Poradnik

Zestaw wędkarski dla początkujących

reklama

Jakie ryby chcemy łowić?

Wędkarstwo jest jednym z najpopularniejszych hobby, nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie. Dla wielu osób to nie tylko możliwość spędzenia wolnego czasu na łownie przyrody z wędką w ręku. To coś więcej niż pasja, a można śmiało stwierdzić, że „nawet styl życia.”

Szacuje się, że w Polsce ryby łowi ponad 2 miliony osób, co jest liczbą robiąca naprawdę duże wrażenie. Zastanówmy się zatem co zrobić, żeby zacząć łowić, ryby, jakie kroki musimy poczynić w tymże kierunku.

Każda osoba, która robi pierwsze wędkarski kroki, na pewno może poczuć się nieco zagubiona w tym wędkarskim świcie. Trudno na początku znaleźć jakiś punkt zaczepiania, podpowiedź, od czego warto zacząć przygodę z wędkarskim światem.

Oczywiście do łowienia ryb potrzebny będzie nam odpowiedni sprzęt. Zanim jednak skompletujemy swój zestaw wędkarski dla poczatkujących musimy sobie odpowiedzieć na jakie ryby się nastawiamy. Zapewne wielu osobom trudno będzie określić się od razu na konkretny gatunek ryby, który będzie celem wędkarskich wypraw. Nie mniej jednak istotne będzie określenie chociażby tego czy będziemy łowić tzw. „białoryb” czy drapieżniki. To właśnie będzie punktem wyjścia do kompletowania krok po kroku naszego sprzętu.

Z białorybu najpopularniejszymi gatunkami ryb jakie będziemy mieć szanse złowić w naszych wodach są: leszcze, płocie, liny, karasie, karpie, amury czy krąpie. Jeśli chcemy łowić drapieżniki to naszym celem będą głównie szczupaki, sandacze, okonie i sumy. Popularne w Polsce jest także łowienie boleni, pstrągów czy troci.

Zanim jednak wybierzemy się nad wodę w poszukiwaniu wędkarskich przygód sprawdźmy jak wyglądają procedury aby legalnie łowić ryby w Polsce. Możemy wyróżnić dwa typy wód – wody komercyjne i wody związkowe. O ile na tych pierwszych do łowienia ryb wystarczy wniesienie opłaty u właściciela łowiska, to w tym drugim przypadku aby legalnie łowić ryby np. na rzece Wiśle czy innych łowiskach związkowych potrzebna nam będzie karta wędkarska, zezwolenie oraz uiszczenie stosownych opłat, które obowiązywać będą do końca roku kalendarzowego. Jeśli chcemy wyrobić sobie kartę wędkarską, wystarczy że udamy się do najbliższego Koła Polskiego Związku Wędkarskiego i tam zgłosimy chęć wstąpienia w szeregi PZW. Oczywiście musimy zdać egzamin ze znajomości przepisów, m.in. ustawy o rybactwie śródlądowym. Jeśli uda nam się uzyskać pozytywny wynik, to z takim zaświadczeniem i wypełnionym wnioskiem udajemy się do Starostwa Powiatowego. Po uiszczeniu opłaty administracyjnej w ciągu kilkunastu dni powinniśmy otrzymać taki dokument.

Jeśli już określiliśmy gatunki ryb, na które się nastawiamy, mamy wybrane łowiska na których będziemy spędzać czas z wędką, stosowne dokumenty i opłaty, pora na wybór odpowiedniej metody wędkarskiej. Do połowu białoryby najskuteczniejsza będzie metoda spławikowa i gruntowa. Jeśli naszym celem będę drapieżniki, to nasz wybór padnie głownie na metodę spinningową.

Łowienie białorybu na spławik

Metoda spławikowa jest nie tylko jedną z najpopularniejszych, ale i najstarszych technik wędkarskich w Polsce. To właśnie od niej wielu wędkarzy zaczynało swoją przygodę. Tak łowili nasi ojcowie, dziadkowie, i tak samo zaczyna swoją przygodę z rybami wiele osób. Oczywiście, mimo znaczącego rozwoju tego segmentu wędkarstwa, nowszych konstrukcji, wędzisk, kołowrotków, idea łowienia na spławik jest niezmienna.

Już na samym początku warto zaznaczyć, że dla poczatkującego wędkarza to dobry wybór z kilku powodów. Przede wszystkim jest to metoda budżetowa. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że sprzęt wędkarski może kosztować kilka tysięcy złotych, jednak jeśli zaczynamy swoją przygodę, nie potrzebujemy, aż tak drogich zestawów.

Jak więc skompletować swój spławikowy zestaw dla początkującego wędkarza? Mamy dwie możliwości, albo klasycznie postawimy na wędzisko z kołowrotkiem, albo zaczniemy swoją przygodę od łowienia batem, czyli wędziskiem do którego kołowrotek nie jest nam potrzebny.

Zanim jednak omówimy konkretne zestawy spławikowe, warto skupić się nieco na samym spławiku. To właśnie ten niewielki element zestawu spławikowego pełni w tej technice bardzo istotną rolę. Dzięki niemu widzimy moment brania ryby i możemy oszacować czas, w którym trzeba zaciąć. Spławiki mogą mieć różny kształt i być wykonanego z różnego typu materiału, dzięki któremu będą unosić się na wodzie. Zazwyczaj jest to tworzywo sztuczne lub balsa. Klasyczny spławik zbudowany jest z antenki (warto aby wybierać modele o dobrze widocznych kolorach), korpusu i kilu, czyli tej podłużnej części znajdującej się bezpośrednio pod korpusem. Kil nie tylko przedłuża spławik, ale sprawia, że zachowuje się on dużo stabilniej.

Dzięki spławikowi będziemy mogli utrzymać przynętę w konkretnej partii wody, co jest istotne przy łowieniu białorybu. Niektóre gatunki taki jak płocie, ukleje czy wzdręgi lubią żerować bliżej powierzchni wody, leszcze preferują żerowanie w toni lub bliżej dnia. Dzięki spławikowi zawsze będziemy w stanie podać przynętę na satysfakcjonującej nas głębokości. Spławik w swoim zestawie można zamontować na stałe lub przelotowo. Ten pierwszy sposób bardzo dobrze sprawdzi się na stosunkowo płytkich łowiskach. Spławiki przelotowe natomiast to dobry wybór na głębsze wody. Jeśli łowimy w wodach stojących a naszym celem są płocie, leszcze, liny czy nawet karpie, to będziemy stosować stosunkowo smukłe spławiki, jeśli jednak chcemy łowić na rzece, wówczas warto wybierać modele, których korpus jest nieco większy, a nawet kulisty.

Zestaw do łowienia na spławik to także wędzisko i kołowrotek. Nie kupujmy zbyt ciężkich wędek, ponieważ nie są one polecane do nauki łowienia ryb na spławik. Oczywiście na początek nie będzie nam potrzebny produkt z „górnej półki”. W klasycznej wersji będzie to wędzisko teleskopowe o długości 4-5 metrów. Dobrym wyborem będzie zakup modelu RIVERWAY V-TRAVEL 5.00.

Zestaw wędkarski dla początkujących

To wędka, która posłuży także do łowienia metodą bolońską. Sprawdzi się także do łowienia na rzece np. na przepływankę. Jest to wędka o akcji szczytowej, stosunkowo lekka, ważąca 295 gramów, wykonana z włókna węglowego, o ciężarze wyrzutu do 25 gram. Wszystkie te parametry w połączeniu z atrakcyjną ceną, dadzą nam w efekcie bardzo fajny model wędki dla początkującego.

Oczywiście można kupić na start także kompletny zestaw w postaci wędki i kołowrotka np. RIVERWAY V100. To wędzisko o długości 4 metry z kołowrotkiem z przednim hamulcem. Taki zestaw to bardzo dobre połączenie do nauki łowienia płoci, wzdręg, karasi, czy niewielkich leszczy.

Popularną odmianą metody spławikowej jest metoda odległościowa. Jeśli chcielibyśmy zacząć naukę tej techniki, to również nie musimy wydawać krocie na sprzęt. W niezłej cenie może my mieć zestaw wędzisko i kołowrotek Match Fiber 360.

Zestaw wędkarski dla początkujących

Wędzisko o półprarabolicznej akcji sprawi, że hol nawet mniejszych ryb będzie dużą przyjemnością. Co więcej wykonywanie rzutów taką wędką nawet na dalsze odległości nie będzie problemem. To doskonały model do nauki tejże techniki. Wędka została wykonana z włókna szklanego, a cały zestaw został doskonale wyważony, tak aby dobrze układał się w ręce.

Ważnym elementem zestawu spławikowego dla początkującego jest kołowrotek. Jeśli decydujemy się na indywidualny zakup, to wybierajmy modele dostosowane wagowo do naszego wędziska. Wybierając kołowrotek postawmy na model o nieco płytszej szpuli. Sprawdźmy czy ma płynną pracę i sprawny hamulec. Na początek to wystarczy. Dobrym wyborem będzie np. model Megaforce Match 3I.

Zestaw wędkarski dla początkujących

W tym momencie dochodzimy do kolejnego elementu zestawu spławikowego, mianowicie żyłki. Jeśli dopiero co zaczynamy swoją przygodę z wędkarstwem, dla pewności możemy stosować nieco grubsze żyłki. Jeśli natomiast opanowaliśmy już nieco tę metodę, wówczas systematycznie możemy zmniejszać średnicę żyłki. Oczywiście dostosowujemy ją do warunków panujących na łowisku i ryb, na jakie się nastawiamy. Warto wiedzieć, że cieńsza żyłka to także możliwość oddawania dalszych rzutów.

Zestaw wędkarski dla początkujących wędkarzy spławikowych to także haczyk i zestaw śrucin. Haczyk dobierajmy do wielkości przynęty na jaką łowimy i do wielkości ryb na jakie się nastawiamy.

Doskonałym wyborem do nauki łowienia ryb, jest też zestaw spławikowy, gdzie próżno szukać przelotek i kołowrotka. To bat. To świetny wybór do opanowania metody spławikowej i nauki wędkarstwa, jeśli jesteśmy pewni, że w naszym łowisku pływa sporo drobnicy, czyli ryb o niewielkich rozmiarach – płoci, uklej czy wzdręg. Bat daje możliwość szybkiego łowienia. Na początek wystarczy nam model np. o 5 metrach długości taki jak Lakeside -5 500.

Zestaw wędkarski dla początkujących

Łowienie drapieżników na spinning

Metoda spinningowa jest jedną z najpopularniejszych technik wędkarskich w Polsce, dlatego też wiele osób zaczyna swoją wędkarską przygodę właśnie od niej. Oczywiście na początek nie musimy kompletować niewidomo jak dużej ilości sprzętu. Warto zacząć np. od skompletowania zestawu wędkarskiego na szczupaka, czyli jednego z najczęściej łowionych drapieżników.

Oczywiście nie oznacza to, że kompletując zestaw wędkarski dla początkującego wędkarza na szczupaka nie będziemy mieć szansy złowić innych drapieżników takich jak np. sandacz czy okoń. Wędkarstwo jest nieprzewidywalne i póki wędka w wodzie wszystko jest możliwe.

Zacznijmy od wyboru wędziska. Na początek wystarczy model od długości od 2.10 do 2.70 metra. Zakładamy oczywiście, że naszą naukę łowienia na spinning, tym samym naukę łowienia szczupaków zaczynamy od łowienia z brzegu. Taka długość kija zapewni nam szansę na oddawanie stosunkowo komfortowych rzutów. Postawmy na stosunkowo lekkie kije np. o ciężarze wyrzutu do 15-18 gram. Do nauki, takie modele wydają się optymalne i łowienie mniejszych czy średnich szczupaków nie będzie problemem. Co więcej takie wędzisko sprawdzi się też np. na okoniach. Nie będzie błędem stosowanie nieco mocniejszych wersji np. o ciężarze wyrzutu 7-28 gram (np. Shimano CATANA EX SPIN 210ML) czy 10-30.

Kolejnym istotnym elementem zestawu jest kołowrotek. Oczywiście dobieramy go do naszego wędziska. Ważne aby po zamontowaniu do wędziska, całość dobrze leżała w dłoni. Optymalną wielkością będą modele w rozmiarze 2000-3000 np. Daiwa NINJA 2000 LT.

Zestaw wędkarski dla początkujących

To z jednej strony lekki a zarazem wytrzymały i mocny kołowrotek, skuteczny przy łowieniu szczupaków i innych drapieżników. Wyróżnia go płynna praca i dobra jakość wykonania. Posiada m.in. aluminiową szpulę i hamulec o mocy 5 kg. Przełożenie tego modelu wynosi 5.2/1. Ciekawą alternatywą może być też Shimano NEXAVE 2500 HGFE.

Jeśli nie możemy zdecydować się na wybór konkretnej wędki i kołowrotka, to możemy postawić na spinningowy zestaw dla początkującego wędkarza np. WIXOM-1 270 MH.

Zestaw wędkarski dla początkujących

To najbardziej budżetowy wybór z dotąd przedstawionych, gdyż w dobrej cenie otrzymamy wędzisko i kołowrotek. To niezła opcja dla tych niezdecydowanych osób, które jeszcze niezbyt pewnie czują się na wędkarskim rynku.

Kolejnym, bardzo ważnym elementem zestawu spinningowego na szczupaka jest linka główna, czyli to co nawiniemy na kołowrotek. Mamy dwie możliwości wyboru – żyłkę i plecionkę. Zarówno jedna jak i druga ma swoje zalety i wady, a wybór bardzo często jest sprawą indywidualną. Żyłka jest na pewno bardziej rozciągliwa, tym samym gorzej przenosi branie i skuteczność zacięć z dalszych odległości jest nieco mniejsza. Rozciągliwość będzie jej atutem w trakcie holu, gdyż może „wybaczyć błędy” początkującemu. Plecionka lepiej przekazuje brania, a zacięcia są skuteczniejsze. Nie jest tak rozciągliwa jak żyłka, poza tym jest od niej dużo mocniejsza, a i cena plecionki jest nieco wyższa. Do nauki wędkowania metodą spinningową chyba lepiej wybrać jednak żyłkę. Jeśli postawimy kilka pierwszych kroków w tej technice, zawsze możemy powoli przechodzić w stronę plecionki.

Kolejnym elementem zestawu spinningowego dla początkującego wędkarza jest przypon. Musimy pamiętać, że szczupak posiada ostre zęby, dlatego też do skutecznego łowienia potrzebne będzie zastosowanie odpowiednich przyponów wykonanych np. z wolframu. Gdybyśmy nie zastosowali takiego przyponu, ryba w bardzo dużej większości przypadków po prostu przetnie żyłkę. Tego tupu przypony często kryją się pod różnymi nazwami jak np. przypon na szczupaka, przypon stalowy, przypon wolframowy. Niektórzy wędkarze coraz chętnie sięgają po przypony z grubego fluorocarbonu, jednak do nauki wystarczy klasyczny szczupakowy przypon, z jednej strony zakończony krętlikiem, a z drugiej agrafką, do której montujemy przynętę.

Ostatnim elementem zestawu jest przynęta. Do wyboru mamy przynęty twarde czyli różnego rodzaju wobley pływające, tonące, neutralne, obrotówki. W pudełku nie powinno zabraknąć także wahadłówek takich jak np. Alga czy Kalewa.

Skuteczne w metodzie spinningowej są także przynęty miękkie, zbrojone w główki jigowe o różnej gramaturze. W pudełku powinniśmy mieć zatem kilka raperów, kopyt czy twisterów o różnych kolorach i wielkości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *