PoradnikSpinning

Łowienie na jaskółki

reklama

Jaskółka to przynęta, która potrafi być zabójczo skuteczna, jeśli umiemy z niej wykrzesać pełnię możliwości. To przynęta, która wymaga specyficznego sposobu prowadzenia w wodzie, zbrojenia i choć wydaje się łatwa w opanowaniu to wciąż jest nieporównywalnie mniej popularna niż twistery czy tradycyjne kopytka. Jaskółki szczególnie dobrze działają na okonie i sandacze, które są jednymi z bardziej popularnie występującymi rybami w wodach, których wędkuje, więc naturalnym dla mnie jest ich używanie. Są tanie. Łowią praktycznie w każdych warunkach. Na pewno zmieścisz kilka w swoich pudełkach z przynętami, warto.

Łowienie na jaskółki

Jaskółka jaskółce nierówna

Najmniejsze jaskółki których używam mają około 2 centymetrów i łowię nimi okonie z opadu. Największych, dwudziestocentymetrowych jaskółek używam do łowienia sandaczy techniką drop shot. Choć zaliczają się do tej samej grupy przynęt, są zupełnie różne – mają inny kształt, materiał z którego są wykonane i wreszcie pracę, która to jest najważniejsza.

Jaskółka to przynęta silikonowa, która zbudowana jest z korpusu i ogonka. W niektórych przypadkach (np. Mikado Saira) ciężko jest wyodrębnić korpus i ogonek, ponieważ cała przynęta wygląda jak kawałek silikonu zwężający się w części ogonowej. To co odróżnia jaskółki od innych przynęt, to jej unikalna praca (a właściwie jej brak) i bardzo specyficzna praca w opadzie. Zazwyczaj jaskółka zakończona jest rozgałęzionym ogonkiem, którego płetewki ułożone są równolegle do dna. Czasem spotyka się również wersje nierozgałęzione (np. jaskółkopodobny Keitech Shad Impact czy małe jaskółki Mann’s) albo z dużym ogonkiem (Westin MegaTeez).

Na małe jaskółki zdarza mi się łapać białoryb, na te większe dobrze bierze okoń i sandacz. Różnorodność gatunków, które reagują na jaskółki pokazuje ogromny potencjał przynęty tego typu. Żeby jednak zacząć regularnie łowić drapieżniki na jaskółki trzeba pamiętać o kilku kwestiach.

Zbrojenie jaskółek

Jaskółkę możemy zbroić tradycyjnie, używając zwykłej główki jigowej. Jeśli chcemy podnieść efektywność prezentacji przynęty, można spróbować innego, dostosowanego do budowy jaskółki zbrojenia w główki trójkątne. Przeznaczone są do zbrojenia m.in. jaskółek, które dzięki ich zastosowaniu nabierają innej charakterystyki ruchu w wodzie. Główki trójkątne są bardzo dobre do łowienia w toni. Dzięki specjalnemu kształtowi, delikatne szarpnięcie szczytówką powoduje odskoczenie przynęty w bardzo nieskoordynowany sposób, co uwielbiają okonie. Jaskółka uzbrojona w trójkątną główkę szybuje w opadzie inaczej niż na okrągłej wersji. Czy działa to na ryby? Jak zwykle – to zależy. Na pewno mając jaskółki uzbrojone w klasyczne główki jigowe i te trójkątne, możemy zaprezentować tę samą przynętę w dwojaki sposób. Jak mawia znany i skromny komentator sportowy z Dębicy „to są te detale”. Detale, które czasem budzą ospałą i nieaktywną rybę, prowokując do ataku.

Kilka lat temu kupiłem główki ślizgowe Dorado, które moim zdaniem są idealne do zbrojenia jaskółek. Każde szarpnięcie to mocny odjazd w bok, a kształt główki bardzo wydłuża opad. Jaskółka opadając faluje na boki i po opadnięciu dotyka dno pod kątem 45 stopni. Idealna do łowienia w toni i przy dnie. Niestety nie widziałem jej w żadnym sklepie od dawna, nie wiem czy wciąż jest produkowana.

Łowienie na jaskółki

Jeśli chodzi o łowienie przy dnie, to bardzo dobre efekty daje łowienie małymi jaskółkami wykonanymi z pływającego materiału zbrojonymi w czeburaszkę i pojedynczy hak z dużym oczkiem. Czeburaszkę podbijam szybkimi skokami po dnie i pauzuję zwijanie na kilka sekund.

Jaskółki, niezależnie na jakiej główce lub haku, zbroi się dość płytko. Jeśli zaczynasz łowienie jaskółkami to będziesz miał wrażenie, że zbyt płytko. Nie ma potrzeby stosować dłuższych haków czy dozbrojek. Nawet duża jaskółka nie jest problemem dla okonia czy sandacza. Po uderzeniu ryby, jaskółka często zagina się w jej pysku w połowie długości, co oczywiście zależy od materiału z jakiego jest wykonana.

Jak prowadzić jaskółki

Jaskółki wykorzystuję do łowienia przy dnie lub w toni, w zależności od tego gdzie aktualnie przebywają ryby. Najlepsze efekty mam łowiąc w toni latem, wtedy skupiam się na górnej partii wody, gdzie spotkać można większe okonie niż te żerujące przy dnie. Nie ma gotowego przepisu na prowadzenie, w moim przypadku zazwyczaj sprawdzam na co najlepiej reaguje ryba. Staram się też maksymalnie wykorzystać właściwości jaskółek, czyli nieskoordynowaną pracę i odskakiwanie na boki. Okoń jest rybą, która lubi zmianę tempa prowadzenia czy nieregularne odskakiwanie w różnych kierunkach.

Prowadząc przynętę w toni szukam ryby na różnych głębokościach. Po wrzuceniu do wody i osiągnięciu głębokości która mnie interesuje, zaczynam podszarpywanie przynęty, po którym pozwalam jej delikatnie opadać w kierunku dna. Czasem  prowadzę jaskółkę krótkimi skokami i pojedynczym szarpnięciem, czasem podbijam przynętę mocniej i wydłużam czas opadu. Może zdarzyć się tak, że po kilku braniach okonie przestają reagować na określony styl prowadzenia, trzeba wtedy próbować innej pracy – taki urok łowienia pasiaków.

Kiedy łowię przy dnie, zbroję jaskółki w czeburaszki lub główki ślizgowe. Po opadnięciu przynęty na dno, staram się przytrzymać ją chwilę w bezruchu i następnie podbić mocnymi ruchami ku górze. Właśnie podczas startu przynęty z dna mam najwięcej brań. Im cieplejsza woda i bardziej słoneczna pora roku, okonie chętniej reagują na dynamiczniejszy ruch wabika. Zimą robię dłuższe pauzy i podbijam jaskółkę wolniej, dając okoniom czas na jej zauważenie.

Najskuteczniejsze jaskółki na okonia

Poniższa lista to propozycja oparta o sprawdzone przeze mnie jaskółki, które na co dzień wykorzystuję łowiąc okonie. Kolorystyka powinna być dobrana przez wędkarza do własnych preferencji i lokalnych warunków. Jeśli na wodzie działają określone kolory to tak ubarwione jaskółki powinny być pierwszym wyborem. Podstawowe kolory to okoniowe klasyki czyli motoroil, denaturat, fiolet i naturalne barwy.

Westin MegaTeez

Propozycja od Westina wykonana jest z bardzo elastycznego i miękkiego materiału, który doskonale przenosi pracę szczytówki na przynętę. Specyficzna budowa ogona imituje zdychający narybek, co mocno działa na drapieżniki.

Łowienie na jaskółki

Realistic Shad Matusiak

Jaskółki Matusiaka to przede wszystkim idealna praca ogonowa. Bardzo miękki materiał z którego wykonana jest ta przynęta, nadaje jej naturalnej pracy. Mimo zastosowania miękkiego silikonu, przynęta jest bardzo trwała.

Keitech Shad Impact

Shad Impact w rozmiarze 2”i 3” to całoroczna przynęta, która sprawdza się w łowieniu przy dnie oraz w toni. Bardzo wyrazisty atraktor i maksymalna miękkość przynęty nadają jej unikalnej pracy, którą „doceniają” okonie.

Mann’s

Najmniejszy rozmiar jaskółek Mann’s to przynęta trwała i bardzo łowna w każdych warunkach. Ze względu na rozmiar, zbroję ją w małe haki i lekkie czeburaszki.

Mikado Saira i Fish Fry

Dwie propozycje od polskiego producenta, które muszą znaleźć się w każdym okoniowym pudle. Małe jaskółki Fish Fry to przynęta nie tylko na okonia – bardzo chętnie atakują ją leszcze czy wzdręgi. Saira to wabik sprawdzający się zarówno podczas łowienia okoni jak i sandacza.

Podsumowanie

Mimo braku pracy własnej, jaskółki są bardzo skutecznymi przynętami na okonia. Może mieć na to wpływ ich naturalne zachowanie w wodzie, przypominające przemieszczającą się drobnicę. Jaskółki są też lotnymi przynętami, ze względu na opływowy kształt korpusu. Jaskółki skutecznie kuszą okonie przez cały rok, ale sposób i głębokość prowadzenia musi być dostosowana do warunków i pory roku – latem najlepsze efekty przynosi prowadzenie blisko lustra wody, zimą w okolicach dna. Moim zdaniem jaskółka jest jednym z lepszych sposobów na upolowanie bardzo dużego garbusa, szczególnie w wakacyjnych miesiącach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *