Publicystyka wędkarska

Gdzie na ryby Lubelskie

reklama

Lubelszczyzna to region Polski słynący nie tylko z miejsc, które warto odwiedzić w celach turystycznych. Liczne jeziora, rzeki, łowiska komercyjne, to wszystko sprawia, że na wędkarskiej mapie Polski, nie mogło zabraknąć tej części naszego kraju. Każdy miejscowy ale i przyjezdny wędkarz na pewno znajdzie kawałek wody dla siebie. To region, gdzie można złowić duże komercyjne karpie, zmierzyć się z sumem na Bugu czy wybrać się w poszukiwaniu pstrągów na rzece Bystrzycy. Jeśli ktoś lubi łowić na dużych rzekach, to Wisła czeka tutaj ze swoimi, często trudno dostępnymi miejscówkami. Tak więc, gdzie warto wybrać się na ryby w województwie lubelskim? Oto kilka najciekawszych łowisk w tej części wschodniej Polski.

Łowisko Cicha Woda

Przegląd po łowiskach Lubelszczyzny warto rozpocząć od łowiska Cicha Woda, jednej z najbardziej znanych komercyjnych wód w tej części Polski. Łowisko znajduje się w miejscowości Niedrzwica, między Kraśnikiem a Lublinem.

Cicha Woda powstała w roku 1997 a więc jest łowiskiem komercyjnym z dość bogata jak na nasze warunki tradycją. Obecnie do dyspozycji wędkarzy są dwa stawy o łącznej powierzchni około 8,5 hektara. Stanowiska wędkarskie są oznakowane i jest ich łącznie 38. Wędkować można w okresie od wiosny do późnej jesieni, przez siedem dni w tygodniu. Istnieje możliwość wcześniej rezerwacji stanowiska. Cicha Woda nie tylko wśród okolicznych wędkarzy znana jest z dużych okazów karpi i amurów.  Ponadto występują także takie gatunki jak sum, szczupak, okoń, lin, płoć, karaś czy nawet boleń. W każdym roku rybostan jest sukcesywnie uzupełniany, dzięki czemu poczatkujący wędkarze mają doskonałą okazję do nauki i praktyki, a bardziej doświadczeni do testowania sprzętu, nowych zanęt czy przynęt. Okoliczne lasy, świeże powietrze, a więc warunki w jakich przyjdzie nam spędzić wolny czas, to także duże plusy dla samego łowiska

Gdzie na ryby Lubelskie

Przed rozpoczęciem łowienia trzeba zapoznać się z regulaminem łowiska. Zanim rozstawimy nasz sprzęt i zarzucimy zestawy, trzeba zgłosić swoją obecność w biurze łowiska. W tym miejscu działa również wypożyczalnia sprzętu wędkarskiego, z której oczywiście można korzystać. Na łowisku dozwolona jest metoda spinningowa, spławikowa i gruntowa. Na spinning można łowić od połowy kwietnia do końca trwania sezonu wędkarskiego na łowisku, w porze od świtu do zmierzchu. Trzeba pamiętać, że trzeba mieć ze sobą podbierak oraz odpowiednie akcesoria pozwalające wyhaczyć złowioną rybę. Niestety w szczycie sezonu oraz w większość weekendów łowienie metodą spinningową może być nieco utrudnione, a to ze względu na dużą wędkarską presję.

Łowiąc na spławik lub z gruntu, wędkarz może korzystać z trzech wędek jednocześnie. Z racji tego, że na łowisku jest popularna metoda karpiowa, dozwolone jest używanie modeli zdalnie sterowanych, dzięki którym można zanęcić wybraną miejscówkę i położyć zestaw. Warto wiedzieć, że zabronione jest używanie plecionki nie tylko jako linki głównej ale także jako przyponu strzałowego. Oczywiście na stanowisku wędkarz powinien posiadać matę, podbierak o odpowiedniej rozpiętości ramion a także środek odkażający.

Łowisko Eko Farma Żelechów

Bez wątpienia jednym z najbardziej znanych łowisk w województwie lubelskim jest Łowisko Eko Farma Żelechów. To miejsce znane i popularne szczególnie wśród wędkarzy preferujących metodę karpiową. To powyrobisko o bardzo nieregularnym dnie, gdzie głębokość waha się od 2 do nawet 7 metrów.

Łowisko znajduje się w miejscowości Huta Zadybska, w stosunkowo niedużej odległości między Lublinem a Warszawą. Warto dodać, że łowisko jest częścią dużego kompleksu, w którym można nie tylko wypocząć i połowić ryby, ale też bardzo często organizowane są spotkania firmowe i różne konferencje. Obok łowiska do dyspozycji wędkarza jest restauracja i hotel. To ciekawe miejsce na spędzanie urlopu całą rodziną. Nie brakuje atrakcji dla najmłodszych.

Gdzie na ryby Lubelskie
Gdzie na ryby Lubelskie

Samo łowisko jest dość specyficzne i poczatkujący wędkarze mogą mieć na nim nieco problemów. Specyfikę widać już w samym podłużnym kształcie łowiska i nieregularnym dnem na którym jest sporo zaczepów i racicznic. Dlatego też ryby lubią się często przemieszczać szukając pokarmu. Do dyspozycji wędkarza są nie tylko zwykłe stanowiska wyposażone w pomosty ale również tzw. cyple, na których spokojnie w jednym czasie może przebywać trzech lub czterech wędkarzy.

Dominującymi gatunkami są tutaj karpie i amury. Ponadto można złowić jesiotry, tołpygi, sumy, szczupaki, okonie, leszcze czy karasie. Dodatkowo łowisko jest regularnie zarybiane, dzięki czemu populacja różnych gatunków jest tutaj naprawdę duża. Do skutecznego łowienia na pewno przyda się ponton i echosonda, dzięki którym dużo prościej wytypować miejsce do położenia swojego zestawu. Ponton może okazać się tez niezbędny podczas holu ryby.

Istnieje możliwość rezerwacji konkretnego stanowiska jak i całego cypla. Dla wędkarzy przygotowanych zostało kilka propozycji biletów, obejmujących różny czas pobytu, od doby, po nawet kilka dni. Oczywiście, zanim zarzucimy swoje zestawy, należy zapoznać się z regulaminem łowiska. W razie pytań do dyspozycji wędkarzy jest opiekun łowiska.

Łowisko Wzory

Jeszcze jednym ciekawym łowiskiem komercyjnym w województwie lubelskim jest Łowisko Wzory w Nasutowie. Powierzchnia wody to około 10 hektarów, a dominującymi metodami jest grunt i spławik. Głębokość wody wynosi od około 1,8 do 2,8 metra. Do dyspozycji wędkarzy przygotowano 19 stanowisk. Każdy wędkarz ma szansę zmierzyć się tutaj z karpiem i amurem. Dodatkowo można złowić jeszcze m.in. karasia, płoć, szczupaka czy okonia. Łowisko Wzory znane jest przede wszystkim karpiarzom.

Gdzie na ryby Lubelskie

Na terenie łowiska jest miejsce do rozbicia namiotu czy rozpalenia ogniska. Dlatego też wielu wędkarzy chętnie spędza wolny czas na kilkudniowych zasiadkach. Na łowisku organizowane są również zawody wędkarskie. Każdy wędkarz, zanim rozpocznie wędkowanie powinien dokładnie zapoznać się z regulaminem łowiska.

Zalew Zemborzycki

Zalew Zemborzycki wśród wędkarzy często zwany jest „lubelskim morzem”. Jest zbiornik zaporowy na rzece Bystrzycy o powierzchni około 278 hektarów i położony jest południowej części Lublina. To miejsce popularne nie tylko wśród miejscowych wędkarzy, ale również osób lubiących wypoczynek i spędzanie wolnego czasu nad wodą.

Gdzie na ryby Lubelskie

Średnia głębokość zalewu wynosi około 2,5 metra. Od zachodniej części wodę okala las, którego część została zatopiona w trakcie powstawania zalewu. Dno jest mulisto-torfowe, a na niektórych obszarach piaszczyste. Administratorem wody jest Okręg PZW w Lublinie. Dominującymi gatunkami są tutaj: leszcze, płocie, liny, okonie, karasie, szczupaki, karpie, węgorze czy sandacze. Więcej informacji na temat zasad połowu, wymiarów i okresów ochronnych poszczególnych gatunków ryb można znaleźć w zezwoleniu wydawanym przez administratora wody.

Zalew Nielisz

Zalew Nielisz to największy zalew w województwie lubelskim. Jego powierzchnia sięga około 950 hektarów, a długość linii brzegowej to około 30 km. Ten zbiornik zaporowy, położony na dwóch rzekach – Wieprz i Pór znajduje się na północny zachód od Zamościa. Administratorem jest Okręg PZW w Zamościu. Zalew jest położony wśród świetnych krajobrazów.

Gdzie na ryby Lubelskie

W tym łowisku wędkarze mają szansę złowić m.in.: leszcza, sandacza, szczupaka, okonia, suma, karasia czy płoć. Przed rozpoczęciem wędkowania warto zapoznać się z regulaminem w zezwoleniu wydawanym przez Okręg PZW Zamość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *