Sztuczna Mucha

Wędkarstwo muchowe dla początkujących – podstawowe informacje

reklama

Wędkarstwo muchowe – od czego zacząć?

W wędkarstwie muchowym łowisz ryby, używając akcesoriów muchowych – wędziska, kołowrotka, specjalnego sznura i przynęty, która przeważnie jest imitacją owadów. Co więcej, każdy z tych elementów sprzętu muchowego pod względem wyglądu i parametrów zdecydowanie odbiega od tego, co jest stosowane w innych metodach wędkarskich. Jak widzisz, nie ma w zestawie także żyłki ani plecionki, które zostały zastąpione specjalnym sznurem.

Próżno Ci szukać też ciężarków, spławika, sygnalizatorów brań czy koszyczków lub podajników zanętowych. Zanim zdecydujesz się spróbować swoich sił z muchówką, pamiętaj, że wędkarstwo muchowe jest typowo sportową odmianą wędkarstwa. Już na samym starcie, abyś odniósł sukces, będzie potrzebna nie tylko cierpliwość czy umiejętność analizowania tego, co dzieje się nad wodą, ale i precyzja w każdym elemencie muchowego rzemiosła.

Pomocny w wyborze sprzętu na pewno będzie sklep Decathlon – https://www.decathlon.pl/C-731815-wedkarstwo-muchowe

Na początku możesz mieć nieco problemów z opanowaniem zarzucania zestawu. W tej czynności znów widać różnicę w porównaniu z innymi technikami wędkarskimi. To ważny element, którego po prostu musisz się nauczyć, zanim będziesz mógł poprowadzić przynętę, zaciąć w chwili brania ryby i cieszyć się holem. Jest kilka technik zarzucania zestawu. Najprościej będzie Ci opanować rzut wykonywany zza głowy.

To idealne rozwiązanie, jeśli łowisz na otwartym łowisku, gdzie nie będziesz ograniczony żadną przeszkodą, np. w postaci zwisających gałęzi drzew lub krzaków. W pierwszym kroku z kołowrotka wysuń nieco kawałek sznura, tak aby około dwumetrowy odcinek znajdował się na wodzie. W kolejnym kroku stanowczym, ale płynnym ruchem poderwij wędziskiem sznur, tak aby został odrzucony za Ciebie.

Następnie wykonaj zamach i poślij go w miejsce, które sobie wcześniej upatrzyłeś. Zanim przynęta spadnie na powierzchnię wody, możesz wykonać kilka tego typu ruchów w przód i tył, żeby nadać sznurowi jeszcze większą prędkość.

Jakie ryby złowisz na muchę?

Dzięki metodzie muchowej masz szansę złowić w głównej mierze ryby z rodziny łososiowatych. To doskonały sposób na łowienie pstrągów, lipieni, troci, łososi, a nawet głowacic. Coraz więcej osób próbuje na muchę łowić drapieżniki, m.in. szczupaki.

To bardzo popularny sposób łowienia tych ryb m.in. w Anglii. Jeśli będziesz chciał spróbować wędkarstwa muchowego na jeziorze, to możesz mieć szanse na przyłów w postaci np. karpia, płoci czy leszcza. W rzekach nizinnych wiele osób w ten sposób próbuje łowić klenie i jazie.

Pamiętaj, że wędkarstwo muchowe jest najbardziej etyczną formą łowienia ryb i panuje w nim zasada „złów i wypuść”. Każdy wędkarz zwraca uwagę na to, aby ryba wróciła do wody w jak najlepszej formie, by za jakiś czas mogła cieszyć kolejnego wędkarza.

Kilka słów o sprzęcie muchowym

W wędkarstwie muchowym, podobnie jak i w innych technikach łowienia ryb, sprzęt odgrywa dużą rolę. W tej metodzie sznur jest na pewno elementem, który odróżnia muszkarstwo od np. spinningu. Pełni on nie tylko funkcję linki, ale też z racji tego, iż jest stosunkowo ciężki, jest obciążeniem zestawu, za którym w momencie rzutu podąża przynęta.

Dobierając ten element zestawu muchowego, zwróć uwagę na oznaczenia. Sznury posiadają numery od 1 do 12. Każdemu numerowi przypisana jest odpowiednia gramatura, gdzie sznur o numerze 1 ma ciężar 3,9 grama, a sznur o oznaczeniu 12 – 24,7 grama. Ma to wpływ na wędzisko, jakie wybierzesz. Warto zdecydować się na wędkę muchową o takim samym numerze co sznur.

sznury dostępne – https://www.decathlon.pl/sznur-backing-pomaranczowy-50m-id_8521366.html

Jeśli zdecydowałbyś się na lżejszy sznur w stosunku do wędki, wówczas oddawanie rzutów będzie nieco trudniejsze i możesz mieć kłopoty z precyzją, która jest bardzo ważna w tej metodzie. Zbyt ciężki sznur w czasie zarzucania może uszkodzić wędkę. Na sznurach możesz znaleźć oprócz cyfr także litery. To również specjalne oznaczenia, np. symbol WF będzie oznaczał najcięższy sznur, SH zaś to idealny model do łowienia w rzekach o szybkim uciągu.

Wędzisko i kołowrotek to kolejne istotne części zestawu muchowego. Wędki są numerowane podobnie jak sznury. Ich długość waha się w przedziale od 2 do 3,6 metra. Nie zdziw się, jeśli spotkasz oznaczenia długości w stopach. To, co odróżnia je od wędzisk z innych metod wędkarskich, to m.in. mniejsze przelotki.

Możesz zdecydować się na zakup wędziska o akcji pośredniej, wolnej lub szczytowej. Dobierając kołowrotek, pamiętaj, aby posiadał odpowiedni zapas miejsca na szpuli. Powinien mieć też sprawny hamulec, co na pewno będzie jego atutem. Zwróć uwagę również na przynęty. Do najpopularniejszych należą unoszące się na powierzchni wody suche muchy (imitacje chruścika, jętki czy konika polnego), mokre muchy (np. imitacja widelnicy) i nimfy.

Jak widzisz, wędkarstwo muchowe zdecydowanie różni się od innych technik wędkarskich. Sprawdź już dzisiaj swoje umiejętności w tej metodzie. Skompletuj sprzęt i ruszaj szukać wędkarskich przygód!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *