PoradnikSpinning

Pierwszy kij spinningowy

reklama

Artykuł jest kontynuacją serii dla wędkarzy zaczynających przygodę z wędkarstwem spinningowym. W pierwszym artykule z tej serii opisywałem jak stać się pełnoprawnym wędkarzem w rozumieniu prawa. Oprócz karty wędkarskiej i pozwolenia na wędkowanie potrzebna jest nam wędka. Pierwsza wędka spinningowa.

Pierwsza wędka spinningowa

Zabrzmię jak boomer, ale w czasach kiedy zaczynałem spinningowanie miałem po prostu wędkę – obsługiwała spławik, sprężynę, wahadła, obrotówki i wszystko co wieszałem na końcu zestawu. Czasy te na szczęście mamy za sobą i pierwszą wędkę można w pełni świadomie wybierać spośród setek dostępnych w sklepach wędkarskich. Nie wszystkie nadają się dla „świeżaków”, a wędka za 500 złotych nie sprawi, że nagle z dnia na dzień zaczniesz łowić mnóstwo ryb. To tak nie działa.

Kij spinningowy to tylko narzędzie, które wędkarz używa do łowienia ryb. Na pewno słyszałeś powiedzenie, że to „nie sprzęt łowi, tylko wędkarz”. Trochę rozumiem zamysł, ale totalnie się nie zgadzam. Wyobraź sobie, że masz zadanie przecięcia kartki papieru na pół – możesz to zrobić nożyczkami albo nożycami do cięcia blachy. Obydwa przedmioty tną, są ostre i w sumie podobne, ale ich przeznaczenie jest zupełnie inne. Tak samo jest z wędkami –  w gruncie rzeczy zbudowane są tak samo, ale służą do łowienia różnych ryb, w różnych warunkach, za pomocą innych przynęt. Musisz dobrać wędkę do konkretnych warunków, żeby uniknąć rozczarowania. Bardzo często początki spinningowania kończą się po kilku tygodniach – młody adept znudzony jest brakiem ryb, samo łowienie nie sprawia mu przyjemności, a frustracja narasta z każdym wyjściem nad wodę.

Współczesne wędkarstwo jest bardzo medialne. Na YouTube są dziesiątki kanałów, na których wędkarze pokazują efektowne hole, duże ryby i piękne brania. Trzeba pamiętać, że dziesięciominutowy film to czasem efekt kilkudziesięciu godzin spędzonym nad wodą. Najlepsi też schodzą z wody o kiju, to proza wędkarskiego życia.

Pierwsze kroki ze spinningiem w ręku to przede wszystkim nauka. Nie nastawiaj się na ogromne ryby i bajeczne wyniki, te przyjdą z czasem i doświadczeniem. W pierwszych miesiącach warto opanować technikę precyzyjnego rzucania, prowadzenia podstawowych przynęt i interpretacji tego, co czujemy na wędce. Długie wyjścia w trakcie których opanujesz podstawowe techniki można spożytkować podwójnie, obserwując wodę. Sprawdzaj jakie ryby w mniej pływają, gdzie najczęściej oczkują i w jakich godzinach są aktywne. Ta wiedz przyda się kiedy mniej będziesz skupiał się na poprawnym zarzucie, a bardziej na typowaniu rybodajnych miejscówek.

Trzeba też zaznaczyć, że nie ma wędek uniwersalnych. „Trochę na szczupaka, trochę na okonia” zazwyczaj kończy się bez szczupaków i bez okoni. To zrozumiałe, że zaczynając łowić spinningiem chcesz spróbować łowić większość gatunków jednym kijem, ale to nie miejsce na kompromisy. Szczupak i okoń to dwa różne gatunki, do złowienia których używa się innych przynęt. „Kolega ojca ma jedną wędkę i łapie okonie i szczupaki” – można okonie łapać na karpiówkę, ale jaki w tym sens?

Pierwszy kij spinningowy

Wstęp do sedna sprawy jest już trochę przydługi, więc do brzegu – jaki powinien być pierwszy kij spinningowy? Maksymalnie uniwersalny w kontekście przynęt, które obsługuje. Ma obsłużyć obrotówkę, wszelkie wabiki silikonowe i drobne woblery. Jeśli szukasz pierwszego kija spinningowego, to nie skupiaj się na rekomendacjach odnośnie szybkości wędki, zbieżności blanku czy rodzaju zbrojenia. Po pierwsze są one dość swobodnie interpretowane przez wędkarzy na forach internetowych i dla każdego znaczą co innego, po drugie – jako młody wędkarz nie będziesz w stanie przełożyć tych opisów na zrozumienie tego co dzieje się z wędką nad wodą. Minie jeszcze trochę czasu zanim odróżnisz wędkę szybką o szczytowej akcji od wolnej wędki do łowienia białorybu. Podsumowując – nie jest to istotna kwestia na tym etapie.

Długość i typ pierwszej wędki spininngowej

Uniwersalna długość to około 2.2 metra, co pozwoli na łowienie z pomostów, brzegu oraz nie ograniczy precyzji rzutów. Osoby zaczynające przygodę ze spinningiem mogą czuć się nieporadnie z trzymetrowym kijem nad małą rzeczką, dużo lepiej sprawdzi się krótsza konstrukcja. Od samego początku polecam używać dwuczęściowych kijów spinningowych. Wędki teleskopowe przeznaczone do spinningu są ogromnym kompromisem – mają zupełnie inną akcję niż konstrukcje dwuskładowe i traktowałbym je bardziej jako ciekawostkę niż docelowy wybór.

Pierwszy kij spinningowy

Ciężar wyrzutowy pierwszej wędki spininngowej

Ciężar wyrzutowy (CW) wędki to parametr mówiący jak ciężkimi przynętami można bezpiecznie rzucać, bez ryzyka przeciążenia czy złamania kija. Wybór zależy od wody na której będziesz łowił najczęściej. Jeśli będzie to mała rzeczka, staw, zbiornik retencyjny czy kanały, wybrałbym kij o CW w granicach 15 gramów. W przypadku stawiania pierwszych kroków na większych akwenach, wybrałbym kij z CW w granicach 20 gramów. Przykładowo, jeśli chcesz łowić w jeziorze o średniej głębokości do 4 metrów, w zupełności wystarczy przynęta uzbrojona w pięciogramową główkę z dziesięciocentymetrowym kopytkiem to łączna waga przynęty będzie wynosiła około 10-12 gramów, więc nie ma sensu zbroić się w kij o CW do 40 gramów. Na takim kiju czucie dna i przynęty będzie dużo słabsze niż w przypadku kijów lżejszych, szczytówka również będzie gorzej sygnalizowała to co dzieje się z wabikiem.

Akcja pierwszej wędki spininngowej

W wielkim uproszczeniu, akcja wędki spinningowej mówi o tym jak kij zachowuje się pod obciążeniem. Kompromisem będzie kij uginający się w około 1/3-1/4 długości z delikatną sekcją szczytową, która pomoże odszyfrowywać to co dzieje się z przynętą pod wodą. Zbyt sztywny kij może utrudniać dalekie rzuty i powodować częste straty delikatnie zapiętych ryb. Zbyt miękki i spolegliwy kij uniemożliwi naukę jigowania oraz łowienia przynętami gumowymi. Szczytówka pierwszego spinningu nie powinna być za sztywna, co ograniczy widoczność brań na kiju.

Dobre wędki spinningowe dla początkujących

Poniżej wybrałem kilka propozycji, które spełnią swoją rolę jako pierwsza wędka spinningowa.

  1. Mikado Bixlite Light Spin 2-11 g 214 cm
  2. Mikado Bixlite Fast Spin 3-16 g 214 cm
  3. Mikado Bixlite Medium Light Jig 1-18 g 222 cm
  4. Shimano Vengeance CX Spinning – 2,10m 3-21g
  5. Shimano Catana EX – 3-14g 240 cm
  6. DAM Microflex 2-10g 210 cm

Jest kilka prostych reguł, dzięki którym można bardziej dopasować wędkę pod swoje potrzeby. Jeśli zamierzasz łowić większe ryby lub łowić większymi przynętami – wybierz kij o wyższym CW. Jeśli będziesz łowił głownie okonie – wybierz CW zbliżone do 10 gramów. Długość wyjściowa (220 cm) może być mniejsza jeśli zamierzasz łowić na małych akwenach (180-200 cm) i większa jeśli planujesz łowić na dużej rzece. Mniejsze ryby – mniejsze CW, większa i głębsza woda – wyższe CW i większa długość.

Nie ma jednej wędki dobrej na każdą rybę

Sprzęt musi być dostosowany do warunków łowiska, dlatego jeśli zamierzasz łowić okonie nie da się tego efektywnie pogodzić z łowieniem szczupaków. Od samego początku trzeba starać się kierunkować łowienie na konkretne gatunki – łowienie wszystkiego zazwyczaj kończy się niczym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *