Feeder, Picker i Wędkarstwo gruntowePoradnik

Jak przygotować stanowisko do Method Feeder

reklama

Technika Method Feeder od jakiegoś czasu już na dobre zadomowiła się na nie tylko na polskim, ale i europejskim rynku wędkarskim. Co więcej, każdego sezonu widzimy nad wodą coraz więcej chętnych osób rozpoczynających swoją przygodę z popularną „methodą”.

Oczywiście wybór wędki i kołowrotka, czy pozostałych elementów zestawu jest w tej technice tak samo ważny jak w innych metodach wędkarskich, jednak warto zastanowić się też, jak zorganizować stanowisko, by w komfortowy sposób móc odbyć nad wodą każdą wędkarską sesję.

Fotel – ważny element naszego stanowiska

Method Feeder jest techniką wędkarską, opartą głównie o łowienie szybkościowe. Dlatego też warto mieć każdy niezbędny element wyposażenia wędkarskiego w zasięgu ręki. Bardzo często łowiąc ryby w ten sposób będziemy spędzać nad wodą kilka godzin, dlatego też ważnym elementem naszego stanowiska będzie fotel wędkarski. Na jaki się zdecydować?

Wybierając siedzisko zwróćmy uwagę przede wszystkim na jakość materiału i to czy wygodnie będzie nam się na nim siedzieć. Warto sprawdzić czy fotel posiada dodatkowe funkcje jak np. regulację wysokości nóżek. Idealnie pasują nam tutaj dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest wybór fotela karpiowego. Korzystając z takiego rozwiązania w dużej mierze mamy pewność dużego komfortu użytkowania, a to ze względu na fakt, że producent doskonale wie, że zasiadki karpiowo trwają często kilka dni, więc taki fotel musi być po prostu wygodny. Dobrym wyborem będzie np. fotel wędkarski Morphoz.

Jak przygotować stanowisko do Method Feeder
Fotel wędkarski Morphoz

Drugim i coraz popularniejszym rozwiązaniem jest wybór siedziska dedykowanego technice Method Feeder. W większości przypadków komfort siedzenia jest taki sam jak w modelach karpiowych, ale atutem takiego wyboru jest możliwość rozbudowania go w prawdziwy Method Feederowy ”kombajn”. Tutaj dobrym pomysłem będzie zakup modelu Krzesło CSB Feeder Adjust.

Jak przygotować stanowisko do Method Feeder
Krzesło CSB Feeder Adjust +
Jak przygotować stanowisko do Method Feeder
Jak przygotować stanowisko do Method Feeder
Jak przygotować stanowisko do Method Feeder
Jak przygotować stanowisko do Method Feeder
Jak przygotować stanowisko do Method Feeder

Podest wędkarski – nie tylko dla zawodników

Wiele osób aby zadbać o dobre warunki łowienia „methodą” sięga po specjalne podesty wędkarskie. Jeszcze do niedawna kojarzyły się one głównie z łowieniem metodą spławikową i wędkarstwem wyczynowym, jednak obecnie coraz częściej korzystają z nich także Method Feeder-owcy. Warto wiedzieć, że to nie tylko dobre rozwiązanie na zawody, ale także na pojedyncze sesje nad wodą. Niestety, cena takiego podestu z reguły nie jest niska. Dodatkowo minusem jest dość kłopotliwy transport nad wodę. Nie mniej jednak, jeśli ktoś naprawdę ceni sobie ergonomię łowienia, zapewne postawi na takie rozwiązanie. Przykładem podestu, który  możemy wykorzystać do tego stylu łowienia jest Podest wędkarski CSB 36 mm.

Jak przygotować stanowisko do Method Feeder
Podest wędkarski CSB 36 mm

Jakie akcesoria wybrać do krzesła Method Feeder?

W kilku zdaniach warto opisać, jakie akcesoria przydadzą nam się w dobrej organizacji naszego stanowiska. Oczywiście krzesło jest podstawą. W sprawnym łowieniu ryb przyda nam się również półka na pellety, przynęty i drobne akcesoria. Można ją umieścić zarówno po prawej jak i lewej stronie swojego fotela. Dzięki niej, mamy pod ręką wszystko to co najpotrzebniejsze i praktycznie bez konieczności opuszczania fotela możemy założyć przynętę, nabić podajnik i zarzucić zestaw. Takie Łowinie jest efektywne, gdyż nie tracimy czasu i co więcej wszystko mamy w jednym miejscu. Na półce przydadzą nam się osobne kuwety na każdy typ zanęty, od pelletów po mix-y.

Dobra organizacja stanowiska wędkarskiego do Method Feeder to także odpowiednie ustawienie wędki. W tym pomoże nam specjalne ramie i grzebienie. Ramię o regulowanej długości możemy zamontować z każdej strony, po przeciwnej stronie do półki. Regulowana długość to nie wszystko. Dodatkowo możemy ustawić je w zależności od warunków na łowisku. Jeśli łowimy w rzece wówczas ustawimy je nieco wyżej, jeśli w jeziorze, zbiorniku zaporowym i innym typie wody stojącej, wówczas ustawimy je bliżej tafli wody.

Oczywiście, jeśli ktoś woli, może zastosować wariant z zamontowaniem grzebienia lub fajki po jednej stornie fotela i sztycy podpórki wbitej bliżej powierzchni wody, na której również umieścimy stosowny grzebień. Takie rozwiązanie jest dobre, jeśli mamy stosunkowo łagodny brzeg. Jeśli brzeg jest twardy, kamienisty, to lepiej zastosować ramię.

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju grzebieni i fajek stosowanych w łowieniu nie tylko techniką Method Feeder, ale i klasycznym feederem. Oczywiście wybór jest w wielu przypadkach kwestią indywidualną każdego wędkarza i zależy np. od tego, czy łowimy jedną czy dwiema wędkami.

Jak transportować sprzęt na łowisko?

Oczywiście z jednej strony komfort wędkowania jest bardzo ważny, ale przy łowieniu na Method Feeder, może pojawić się jeszcze jeden problem, mianowicie transport całego sprzętu na łowisko. Samo krzesło i akcesoria do niego czy też podest wędkarski swoje waży. Oczywiście do tego dochodzą jeszcze pokrowce z wędkami czy torba z akcesoriami. Całości sprzętu jest dość dużo, a nasze potencjalne stanowisko często jest oddalone np. od parkingu. Warto więc postawić na specjalny wózek do transportu lub taczki.

To coraz popularniejsze rozwiązanie, dzięki któremu nie tylko zaoszczędzimy czas ale i zadbamy o swoje zdrowie, dzięki czemu w jeszcze lepszych nastrojach przystąpimy do wędkowania.

Wybierając wózek do transportu warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy m.in. jakość kół i maksymalne obciążenie jakie możemy na niego zapakować. Najprostszym modelem takiego środka transportu dla sprzętu wędkarskiego jest wózek wędkarski Trolley Tube o maksymalnym udźwigu do 40 kg.

Jak przygotować stanowisko do Method Feeder
Wózek wędkarski Trolley Tube kwadratowy

Jeśli jednak zależy nam na nieco większym modelu wówczas warto postawić np. na wózek wędkarski BARROW SESSION, który sprawdzi się także podczas wypraw karpiowych.

Jak przygotować stanowisko do Method Feeder
Wózek wędkarski BARROW SESSION

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *