Publicystyka wędkarska

Gdzie na ryby Warmińsko-Mazurskie

reklama

Warmińsko-Mazurskie to region, który jest niezwykle atrakcyjny nie tylko turystycznie ale i wędkarsko. Kojarzy się przede wszystkim z ciszą, zielenią i oczywiście licznymi jeziorami. Warmia i Mazury mogą przyciągać nie tylko do aktywnego wypoczynku na wodzie, ale także innego, który jest z wodą związany, czyli rzecz jasna do wędkowania. W tej części Polski łowisk jest naprawdę wiele, dlatego ci, którzy chcą tam wybrać się na ryby, na pewno znajdą coś dla siebie. Spośród mnóstwa miejsc do łowienia przedstawiamy pięć, które wydają się nam warte szczególnej uwagi.

Łowisko Warmińska Cisza

Wędkarze poszukujący ciekawych miejsc w okolicach Lidzbarka Warmińskiego mogą wybrać się na łowisko Warmińska Cisza. Jego nazwa jest nieprzypadkowa, jest to bowiem łowisko niewielkie, kameralne i zaciszne. Powierzchnia to nieco ponad hektar. Wokół wody rozciągają się malownicze pola i lasy, które nadają niesamowitego uroku i sprawiają, że łowienie w tym miejscu jest niezwykle przyjemne.

Gdzie na ryby Warmińsko-Mazurskie

Jeśli chodzi o ryby występujące na tym łowisku komercyjnym, należy wyróżnić kilka gatunków. Można tutaj złowić karpie, amury, jazie, jesiotry oraz karasie. Łowisko jest zarybiane także tołpygami, leszczami, linami czy wzdręgami. Rekordowy okaz karpia, który został tutaj wyłowiony, ważył 11 kilogramów.

Wyprawa na Warmię może dla osób spoza tego regionu stanowić pewne wyzwanie logistyczne, jednak w przypadku łowiska Warmińska Cisza nie będzie żadnych problemów z zakwaterowaniem dla wędkarza i jego rodziny. Domki dwu- lub czteroosobowe są świetnie wyposażone i będą idealnym miejscem do zamieszkania na czas wędkarskiej wyprawy. Łowisko Warmińska Cisza jest czynne przez cały tydzień od 6:00 do 21:00.

Łowisko Zerbuń

Jeziorany i okolice to również interesujące miejsce dla wędkarzy, którzy chcą aktywnie spędzić czas nad wodą, oddając się swojej pasji. We wsi Zerbuń znajduje się łowisko większe od tego, które zostało wcześniej opisane, ale nadal dające ciszę, spokój i duży komfort. Do łowiska zaliczają się duży i mały staw oraz jezioro. Średnia głębokość na tym łowisku to 3 metry, a maksymalnie można sięgnąć 6 metrów. Wspomniany spokój i komfort to w dużej mierze pochodna tego, że są tu tylko przewidziane 4 stanowiska do łowienia. Jakie ryby można znaleźć w zbiornikach łowiska Zerbuń? Są to przede wszystkim amury, karasie, liny oraz karpie. Właśnie okaz karpia był tutaj rekordowy pod względem wagi, a jego ciężar wynosił imponujące 24 kilogramy.

Gdzie na ryby Warmińsko-Mazurskie

Warto wspomnieć o miejscach noclegowych i atrakcjach w okolicach opisywanego łowiska. Nieopodal łowiska jest wiele pagórków, lasów, łąk oraz stawów. Osoby towarzyszące wędkarzom, a niekoniecznie dzielące ich zainteresowania mogą wybrać się na długi spacer po tym rozległym i położonym z dala od zgiełku terenie. W pensjonacie można za to wynająć miejsca noclegowe i wypoczynkowe. Łowisko jest dostępne dla wędkarzy przez cały dzień, w każdy z siedmiu dni tygodnia.

Jezioro Dobrąg

Kolejne łowisko w województwie warmińsko-mazurskim, które warto odwiedzić, to Jezioro Dobrąg, które znajduje się w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie. Co sprawia, że to łowisko można uznać za interesujące? Jednym z takich czynników jest niewątpliwie jego wielkość i głębokość. Powierzchnia tego łowiska wynosi aż 60 hektarów, a jego głębokość sięga nawet 11,5 metra (średnia to 4,5 metra).

Gdzie na ryby Warmińsko-Mazurskie

Warto teraz przejść do tego, jakie ryby można spotkać w tym łowisku. Jest to miejsce, w którym dominuje sielawa, ale występują tutaj również inne gatunki – leszcze, płocie, sieje, szczupaki czy okonie. Co do kwestii logistycznych, należy pamiętać o posiadaniu potrzebnych zezwoleń. Aby móc łowić na jeziorze Dobrąg, trzeba je nabyć w wyznaczonych sklepach wędkarskich w okolicznych miejscowościach. Należą do nich np. Olsztyn, Dorotowo, Bartoszyce, Tumiany czy Majdy.

Łowisko na jeziorze Dobrąg jest otwarte przez cały dzień – zarówno w dni powszednie, jak i weekendy. Należy mieć na uwadze pewne obowiązujące zasady. Z brzegu można łowić przez całą dobę bez żadnych ograniczeń, natomiast łowienie z łodzi i lodu (w wyznaczonych okresach) jest dozwolone od świtu do zmierzchu.

Łowisko Mario

Z Warmii przenosimy się na Mazury, a konkretnie – w okolice Giżycka, gdzie znajduje się miejscowość Gajewo. To właśnie tam zlokalizowane jest łowisko Mario. Dlaczego warto wybrać się na ryby w to miejsce? Zachęcające może być docenienie go przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „Wielkie Jeziora Mazurskie”, które dwukrotnie przyznało mu tytuł Najlepszego Łowiska Wędkarskiego.

Gdzie na ryby Warmińsko-Mazurskie

Zadecydowało o tym zapewne kilka czynników, wśród których wysuwają się na plan pierwszy te okołowędkarskie. Łowisko Mario to idealne miejsce dla rodzin. Jest tutaj plac zabaw i miejsce na rozpalenie ogniska. W pobliżu łowiska zlokalizowana jest tawerna serwująca dania bardzo ciekawe i zróżnicowane – znajdą tu coś dla siebie zwolennicy kuchni regionalnej, staropolskiej i światowej. Oprócz wspomnianych udogodnień są tu dostępne miejsca na kemping oraz parking.

Warto przejść teraz do kwestii dla wędkarzy najistotniejszych, czyli parametrów łowiska Mario. Jego wielkość nie jest może zbyt imponująca (2,5 hektara), ale mimo wszystko można tu komfortowo łowić na średniej głębokości 5 metrów. Jeśli chodzi o ryby tutaj występujące, można tu łowić zwłaszcza karpie i amury. Inne gatunki, które pływają w zbiorniku, to leszcze oraz karasie. Łowisko jest czynne przez cały tydzień od 8:00 do 21:00. Wymagane są na nim mata, wanna lub kołyska oraz podbierak.

Łowisko Wersminia

W okolicach Kętrzyna znajduje się łowisko Wersminia, które jest znane z rekordowych okazów szczupaka. Oprócz tego gatunku występują tutaj również inne ryby: sumy, karpie, liny oraz amury, płocie, tołpygi. To łowisko komercyjne ma bardzo dużą powierzchnią (100 hektarów), a jego głębokość maksymalna to 8,4 metra.

Gdzie na ryby Warmińsko-Mazurskie

Należy pamiętać, że jest to łowisko typu „no kill”, gdzie ryby po złowieniu trzeba wypuścić do wody. Wymagane są zatem akcesoria – mata, podbierak oraz haki bezzadziorowe. Nie można tutaj także łowić na żywca. Łowisko Wersminia jest czynne przez cały tydzień, od rana do wieczora. Dla wędkarzy dostępne są udogodnienia w postaci parkingu, domków oraz wypożyczalni sprzętu.

Kilka przedstawionych łowisk to oczywiście jedynie niewielka część z wielu miejsc do łowienia na Warmii i Mazurach. Widać jednak nawet po tych przykładach, że ten region jest bogaty w ciekawe miejsca, które są zróżnicowane pod względem zarybienia, powierzchni i charakterystyki. Bez wątpienia warto odwiedzić warmińskie i mazurskie łowiska. Dlatego też pobyt na łowiskach w tej części Polski, na pewno przysporzy nam wielu wędkarskich wrażeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *