PoradnikWędkarstwo karpiowe

Przynęty na karpia

reklama

Tematyka przynęt wędkarskich od zawsze budziła wśród wędkarzy duże poruszenie. Bez względu na to czy mamy na myśli metodę spławikową, gruntową czy spinningową, ten temat elektryzuje wiele osób, a dyskusje są często bardzo ożywione. Podobnie jest w łowieniu karpi. Zastanówmy się zatem jakie są najlepsze przynęty na karpia? I czy istnieje jakaś idealna przynęta?

Kulki proteinowe

Kulki proteinowe są chyba najpopularniejszymi przynętami stosowanymi w łowieniu karpi. To stosunkowo młoda przynęta na rynku wędkarskim, ale już zdążyła podbić serca nie tylko wielu wędkarzy ale i zasmakowały w niej karpie i amury.

Moda na łowienie karpi na kulki proteinowe przywędrowała do Polski z Anglii podobnie z reszta jak wiele trendów. To właśnie rynek angielski jest pionierem w wielu nowinkach i rozwiązaniach. Są one produkowane w wielu rozmiarach od 10 do nawet 24 milimetrów. Co więcej na rynku dostępnych wiele rodzajów smaków i kolorów takich kulek. Wielu wędkarzy decyduje się robić je samodzielnie, ale oczywiście można je kupić także w sklepie. 

Warto zastanowić się z czego taka kulka proteinowa się składa. Dobrej jakości kulki proteinowe mają w swoim składzie różnego rodzaju mączki w tym  rybne czy sojowe. Dodatkowo mogą być wzbogacane innymi typami mączek np. z muszli, krewetki czy kałamarnicy. Ilość i rodzaj mączki jest uzależniony od tego jaki smak ma  mieć kulka i jak długo ma utrzymywać się w wodzie.

W skład kulek proteinowych wchodzą także różnego rodzaju ziarna m.in. kukurydza, siemię lniane, konopie, rzepik, słonecznik itp. W zasadzie istnieje pełna dowolność w dobieraniu ziaren do kulek. Każdy producent ma swoją taktykę dobierania. Ziarna, mimo iż są niewielkie, to wzbogacają kulkę o mikroelementy i wartości odżywcze, a ponadto mają wpływ na wygląd i strukturę takiej kulki, stąd też powinny być odpowiednio rozkruszone.

Do kulek dodawane są różnego rodzaju barwniki i atraktory. Mają na celu wzbogacić walory wizualne i smakowe kulki. Dzięki ich zastosowaniu kulka powinna atrakcyjnie prezentować się rybie nawet po kilku godzinach przebywania w wodzie.

Producenci do produkcji kulek używają jeszcze wielu innych dodatków, o różnym przeznaczeniu w tym słodziki, betainę lub różnego rodzaju wzmacniacze smaków.

Warto jeszcze wspomnieć o typach kulek proteinowych. Oprócz różnej wielkości, kolorach, smakach i aromatach wyróżniamy kulki pływające i tonące.

Pellet

Kolejną ciekawa i sprawdzona przynętą wędkarską jest pellet. Może on służyć także jako zanęta. To cząsteczki przypominjące nieco kostkę zostały zrobione z wysokoproteinowych składników. W składzie znajdują się różnego rodzaju mączki, oleje oraz inne substancje wabiące karpie. Pellet jest przynętą pracującą, dlatego też trzeba pamiętać aby co jakiś czas sprawdzać zestaw. Pellety możemy podzielić na haczykowe i zanętowe. Te pierwsze zazwyczaj mają otwór, przez który łatwo przeprowadzić włosa. Dostępne są w wielu rozmiarach, smakach i kolorach. To doskonała przynęta karpiowa praktycznie na każdą część sezonu wędkarskiego. Trzeba pamiętać, że jest przynęta jednokrotnego użytku.

Przynęty na karpia

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się pellety w wersji pop-up, a więc przynęty pływające, które także można wykorzystywać w łowieniu karpi. Są też „soft” pellety, a więc pellety miękkie, która bezpośrednio zakłada się na haczyk.  Pellet można zakładać na kilka sposobów, od przełożenia przez otwór włosa i zastosowania stopera, po użycie przyponów z gumką lub push stop-em.

Dumbells

Wszyscy miłośnicy techniki Method Feeder i łowienia karpi znają zapewne taką przynętę jak dumbells. To przynęta powszechnie stosowana i ceniona ze względu na swoją skuteczność. Zazwyczaj dostępna jest w rozmiarach od 6 do 10 mm. Produkowane są na bazie wyselekcjonowanych składników bogatych w proteiny.

Przynęty na karpia

Dumbellsy ze względu na swój specyficzny kształt można mocować na kilka sposobów. Najpopularniejsze jest użycie gumki lub bagnetu. Występują w wielu kolorach, smakach i zapachach. Dostępne są dumbellsy fluo, o bardzo intensywnym kolorze i smaku, jak też dumbellsy w wersji „washed” pozbawione wyraźnego kolory, prezentujące się dużo bardziej naturalnie.

W tym miejscu warto wspomnieć jeszcze o waftersach, a więc przynętach zbalansowanych, które w ostatnim czasie stają się niezwykle popularne nie tylko w łowieniu karpi i amurów. Co więcej są skuteczne na wielu łowiskach także dzikich wodach.

Kukurydza

Kukurydza od lat była znana jako jedna z najlepszych karpiowych przynęt. Stosuje się ją powszechnie praktycznie na każdej wodzie. Dla wielu wędkarzy to przynęta bez której trudno wyobrazić sobie wypad na karpie. Niekiedy bywa ostatnia deska ratunku, kiedy inne przynęty potrafią zawodzić. Karpie można łowić na kukurydzę przygotowaną w dwóch postaciach. Pierwsza jest kukurydza konserwowa, którą zakładamy na haczyk lub włosa, bezpośrednio po wyjęciu z puszki. Jest ona słodka, a dodatkowo może zostać wzbogacona dipem lub boosterem.

W łowieniu karpi można używać też kukurydzy gotowanej. Sprawdza się także jako znakomita karpiowa i amurowa zanęta, szczególnie w rzekach lub niektórych wodach stojących. Warto jednak pamiętać, że stosowanie kukurydzy na niektórych łowiskach komercyjnych może być zakazane.

Jest kilka sposobów na odpowiednie przygotowanie kukurydzy. Trzeba pamiętać, że nie może być zbyt twarda, gdyż karpie mogą mieć problem z odpowiednim jej strawieniem. Wiele osób przygotowanie kukurydzy do gotowania zaczyna najpierw od jej namoczenia. Im dłużej kukurydza będzie się mączyć, tym krócej można ją gotować. Nierzadko zdarza się, wędkarze wsypują kukurydzę do wody i zastawiają ja na sześć do nawet dwunastu godzin. Po upływie tego czasu wystarczy zagotować kukurydza i trzymać na wolnym kilkadziesiąt minut. Po tym czasie możemy odlać wodę i pozostawić ziarna kukurydzy do wystygnięcia, lub jeśli jest jeszcze twarda pozostawić w wodzie, aby w niej ostygła.

Kukurydzę można wzmocnić różnego rodzaju boosterami i dipami o słodkich lub mięsnych aromatach i smakach. Dzięki temu możemy jeszcze bardziej podnieść jej atrakcyjność. Kilka ziarenek kukurydzy na włosie potrafi dać naprawdę ładnego karpia praktycznie na każdej wodzie.

Warto w tym miejscu wspomnieć jeszcze o innych ziarnach bardzo często stosowanych w łowieniu karpi. Skuteczną przynęta będzie gotowany groch, czy coraz popularniejsze od dłuższego czasu orzechy tygrysie.

Podsumowanie

Przynęty na karpia to bardzo ważny element każdej karpiowej zasiadki. Pamiętajmy jednak, że tak naprawdę nie ma cudownych przynęt i zanęt, które sprawdzałyby się zawsze i wszędzie. To na jaką przynętę będziemy łowić zależy od wielu czynników m.in. pory roku, temperatury wody, ilości naturalnego pożywienia jakie ma do dyspozycji karp. Wiele zależy od samej taktyki łowienia i oczywiście wniosków, które powinniśmy wyciągać. Pamiętajmy też o tym, że każda woda „rządzi się swoimi prawami” i każde łowisko trzeba poznać by móc cieszyć się udaną wyprawą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *