Poradnik

Jakie ryby biorą w kwietniu

reklama

Kwiecień to miesiąc, w którym wielu z nas chętnie rusza nad wodę w poszukiwaniu wędkarskich przygód. To dla jednych pełnia sezonu, a dla niektórych osób czas, kiedy pierwsze wiosenne promienie słońca zachęcają do „odkurzenia” sprzętu i wybrania się nad wodę. Nie mniej jednak to dobry miesiąc pod względem wędkarskim, kiedy każdy z nas ma szansę na naprawdę udany wypad. Zobaczmy więc jakie ryby można łowić w kwietniu, jakie metody okażą się najskuteczniejsze, a także sprawdźmy, które gatunki ryb pozostają jeszcze pod ochroną.

Jakie ryby łowić w kwietniu

To pytanie zadaje sobie wiele osób, nie tylko poczatkujących miłośników wędkarstwa. Warto zauważyć, że kwiecień to czas w którym pojawiają się pierwsze cieplejsze noce, które po zimowym okresie zachęcają wiele gatunków ryb do aktywności. Aktywniejsi stają się także wędkarze. Wczesna pobudka i wyprawa skoro świt jest dla wielu z nas prawdziwą przyjemnością. Jeśli dołożymy do tego przyrodę, która zaczyna budzić się dożycia, otrzymujemy piękny obraz wiosennego pobytu nad wodą. Co więcej, wielu wędkarzy w kwietniu zalicza swoje pierwsze w sezonie nocki nad wodą.

Kwiecień to dobry miesiąc na łowienie m.in. leszczy oraz płoci. Szczególnie jeśli chodzi o ten drugi gatunek, to dla wielu osób to właśnie ten miesiąc jest najlepszym czasem w roku, kiedy można złowić także te rekordowe płocie. Co więcej nie będzie miała tutaj zbytnio znaczenia metoda połowu. Doskonałe rezultaty osiągniemy łowiąc z gruntu np. klasycznym feederem lub techniką method feeder. Nie gorsze wyniki przyniesie łowienie na spławik. Oczywiście nie ma sensu przesadzać z mocą zestawu. Płocie łowimy raczej delikatnie. Warto jednak mieć na wadze, że nie będzie tak, że kwietniowe płocie zawsze i na wszystko będą brać jak oszalałe. Dlatego też musimy używać nie tylko sprawdzonych na danej wodzie patentów, zanęt i przynęt, ale często też wykazać się pomysłowością i kombinować z kolorami, smakami i zapachami naszych mieszanek zanętowych i przynęt. Ktoś kiedyś powiedział, że łowienie płoci to często „gra w kolory” i pewnie sporo racji jest w tym stwierdzeniu. Wybór zanęty na płoć jest sprawą indywidualną każdego wędkarza. Każdy z nas ma swoje przekonania i wie co sprawdza się na „jego wodzie”.

Jakie ryby biorą w kwietniu
Zanęta na kwietniowe ryby

Takim punktem wyjścia przy łowieniu płoci może być połączenie zapachów np. ziołowych oraz słodkich. Wielu producentów zanęt na rynku ma przygotowane takie mieszanki np. o zapachu kolendry przełamanej nutą wanilii. Pamiętajmy, że bardzo dobrym dodatkiem każdej płociowej zanęty są konopie. Sprawdzą się zarówno te prażone jak i grillowane. Warto poszukać też mieszanki zanętowej opartej o konopie. Do zanęty warto dodać nieco „mięska” w postaci jokersa, pinki czy białych robaków. W taką mieszankę z powodzeniem wejdą także leszcze. Jeśli chodzi o przynęty, to tutaj mamy szerokie pole do popisu i kombinowania. Punktem wyjścia może być ochotka, pinka czy barwiony biały robak. Możemy także próbować nieco bardziej selektywnych przynęt jak czerwony robak czy kukurydza.

Kwiecień to bardzo dobry czas na leszcza, który w tym okresie przygotowuje się do tarła. Możemy go łowić podobnie jak płocie, na spławik oraz z gruntu. Przygotowując zanętę możemy wzbogacić ją melasą, która jest ulubionym dodatkiem leszczy. W tym miesiącu aktywniej zaczynaj a żerować również inne gatunki ryb, w tym m.in. liny. Bez wątpienia wiele osób stawia sobie za cel złowienie właśnie tej ryby. To z jednej strony piękne, a z drugiej waleczne ryby, które będą doskonałą nagrodą za trud jaki włożymy w przygotowania do wyprawy. W wielu przypadkach może okazać się przyłowem przy łowieniu płoci i leszczy. Nastawiając się na lina do naszej zanęty warto dodać nieco więcej ziaren kukurydzy i posiekanych czerwonych robaków.

Jakie ryby biorą w kwietniu
Lin w kwietniu

Kwietniowe promienie słońca do większej aktywności zachęcają także karpie. Cieplejsze noce i słoneczne dni sprawiają, że ryby te wyruszają w nieco płytsze partie zbiorników. I to tam właśnie warto zarzucić nasze zestawy. Skuteczną techniką połowu będzie method feeder. Taktyka łowienia w tym przypadku jest sprawą indywidualną każdego z nas. Trudno wskazać czy w podajnki skuteczniejszy okaże się dwumilimetrowy pellet, zanęta czy method mix. Dlatego też warto mieć przygotowane wszystkiego po trochu. Podobnie z przynętami. Powinniśmy mieć pod ręką pellet, dumbellsy, waftersy, kukurydzę a nawet robaki, które często „otwierają wodę”. Warto kombinować nie tylko ze smakami i rozmiarem przynęt, ale także z ich kolorami.

Okresy ochronne ryb w kwietniu

Jeśli już wiemy na jaki gatunek ryby nastawimy się w kwietniu, zwróćmy też uwagę, które ryby w tym miesiącu pozostają pod ochroną. Przed rozpoczęciem wędkowania pamiętajmy sprawdzić regulamin danego łowiska, gdyż to właśnie dzierżawca wody ustala nie tylko okresy i wymiary ochronne ale też limity połowów. Na większości wód dzierżawcą będzie Okręg PZW. Na większości wód w kwietniu pod ochroną znajdą się takie gatunki jak: boleń, sandacz, szczupak, brzana, certa, lipień, świnka, sum.

Aktywność ryb w kwietniu

Aktywność ryb w kwietniu zależy od bardzo wielu czynników, w tym przede wszystkim od pogody. Kwiecień jest bardzo dynamicznym miesiącem pod względem warunków atmosferycznych. Temperatura z dwudziestu kilku stopni potrafi w ciągu kilkunastu godzin spaść w okolice zera. Nie tylko ludzie ale też i ryby na to reagują. Dlatego też planując swój kwietniowy wypad nad wodę i ustalając prywatny kalendarz brań na ten miesiąc, musimy wypatrywać w miarę stabilnej aury. Słoneczne, ciepłe i co ważne już dłuższe dni na pewno wynagrodzą nam czas spędzony nad wodą i zachęcą ryby do aktywnego żerowania, tym, samym wędkarskich emocji na pewno nie zabraknie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *