PoradnikSpinning

Przynęty owadopodobne na okonia

reklama

W środowisku wędkarskim pokutuje opinia o wyjątkowej wybredności okonia pospolitego. Czy to prawda? Oczywiście, że tak! Okonie jak żaden inny gatunek potrafią godzinami ignorować pewne przynęty, by po chwili zacząć z wściekłością atakować gumę o określonym kolorze. Bardzo często podczas pauz w żerowaniu staram się szukać koloru czy kształtu przynęty, który sprowokuje pasiaki. Zmiana koloru, nasze polskie kombinatorstwo, jest kluczem do niewracania z łowiska o kiju. Zazwyczaj łowienie okoni rozpoczynam od rozpoznania małymi kopytkami w rozmiarach 2-3” uzbrojonych na lekkich główkach jigowych. Jeśli takie podejście nie przynosi skutku, zmieniam przynęty na owadopodobne, celując w imitację podstawowego pokarmu okonia.

Przynęty owadopodobne na okonia

Co jedzą okonie?

Jadłospis okonia zależy od kilku czynników, m.in. wieku ryby, rodzaju wody i występujących w niej organizmach żywych. Okoń jest rybą drapieżną, która żeruje na owadach i ich larwach, skorupiakach, ikrze ryb (przeważnie karpiowatych), skorupiakach, narybku i małych rybach. Dieta ryb może różnić się między poszczególnymi zbiornikami, głównie ze względu na dostępność pokarmu w określonym akwenie. Dostępność okoniowego pokarmu zmienia się również z porami roku i okresem wylęgania narybku i larw owadów. Są okresy kiedy okoń dużo lepiej reaguje na małe kopytka (okres kilka tygodni po tarle białorybu), a czasem efektywniejsze jest łowienie przynętami, które przypominają owady i ich larwy. Po takie przynęty sięgam zimą i wczesną wiosną.

Przynęty owadopodobne na okonia

W tym artykule opiszę najciekawsze przynęty przypominające owady i ich larwy, które w naturze są jednym z podstawowych rodzajów pokarmu Perca fluviatilis. Okonie bardzo dobrze reagują na tego typu przynęty ponieważ owady i ich larwy są dla nich znanym, bezpiecznym i relatywnie łatwym do pochwycenia źródłem pokarmu.

Larwy ważki

Życie ważek nierozłącznie związane jest z wodą – ich larwy rozwijają się w wodzie, a dorosłe osobniki najczęściej można dostrzec w okolicach zbiorników wodnych. Forma larwalna jest przysmakiem nie tylko okonia, ale całej maści białorybu. W zależności od gatunku ważki, w naturalnym środowisku larwa ma barwę szarą, oliwkową, brązową lub wpadającą w czerń. Bardzo często można dostrzec je na gałęziach wyjętych z zaczepem, liściach roślin podwodnych i innych roślinach.

Przynęty imitujące larwy ważki (w różnych stadiach rozwoju) to m.in. FishUp Dragonfly, Softbaitfishing Ważka czy Crazy Fish Kasari.

Kiełż

Kiełże to małe skorupiaki, które najczęściej można spotkać w okolicach przydennych, gdzie pływają lub pełzają między kamieniami i roślinami podwodnymi. Dorastają do około dwóch centymetrów i są pokarmem nie tylko ryb – żywią się nimi również ptaki. Do łowienia okoni używam imitacji produkowanej przez Softbaitfishing – Kiełż.

Przynęty owadopodobne na okonia

Larwy chrabąszcza wodnego

Imitacja larwy chrabąszcza to na moich wodach przynęta selektywna. Branie na ten wabik jest przeważnie bardzo mocne i pewne, przynęty imitujące larwę chrabąszcza atakują przeważnie większe okonie. Według mnie najskuteczniejszą imitacją jest ta produkowana przez FishUp – model Diving Bug.

Dendrobena

Czerwony robak, rosówka to przynęta uniwersalna, znana chyba każdemu wędkarzowi. Na czerwonego robaka złowiłem większość gatunków ryb występujących w polskich wodach, w tym wiele ciekawych okoni. Do spinningowania używam imitacji Libra Lures – Fatty D’Worm lub mniejszej wersji Fatty D’Worm Tournament.

Ochotka

Skuteczność ochotki w nęceniu i łowieniu ryb jest znana nie tylko wędkarzom gruntowym i spławikowym – silikonowe imitacje doskonale nadają się do łowienia okoni. Bardzo dobrą silikonową wersją jest przynęta Berkley’a – Maxi Blood Worm lub produkt Westina, BloodTeez.

Widelnice

Widelnica to skrzydlaty owad, którego forma larwalna rozwija się w wodzie. Larwy widelnicy żyją w dobrze natlenionej wodzie, gdzie najczęściej można je spotkać w strefie przydennej między obumarłą roślinnością. Ich silikonowe odpowiedniki to m.in. FishUp Stonefly oraz Matusiak Widelnica.

Jętki

Jętka to uskrzydlony owad, którego formy larwalna rozwija się w wodzie. Przynęta doskonale znana pstrągarzom sprawdza się równie skutecznie w łowieniu okoni. Najczęściej łowię na imitację produkowaną przez Fischaser’a – model Microlarvae Jętka. Dobrą alternatywą jest produkt Savage Gear Mayfly Nymph.

Owadopodobne

Część przynęt których używam nie da się jednoznacznie zakwalifikować jako imitację konkretnego gatunku, co w zupełności nie przeszkadza w skutecznym łowieniu okoni. Jest to element przystosowania ryb do przedłużenia gatunku – okonie są ciekawskie, bardzo chętnie próbują nowości pływających w wodzie. Numerem jeden wśród „owadopodobnych” jest dla mnie FishUp Tanta, która jest piekielnie skuteczna nie tylko na okonie.  Oferta FishUp’a obejmuje wiele modeli inspirowanych owadami, są to m.in. Morio, Pupa, Yochu czy Flit.Szczególnie ten ostatni jest dobrym wabikiem na okonie.

Przynęty owadopodobne na okonia

Jak zbroić przynęty owadopodobne?

W niektórych przypadkach nie ma możliwości zbrojenia opisywanych przynęt w główkę jigową.  Przynęty owadopodobne są przeważnie małe (1-2”) i nieforemne, dlatego warto zbroić je bardziej finezyjnie. Do najmniejszych przynęt używam haków prostych w rozmiarach odpowiednich do ich długości – przeważnie rozmiary #6, #8 i #10. Do większych przynęt dobieram haki offsetowe i najczęściej są to Gamakatsu Worm 325 Micro Jig. Ważne jest, aby haki były wykonane z cienkiego drutu, który chroni przynętę w dwojaki sposób – nie rozrywa jej korpusu przy uzbrajaniu, a w razie zaczepu hak można wyprostować, nawet na bardzo cienkiej plecionce.

Przy łowieniu z użyciem offsetami trzeba pamiętać o wybieraniu haków z możliwie dużym oczkiem, które nie blokują ruchu przynęty dociążonej czeburaszką. Przynęta uzbrojona w hak z dużym oczkiem i czeburaszkę zachowuje się bardzo realistycznie i pozwala na skuteczniejszą animację. Przy stosowaniu taki małych przynęt można również sięgać po cieńsze przypony z miękkiego materiału (tradycyjna żyłka nylonowa), który dodatkowo nie będzie usztywniał zestawu.

Łowienie na bardzo małe przynęty i cienkie haki to finezyjne podejście do spinningu. Jego dopełnieniem jest stosowanie bardzo lekkich czeburaszek, które w moim przypadku nie przekraczają jednego grama. Bardzo delikatne dociążenie przynęty powoduje, że jej ruch jest maksymalnie zbliżony do naturalnego ruchu larw i owadów. Oczywiście łowienie bardzo lekkimi czeburaszkami jest mniej komfortowe i wymaga większego skupienia oraz delikatnego zestawu, ale z drugiej strony jest bardzo efektywne.

Podsumowanie

Przynęty owadopodobne powinny być jednymi z głównych przynęt na okonia, szczególnie w czasie wylęgu larw, kiedy to stają się jedną z głównych pozycji w menu okoni. Jeśli zależy nam na maksymalizowaniu skuteczności takich przynęt to warto poświęcić trochę czasu żeby poznać sposób poruszania się ich w wodzie. Tutaj z pomocą przychodzi YouTube, gdzie można obejrzeć materiały nakręcone pod wodą, pokazujące jak przemieszcza się larwa ważki, chrząszcza czy jętki.  Łowienie z użyciem przynęt opisywanych w tym artykule wymaga od wędkarza obserwacji wody i warunków na łowisku. Czas i miejsce pojawienia się larw i owadów na łowisku przeważnie wiąże się z temperaturą wody i otoczenia, dlatego warto świadomie obserwować wodę i jej otoczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *