste, z możliwością wpadania w delikatni niebieski odcień. W części ogonowej można zaobserwować smugę w kolorze niebieskim. Płetwy ryby są szare, a czasami mogą wpadać w delikatny czerwony kolor.

Słonecznica pospolita

Słonecznica – występowanie

W Europie słonecznica jest dość pospolitym gatunkiem. Występuje od dorzeczy rzeki Ren, aż po dorzecza znajdujące się na Uralu. Można ją spotkać też w dorzeczach Morza Kaspijskiego.

Słonecznica – ochrona

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt nie wymienia słonecznicy jako gatunku prawnie chronionego. Nie mniej jednak warto pamiętać, że od 1 stycznia 2020 roku na wodach, których administratorem jest Polski Związek Wędkarski, wszystkie wymiary i okresy ochronne określone są w Zezwoleniu na amatorski połów ryb wędką, które można uzyskać w poszczególnym Okręgu PZW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *