Poradnik

Jak złowić karasia

reklama

Metody łowienia karasi

Karaś jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych i najładniejszych ryb, jakie możemy łowić w naszych wodach. Mowa tutaj o karasiu pospolitym, który przez wielu wędkarzy nazywany jest także „złocistym”. Na pewno wiele osób swoją wędkarską przygodę rozpoczynało od łowienia tych ryb spławikiem, gdzie wielkość każdej złowionej sztuki była wielkości dłoni.

Karaś nie jest zbyt wymagającym gatunkiem jeśli chodzi o warunki w łowisku. Potrafi przetrwać nawet największe zimowe czy letnie przyduchy. Nie jest wrażliwy na jakość wody i poziom tlenu. Dlatego też, jeśli w naszej okolicy znajduje się jakieś oczko wodne, stara zapomniana glinianka, czy też niewielki staw, to warto sprawdzić, czy nie pływają tam karasie.

W ostatnim czasie możemy zaobserwować powolne odbudowywanie się populacji tego gatunki. Przez wiele lat został on wypierany przez karasia srebrzystego, jednak obecnie coraz częściej złote karasie trafiają się na nasze wędkarskie zestawy.

Naszą przygodę z karasiami zacznijmy od omówienia metod połowu. Dwoma najpopularniejszymi technikami jest metoda spławikowa i gruntowa w tym szeroko rozumiany feeder klasyczny i Method Feeder. Zdarza się, że karasie łowi się jeszcze na micro jigi, jednak są to pojedyncze przypadki i traktuje się je bardziej jako przyłów.

Spławik czy grunt?

Jeśli zastanawiamy się, co będzie skuteczniejsze w łowieniu karasi, spławik czy grunt, to tak naprawdę trudno o jednoznaczną odpowiedź. Zapewne wielu wędkarzy skłoni się bardziej ku metodzie spławikowej, ale wynikać to może z wielu czynników. Przede wszystkim istotny jest charakter łowiska. Na bardzo wielu z nich, szczególnie tych z trudno dostępną linią  brzegową, bogatą w roślinność, także tę wodną, spławik będzie w zasadzie jedynym rozwiązanie. Łowienie karasi to bardzo często łowienie w niewielkich oczkach, gdzie łatwiej po prostu umieścić zestaw spławikowy. Co więcej, dno karasiowych łowisk jest często dość mocno zamulone, dlatego też łowiąc na spławik, łatwiej nam eksponować przynętę w sposób dużo bardziej atrakcyjny dla ryby, np. kilka centymetrów nad dnem. Dlatego też wiele osób sięga przy łowieniu karasi po bata czy np. odległościówkę.

Przy łowieniu karasi nie wolno skreślać metody gruntowej. Jeśli warunki na łowisku na to pozwalają, to lekki feeder jest znakomitym rozwiązaniem, dzięki któremu mamy szansę złowić pięknie wybarwionego złotego „prosiaczka”. Warto próbować także techniką Method Feeder, która na wielu zbiornikach może być „strzałem w dziesiątkę”.

Jaka wędka na karasia?

Jeśli mamy już upatrzone swoje łowisko na karasie, podjęliśmy decyzję co do metody łowienia, pora przejść do skompletowania karasiowego sprzętu. Zacznijmy od wędziska. W metodzie spławikowej przy łowieniu tego gatunku sprawdzi się m.in. bat a nawet zwykła wędka teleskopowa. Pamiętajmy jednak o jednej rzeczy. Nie wybierajmy zbyt krótkich wędzisk. Powód jest w sumie prosty. Dłuższa wędka to większy komfort w trakcie holu i tym samym większa szansa na złowienie ryby. Tak jak wspomniałem większość łowisk karasiowych, to łowiska o bujnej roślinności, także tej przy samym brzegu. Krótki kij w takich warunkach po prostu zawęzi nasze możliwości.

Dlatego też dobrą opcją będzie wybór wędek, powiedzmy od 5 metrów długości w górę. Karasie z powodzeniem można łowić na bata. Ciekawym wyborem będzie zakup modelu Lakeside -5 500 o długości 5 metrów.

Jak złowić karasia

Ten bat jest przeznaczony szczególnie dla początkujących wędkarzy. Jest stosunkowo lekki i został wykonany z włókna węglowego i włókna szklanego w stosunku 90 do 10.

Karasie można łowić także używając wędki teleskopowej z przelotkami np. bolonki. W tym segmencie rynek wędkarski oferuje nam naprawdę wiele możliwości wyboru. Ciekawą propozycją będzie zakup modelu Garbolino AQUILA R 5.00 o długości 5 metrów i ciężarze wyrzutu do 30 gram. Co prawda jest to wędka dedykowana do łowienia także na przepływankę, nie mniej jednak sprawdzi się doskonale w karasiowych potyczkach na wodach stojących. Jest to model wędki o akcji szczytowej, ważący 220 gram.

Jak złowić karasia

Wędki na karasia można szukać także wśród modeli wędzisk matchowych. Tutaj ciekawą propozycją będzie Blackrod Match Medium 420 o ciężarze wyrzutu do 20 gram, wykonana z włókna węglowego.

Jak złowić karasia

Wybierając wędkę do metody gruntowej warto postawić na feedera o długości 3.60 lub 3.90m i ciężarze wyrzutu do 60-80 gram. Akcja kija jest uzależniona od preferencji łowiącego.

Jaki kołowrotek na karasia?

Na rynku wędkarskim nie ma kołowrotków dedykowanych łowieniu karasi. Dlatego kompletując nasz zestaw na ten gatunek ryby wybieramy kołowrotek pod konkretną metodę połowu i pasujący do naszego wędziska. Całość powinna nam ładnie układać się i leżeć w dłoni. Polecam wpis Praktyczny poradnik Method Feeder, gdzie dokładniej zostały omówione zasady i kryteria wyboru kołowrotka do Method Feeder.

Jaki zestaw na karasia?

Jak już wiemy karasie najczęściej łowi się metodą spławikową i gruntową. Zacznijmy od zestawu spławikowego. Jeśli już wybraliśmy odpowiednią wędkę i kołowrotek, to pora na kolejne elementy. Większość wędkarzy przy łowieniu karasi nie używa żyłek grubszych niż 0.16 czy 0.18 mm. Przy takim łowieniu można zrezygnować z przyponu, jednak jeśli ktoś woli, to można stosować te o długości około 40 cm z żyłki 0.14 mm. Można też zastosować przypon 0.12 mm pod warunkiem, że jesteśmy pewni, że żyłka jest dobrej jakości, wytrzymała i pewna. Przypon można połączyć z żyłką główną krętlikiem lub micro złączką, która pozwoli na szybką jego zmianę. Spławik do łowienia karasi powinien być stosunkowo krótki, o gramaturze do 2, 2.5 gram, z dobrze widoczną antenką. Co z obciążeniem? Śrucinę sygnalizacyjną umieszczamy kilka cm nad haczykiem. Pozostałe śruciny raczej standardowo, nad przyponem.

Przy łowieniu z gruntu zazwyczaj będziemy stosować żyłkę o grubości 0.20mm. W przypadku łowieniu klasykiem możemy zrobić zestaw ze skrętką, używając dość lekkich, 15-20 gramowych koszyczków. Przypon około 50 cm, połączony za pomocą szybkozłączki. W Method Feeder również używajmy dość lekkich podajników, które, możemy być pewni nie zapadną się w mule. Przypon dość krótki 10 cm.

Jaki haczyk na karasia?

Przy łowieniu karasi haczyk dobieramy do przynęty na jaką będziemy łowić. Pamiętajmy też, że ryby te mają dość małe pyszczki, dlatego haczyk i sama przynęta powinny być stosunkowo niewielkie. Co więcej warto postawić na dość mocne haczyki, które nie rozegną się w trakcie holu. Co do numeracji, to rozmiar 10-14 wydaje się być optymalny.

Jaki zapach lubi karaś?

Każdy z wędkarzy ma zapewne swoje ulubione zapachy pod konkretny gatunek ryby. Warto pamiętać, że każda woda rządzi się swoimi prawami, więc to co sprawdza się na jednym łowisku, nie koniecznie „zda egzamin” na innym. Nie mniej jednak na karasie warto stosować takie zapachy jak: cynamon, migdał, marcepan, karmel, miód, wanilia czy kokos.

Jak zrobić zanętę na karasia?

Karaś należy do tych gatunków ryb, które lubią dobrze i treściwie zjeść. Dlatego w naszej mieszance zanętowej nie powinno zabraknąć ziaren kukurydzy (część ziaren można zmiksować), czy nawet pociętych niewielkich kulek proteinowych. Do tego warto dodać posiekane czerwone robaki i rosówki. Z racji tego, że karasiom mogą towarzyszyć inne ryby takie jak np. wzdręgi i płocie, ilość zanęty spożywczej, pinek i białych robaków powinniśmy nieco ograniczyć. Idealnie, jeśli mamy możliwość przygotowania sobie łowiska kilka dni wcześniej.

Jak nęcić karasia w jeziorze?

Jeśli mamy możliwość przygotowania sobie łowiska nieco wcześniej, to zacznijmy od regularnego nęcenia, najlepiej o stałej porze. Kilka garści mieszanki zanęty spożywczej, kukurydzy i mix-u siekanych robaków sprawi, że na „stołówce” pojawią się nie tylko karasie ale i liny. Jeśli łowimy z marszu, wówczas stosujemy podobną mieszankę, z tym że można dodać nieco pelletu w rozmiarze 4mm, który zacznie szybko pracować, lub zwiększyć nieco ilość zanęty spożywczej.

Jak nęcić karasia w rzece?

Karaś jest gatunkiem występującym głównie w wodach stojących, nie mniej jednak, jeśli jesteśmy pewni, że na danym odcinku rzeki występuje, to proces nęcenia nie będzie odbiegał zbytnio od tego jeziorowego. Zazwyczaj będą to miejsca o znikomym uciągu wody. Jeśli jednak ruch wody będzie nieco większy, do mieszanki można dodać nieco gliny.

Na co łowić karasia?

Każdy wędkarz ma swoje ulubione przynęty. Na karasia najczęściej będziemy stosować czerwone robaki, rosówki, kukurydzę (często barwiona i aromatyzowaną). Jeśli w łowisku nie ma dużo drobnicy to na haczyk możemy założyć pinki i białe robaki. Dodatkowo w łowieniu karasi sprawdzą się wszelkiego rodzaju ciasta oraz mini kulki proteinowe i dumbellsy w słodkich smakach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *