Publicystyka wędkarska

Gdzie na ryby Opolskie

reklama

Opolskie to region, który wielu wędkarzom raczej nie kojarzy się stereotypowo z licznymi akwenami, dlatego wiele osób może przeoczyć tę część Polski, gdy szuka ciekawych miejsc do wędkowania. Nie ma ich może bardzo wiele na Opolszczyźnie, ale mimo wszystko można tutaj znaleźć interesujące łowiska. Przedstawiamy pięć z nich, które wydają nam się szczególnie warte odwiedzenia i spróbowania swoich wędkarskich sił i możliwości.

Łowisko Karpiowe El Dorado

Niedaleko jednego z największych miast w województwie opolskim, jakim jest Nysa, zlokalizowane jest Łowisko Karpiowe El Dorado. Sama nazwa brzmi intrygująco i jest raczej nieprzypadkowa, ponieważ to miejsce cieszy się bardzo dobrymi opiniami wędkarzy, którzy je odwiedzili. Co sprawia, że można uznać to łowisko za prawdziwą żyłę złota dla miłośników zarzucania wędki? Przede wszystkim ogromna różnorodność. Można tutaj bowiem korzystać z 24 stanowisk, które są zróżnicowane umownie rzecz ujmując pod względem poziomu trudności. Dzięki temu zarówno początkujący wędkarze, jak i ci bardziej zaawansowani będą zadowoleni. Każdy znajdzie kawałek wody dla siebie by cieszyć się wypoczynkiem z wędką.

Gdzie na ryby Opolskie

Jeśli chodzi o parametry łowiska, jego powierzchnia wynosi 16 hektarów. Jest to akwen dosyć głęboki – średnia głębokość to 5,7 metra, a maksymalna nawet 9 metrów. Można tutaj łowić na kilka sposobów. Dozwolona jest metoda rzutowa oraz wywózka modelami pływającymi. Na tym łowisku komercyjnym, jak sugeruje jego nazwa, królują karpie. Oprócz nich dominującym gatunkiem jest amur. Można tutaj spotkać także sumy. Ryby mogą osiągać naprawdę imponujące rozmiary i dużo ważyć, dlatego też jeśli ktoś chce złapać wędkarskiego bakcyla, to to miejsce wydaje się ku temu idealne.

Należy zaznaczyć, że Łowisko Karpiowe El Dorado to miejsce, na którym ryby należy wypuścić z powrotem do wody, zgodnie z zasadą „złów i wypuść”. To oczywiście niesie za sobą wymogi posiadania odpowiednich akcesoriów w tym m.in. haków bezzadziorowych i środków do dezynfekcji ran. Potrzebne są także podbierak karpiowy, mata, wanna lub kołyska, a minimalna grubość stosowanej żyłki to 0,33 milimetra.

Nieopodal łowiska znajduje się parking i wypożyczalnia sprzętu. Można również zamówić śniadanie lub obiad. Posiłki są dowożone na stanowisko, co bez wątpienia jest bardzo komfortowe dla wędkarza, który nie zamierza sobie robić nadmiernie długiej przerwy i chce skupić się wyłącznie na łowieniu.

Łowisko Dziergowice Duże

W okolicach kolejnego z większych miast województwa opolskiego, czyli Kędzierzyna-Koźla, znajduje się Łowisko Dziergowice Duże. Jego charakterystyka zdecydowanie zachęca do wędkowania. Jest to bowiem akwen bardzo rozległy – 70 hektarów powierzchni oraz średnia głębokość 8 metrów to parametry, które mogą robić wrażenie. Warto wspomnieć, że głębokość nie jest jednolita i na zbiorniku są miejsca płytsze i głębsze, co bez wątpienia daje duże urozmaicenie i sprawia, że łowienie będzie dla wędkarza jeszcze większym wyzwaniem.

Gdzie na ryby Opolskie

Na Łowisku Dziergowice Duże jest kilka gatunków ryb. Występują tam karpie, leszcze, okonie i bolenie, a także amury. Rekordowa ryba złowiona na tym akwenie ważyła 16 kilogramów. Być może dla wielu osób populacja gatunków nie jest nadzwyczaj imponująca, ale duża powierzchnia zbiornika i jego różnorodna głębokość to na pewno cechy, które sprawiają, że warto zarzucić tu wędkę i spędzić miło wolny czas. Pod pewnymi warunkami można tutaj próbować łowienia na spinning. Zabronione jest łowienie z łodzi, aczkolwiek za dodatkową opłatą jest możliwe jest wywożenie zestawów łódkami zanętowymi.

Łowisko jest czynne przez cały dzień, siedem dni w tygodniu. Warto pamiętać o tym, że droga przez las, która prowadzi na jego teren, nie jest czynna na normalnych zasadach i przejazd może spowodować karę w postaci mandatu. Samochód należy pozostawić przed wyznaczonym szlabanem, a przyjazd na łowisko zgłosić właścicielowi przez telefon, aby mógł on wydać niezbędne dokumenty.

Łowisko Gajdowe

W gminie Centawa niedaleko Strzelec Opolskich znajduje się kolejne interesujące miejsce. Łowisko Gajdowe to akwen dość niewielki i płytki, który może jednak przyciągnąć wędkarzy ze względu na bardzo ciekawą charakterystykę. To łowisko ma powierzchnię 8,5 hektara, a jego głębokość waha się od niemal metra do 2,5 metra. Warto jednak wspomnieć, że w pobliżu dwóch wysp można złowić np. jesiotry, które w innych miejscach łowiska raczej się nie pojawiają lub czynią to sporadycznie.

Gdzie na ryby Opolskie

Najliczniejsze gatunki ryb na Łowisku Gajdowym to karpie oraz amury. Można tutaj łowić nie tylko kilkukilogramowe okazy, ale też takie o wadze kilkunastu kilogramów, a nawet cięższe. Na łowisku można stosować metodę gruntową oraz coraz popularniejszy zig-rig. Obowiązkowe jest posiadanie maty typu wanna/kołyska, środków do dezynfekcji ran, a także podbieraka o minimalnym metrowym rozstawie ramion oraz żyłki o minimalnej grubości 0,30 milimetrów.

Niezwykle komfortowe dla wędkarzy, którzy lubią spędzać cały czas na łowisku jest to, że bezpośrednio przy stanowiskach znajdują się domki z łóżkami piętrowymi w środku, w których są niezbędne urządzenia do przyrządzania posiłków i napojów – kuchenka mikrofalowa, lodówka oraz czajnik elektryczny. Dla osób, które potrzebują więcej miejsca, znajdzie się również miejsce na rozbicie namiotu.

Łowisko Zastawie

Łowisko Zastawie to kolejne miejsce na Opolszczyźnie, które wędkarze mogą odwiedzić. Polecamy je szczególnie tym pasjonatom wędkarstwa, którzy lubią akweny urozmaicone pod względem występujących gatunków. Zbiornik zlokalizowany w miejscowości Biestrzennik składa się w istocie z pięciu stawów o zróżnicowanej powierzchni i głębokości. Całość zajmuje 9 hektarów, a głębokość jest naprawdę różna – od jednego do nawet ośmiu metrów. Przeważającymi gatunkami są tutaj karpie i amury, ale można spotkać również płocie, jesiotry, sumy, karasie, szczupaki, a także tołpygi i okonie. Jak widać, jest to naprawdę bardzo dobrze zarybiony akwen. Na stanowiskach przy każdym ze stawów można rozbić namiot, a w ich pobliżu – zaparkować auto. Należy pamiętać o niezbędnych akcesoriach wędkarskich.

Gdzie na ryby Opolskie

Łowisko Kacze Doły

Warto wybrać się także na Łowisko Kacze Doły, które jest zlokalizowane nieopodal Jeziora Srebrnego. To również akwen, na którym pływają różne gatunki ryb: amury, karpie, płocie, leszcze, szczupaki, a także wzdręgi oraz okonie. Mimo tego, że łowisko jest niewielkie (2 hektary powierzchni), to nie należy do najpłytszych. Można tu łowić nawet do czterech metrów w głąb. Dozwolone na Łowisku Kacze Doły są wszystkie metody wędkarskie. Można tutaj rozbić namiot, a dużą zaletą lokalizacji jest obecność punktów gastronomicznych i plaży przy leżącym kilkaset metrów dalej Jeziorze Srebrnym. Po uzgodnieniu można tu także rozpalić ognisko.

Gdzie na ryby Opolskie

Jak widać w tym regionie Polski jest kilka ciekawych łowisk, na których początkujący wędkarze mogą zdobywać swoje pierwsze szlify z wędką, a ci bardziej doświadczenie mogą w pełni oddawać się swojej pasji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *