Publicystyka wędkarska

Gdzie na ryby Wielkopolskie

reklama

Wielkopolska jest jednym z regionów, w których wędkarze mogą znaleźć atrakcyjne miejsca do rozwijania swojej pasji. Przedstawiamy pięć atrakcyjnych wielkopolskich łowisk, gdzie można miło spędzić czas i zarzucić wędkę w pięknych okolicznościach przyrody. W całej Wielkopolsce jest ich oczywiście o wiele więcej, ale wybraliśmy kilka – naszym zdaniem – najciekawszych lokalizacji.

Łowisko Swarzędzkie

Pierwszym miejscem, do którego można się wybrać, jeśli poszukuje się czegoś w pobliżu Poznania, jest łowisko Swarzędzkie. Jak nietrudno się domyślić, jest ono położone w Swarzędzu, mieście zlokalizowanym kilkanaście kilometrów od stolicy województwa wielkopolskiego. Wędkarze z Poznania i najbliższych jego okolic mogą wybrać się właśnie do tego gospodarstwa rybackiego, którego pracownicy mają dużą wiedzę teoretyczną i praktyczną.

Łowisko jest położone na jeziorze, a powierzchnia do dyspozycji wędkarzy to aż 94 hektary. Jego głębokość również jest spora – maksymalna sięga nawet siedmiu metrów.

Gdzie na ryby Wielkopolskie

Jakie ryby można złowić na tym łowisku komercyjnym? Występuje tutaj kilka gatunków – przede wszystkim są tu karasie, karpie oraz sandacze. Można znaleźć również szczupaki, leszcze, węgorze i okonie. Istotną informacją jest na pewno zakaz stosowania metody trollingowej.

Niewątpliwym atutem łowiska położonego w Swarzędzu jest jego lokalizacja. Znajduje się w pobliżu kilka ciekawych miejsc, w które mogą się udać osoby niekoniecznie zainteresowane wędkowaniem – szlak rowerowy, ścieżka spacerowa czy wypożyczalnia kajaków.

Łowisko Swarzędzkie jest czynne od poniedziałku do soboty. Dojazd jest bardzo komfortowy, szczególnie z Poznania, skąd można dojechać środkami komunikacji publicznej.

Łowisko Różany Potok

W samym Poznaniu znajduje się łowisko Różany Potok, które bez wątpienia spodoba się wędkującym na spławik i grunt. To łowisko komercyjne mimo położenia na terenie miasta jest miejscem zacisznym i urokliwym. Łowisko Różany Potok nie jest może zbyt duże – 2 hektary to jego powierzchnia, a średnia głębokość wynosi 1,5 metra. Trzeba jednak docenić 30 stanowisk do dyspozycji – całkiem spora liczba wędkarzy może tutaj zarzucić wędkę. Dominującymi rybami na łowisku Różany Potok są karpie i amury. Można jednak spotkać także inne okazy – przede wszystkim okonie, sumy oraz liny.

Gdzie na ryby Wielkopolskie

W tym miejscu można wygodnie zaparkować, a w pobliżu znajduje się sklep wędkarski, gdzie można zakupić niezbędne akcesoria. Ze względu na położenie w mieście jest to świetne łowisko dla rodzin – w pobliżu znajdują się hotele, miejsca noclegowe oraz wiele atrakcji turystycznych. Szczególnie dla wędkarzy z dziećmi jest to ciekawe łowisko, ponieważ nieopodal zlokalizowany jest Park Rekreacyjno-Sportowy. Miłośnicy aktywnego wypoczynku z pewnością nie omieszkają odwiedzić tego miejsca.

Łowisko Pamiątkowo

Czynne cały tydzień jest łowisko Pamiątkowo, które znajduje się w okolicach Szamotuł. Jeśli ktoś poszukuje miejscówki, gdzie występuje wiele gatunków ryb, może się udać właśnie tutaj. Nie jest to zbyt głębokie łowisko, ale za to imponuje ono wielkością – 76,8 hektara to naprawdę duża powierzchnia.

Gdzie na ryby Wielkopolskie

Skoro była mowa o bogactwie gatunków, warto ten temat rozwinąć. Dominują tutaj zwłaszcza leszcze, węgorze oraz sandacze, ale można spotkać karpie, szczupaki, liny, tołpygi, okonie, ukleje czy płocie. Czasem trafi się także wzdręga lub płoć.

Jak widać, to duże łowisko ma naprawdę bogatą faunę. Dodatkowym atutem jest położona w pobliżu plaża, na której działają dwa bary. Kąpielisko oraz pole namiotowe również mogą przyciągnąć turystów – także tych niezainteresowanych łowieniem. To miejsce również będzie dobre dla rodzin ze względu na atrakcje w pobliżu łowiska Pamiątkowo.

Łowisko Nowe Żukowo

W pobliżu Obornik znajduje się kolejne interesujące miejsce dla wędkarzy. Łowisko Nowe Żukowo cieszy się bardzo pozytywnymi opiniami osób, które je odwiedzili. Znajduje się ono w otoczeniu pól rzepaku, co zapewnia niezwykle ciekawe widoki.

Sam akwen jest podzielony na dwa segmenty. Ośmiohektarowa część to miejsce, gdzie pływa wiele karpi. Druga – o wiele większa, która ma powierzchnię 26 hektarów – będzie dobra nie tylko dla fanów łowienia karpi, lecz także tych, którzy chcą spróbować swoich sił z amurami.

Łowisko Nowe Żukowo jest umiarkowanie głębokie – maksymalna jego głębokość to 4 metry. Na mniejszym akwenie jest 20 stanowisk dla wędkarzy łowiących z brzegu, a do każdego z nich można dotrzeć samochodem.

Gdzie na ryby Wielkopolskie

Warto wspomnieć o wymaganiach, jakie czekają wędkarzy, którzy odwiedzą to łowisko czynne przez cały tydzień. Przede wszystkim fundamentalną kwestią jest metoda łowienia no kill, czyli konieczność wypuszczania ryby z powrotem do wody po jej złowieniu. Warto wspomnieć także o obowiązku posiadania podbieraka o minimum metrowym rozstawie ramion oraz środków do dezynfekcji. Trzeba również posiadać matę „kołyskę” lub „wannę” o wysokości brzegów przynajmniej 15 centymetrów. Połów odbywa się na trzy wędki metodą włosową.

Łowisko Mormin

W gminie Ostroróg znajduje się łowisko Mormin. Ono również funkcjonuje przez siedem dni w tygodniu. To łowisko komercyjne o umiarkowanej wielkości 11,4 hektara. Dominującymi rybami są tutaj karpie, szczupaki, leszcze oraz płocie. Można znaleźć tutaj również okazy karasi, uklei, linów, i węgorzy. Są tu także wzdręgi i okonie.

Na tym jeziorze spotkać można naprawdę spore okazy, dlatego ci, którzy lubią chwalić się swoimi połowami, powinni sprawdzić właśnie łowisko Mormin. Stanowisk wędkarskich jest tutaj wiele, dlatego nawet w pełni sezonu nie powinno być żadnego problemu, by znaleźć wygodne miejsce do łowienia. Warto wspomnieć o ważnym wymogu. Osoby, które chciałyby wypróbować metody trollingowej, niestety nie będą mogli w ten sposób.

Gdzie na ryby Wielkopolskie

Zalet jest tutaj więcej, szczególnie dla osób towarzyszących wędkarzom. Przy brzegu jeziora ulokowane jest kąpielisko z pomostem, a wokół niego latem działają punkty gastronomiczne. Kolejna rzecz, o której warto wspomnieć, to możliwość rozbicia namiotu. Na dłuższy wypad będzie to świetny pomysł, choć w pobliżu są także domki do wynajęcia. Niezależnie od tego, czy wędkarze zdecydują się na kemping, czy wynajęcie domku, na pewno spędzą tutaj świetnie czas.

W Wielkopolsce jest naprawdę sporo interesujących miejsc dla wędkarzy. Można je znaleźć zarówno w Poznaniu i jego najbliższych okolicach, jak i w innych miejscach województwa wielkopolskiego. Obecność atrakcji turystycznych, miejsc noclegowych czy punktów gastronomicznych w pobliżu sprawia, że ten region jest atrakcyjny nie tylko przy samotnych wyprawach, lecz także podczas rodzinnych wyjazdów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *