Feeder, Picker i Wędkarstwo gruntowePoradnik

Jaki kołowrotek do Method Feeder wybrać

reklama

Wybór odpowiedniego sprzętu praktycznie w każdej technice wędkarskiej ma niebagatelne znaczenie. Co prawda sam sprzęt ryb za nas nie złowi, ale ma bardzo duży wpływ na możliwości i sposób łowienia. Jednym z najistotniejszych elementów sprzętu wędkarskiego w technice Method Feeder, bez którego trudno wyobrazić sobie pobyt nad wodą jest kołowrotek. Zobaczmy zatem na co zwrócić uwagę wybierając kołowrotek do popularnej „metody”.

Na co zwrócić uwagę kupując kołowrotek do Method Feeder

Wielu wędkarzy, zarówno tych początkujących jak i bardziej zaawansowanych bardzo często staje przed dylematem zakupu swojego pierwszego kołowrotka do „methody” lub wymiany na nowy model. O ile ci, którzy odbyli już kilkanaście czy kilkadziesiąt sesji nad wodą mają wypracowane pewne opinie na temat sprzętu, o tyle młodzi adepci wędkarstwa będą mieć „twardy orzech do zgryzienia”. Rynek wędkarski pełen jest różnego rodzaju kołowrotków i tak naprawdę często trudno jest odnaleźć się przy dokonywaniu wyboru. Nie mniej jednak warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, dzięki którym wybór odpowiedniego „młynka” będzie choćby nieco prostszy.

Po pierwsze, postawmy na modele kołowrotków, które są przeznaczone do łowienia techniką Method Feeder. W większości przypadków będą one mieć oznaczenie „Method Feeder” lub „Feeder”. W tych modelach mamy pewność, że producent zadbał o to, aby każdy element kołowrotka podporządkowany był tej właśnie technice wędkarskiej. Co więcej, taki model sprawdzi się także przy łowieniu klasycznym feederem. Bardzo ważną sprawą jest to, abyśmy starali się kupować modele nowe, objęte gwarancją. Wiadomo, że nikt chyba nie zakłada, że kołowrotek zacznie szwankować po dwóch czy trzech wyjazdach, ale w obecnych czasach firmy wypuszczają na rynek setki, jeśli nie tysiące sztuk poszczególnych modeli, a wiadomo, że jeśli coś robione jest na skale masową, to na kilkadziesiąt czy kilkaset sztuk może trafić się model, który będzie posiadał pewne niedociągnięcia, które mogą nie zostać wyłapane na etapie sprawdzania i testowania przed dystrybucją. Z resztą tyczy się to nie tylko kołowrotków, ale większości produktów nie tylko w dziedzinie wędkarstwa.

Jaki kołowrotek do Method Feeder wybrać

Po drugie, jeśli kupujemy swój pierwszy kołowrotek, to warto wybrać się do sklepu wędkarskiego i poprosić sprzedawcę aby zaprezentował nam kilka intersujących nas modeli. Mamy wówczas okazję wziąć taki „młynek” do ręki, sprawdzić jak pracuje. Jak wiemy pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Jeszcze lepiej, gdybyśmy do sklepu zabrali swoje wędzisko. Wówczas po zamontowaniu kołowrotka będziemy mieli pełny obraz naszego zestawu. Jeśli całość ładnie będzie leżała nam w ręce, pole wyboru zapewne nam się nieco zmniejszy. Jeśli w sklepie trafimy na rzetelnego sprzedawcę, to możemy być pewni kilku wskazówek i rad odnośnie konkretnego modelu kołowrotka. To także może być cenna wskazówka.

Kolejną rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę jest rozmiar kołowrotka. Dobieramy go do sposobu łowienia i ryb na jakie się nastawiamy. Możemy przyjąć za punkt wyjścia rozmiar 3500-4000 jeśli nastawiamy się na mniejsze karpie, leszcze, liny, karasie czy płocie, a odległości na których będziemy łowić nie są zbyt duże. W ostatnim czasie, szczególnie na większych łowiskach komercyjnych popularne staje się łowienie dystansowe, czyli na odległości około 90-110 metrów. Do tego typu łowienia najlepiej sprawdzi się nieco większy kołowrotek ze szpulą np. typu long cast. Taki styl łowienia pochodzi z Węgier i w Polsce zyskuje coraz więcej zwolenników. Obecnie na rynku jest kilka kołowrotków dedykowanych takiej właśnie technice.

Wybierając kołowrotek pamiętajmy, żeby sprawdzić jego pracę. Musi być ona płynna a hamulec sprawny. Pamiętajmy, że łowiąc na Method Feeder nieraz przyjdzie nam się mierzyć z naprawdę dużymi i silnymi rybami jak karpie, amury czy jesiotry. Sprawny hamulec i płynnie pracujący kołowrotek to nie tylko zwiększają szanse na udany hol, ale tez zwiększają bezpieczeństwo ryby, o co przecież nam także chodzi, by ta po krótkiej sesji fotograficznej, bezpiecznie wróciła do wody i mogła kolejny raz cieszyć innych wędkarzy.

Jaki kołowrotek do Method Feeder wybrać

Jeszcze jednym istotnym elementem jest klips, bo łowienie na Method Feeder jest łowieniem punktowym. W większości modeli kołowrotków jest on plastikowy lub metalowy. Ważne aby klips nie przecinał nam żyłki. Wiele osób wymienia klips na silikonowy, który z łatwością uwalnia żyłkę w momencie odjazdu silnej ryby.

Kołowrotek do Method Feeder do 200 zł

Jednym z ciekawszych modeli kołowrotka do Method Feeder do 200 zł jest Robinson Method Master QD dostępny w trzech rozmiarach – 305 (pojemność szpuli 0.205-150m), 405 (pojemność szpuli 0.225-150m) i 505 (pojemność szpuli 0.245-150m). Z racji tego, że mamy do dyspozycji trzy wielkości, możemy wybrać model pasujący do naszych preferencji i stylu łowienia. Robinson Method Master QD to kołowrotek na 5 łożyskach. Jego atutem jest grafitowa konstrukcja, dzięki czemu jest stosunkowo lekki. Warto zwrócić uwagę na duraluminiową szpulę, w której są dwa bezpieczne klipsy, dzięki czemu możemy ustawić sobie dwie odległości łowienia. Kołowrotek został wyposażony też w antypoślizgowy, ergonomiczny, miękki uchwyt. W modelu tym występuje hamulec typu Quick Drag. Ciekawą propozycją będzie również CHALLENGER FEEDER 4000 FD, który sprawdzi się do łowienia na średnim a nawet nieco dalszym dystansie.

Kołowrotek do Method Feeder do 300 zł

Dobrym wyborem kołowrotka do Method Feeder do 300 zł będzie model Flagman Sherman Pro Feeder 4000. Pojemność szpuli w tym modelu wynosi 110 metrów żyłki w rozmiarze 0.25mm. Kołowrotek ma przełożenie 4.6:1 i waży około 380 gram. W tej serii znajdziemy jeszcze modele w wersji 3000 i 5000. Bez względu na to na jaki model się zdecydujemy, każdy z nich doskonale nada się do lekkiego łowienia wędziskiem wykonanym z włókna węglowego. To praktyczny kołowrotek z przednim hamulcem, a szpula o niskim profilu, wykonana z aluminium nie utrudnia oddawania rzutów, dzięki czemu można osiągać niezłe odległości, nawet niezbyt dużym nakładem sił. Kołowrotek jest znakomicie wyważony i sprawdzi się zarówno dla początkującego wędkarza jak i bardziej zaawansowanego.

Kołowrotek do Method Feeder powyżej 300 zł

Dla wielu wędkarzy cena jest jednym z najważniejszych kryteriów przy zakupie sprzętu wędkarskiego. Jeśli jednak mamy nieco większy budżet, to na rynku wędkarskim jest kilka ciekawych kołowrotków do Method Feeder w nieco wyższej cenie. Na pewno warto zwrócić uwagę na kołowrotek Matrix Horizon X 5000, który doskonale sprawdzi się w łowieniu w trudnych warunkach i na silnych rybach. To doskonałe rozwiązanie do łowienia w rzekach lub coraz popularniejszemu dystansowemu feederowi. Model w rozmiarze 5000 waży 451 gram a szpula ma pojemność 150 metrów żyłki o średnicy 0.28mm. Koszt takiego kołowrotka to niecałe 600 zł. Kolejną propozycją kołworotka do Method Feeder z „najwyższej półki” jest Daiwa N’ZON Plus LT 5000S-CP. Podobnie jak poprzednio opisany model sprawdzi się przy łowieniu rzecznym, jak i na wodach stojących, a szczególnie w łowieniu na dalekim dystansie. Ten kołowrotek na 4 łożyskach, przy którym warto zwrócić uwagę na wysoką jakość wykonania. W serii znajdziemy też wersję 6000. Cena tego modelu to około 670 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *