Publicystyka wędkarska

Gdzie na ryby Małopolskie

reklama

Małopolska to region, który może się kojarzyć przede wszystkim z kulturą – zabytkami i innymi atrakcjami turystycznymi. Nie oznacza to jednak, że miłośnicy natury nie będą mogli znaleźć dla siebie miejsca. Wędkarze, bo oni też się do tej grupy zaliczają, również znajdą w tym regionie Polski interesujące łowiska. Przedstawiamy pięć ciekawych lokalizacji, w które można się wybrać na ryby w województwie małopolskim.

Łowisko Karpik

W tej części kraju znajdują się bardzo ciekawe miejscówki, również takie, które są wyprofilowane pod konkretne gatunki ryb. Pasjonaci wędkowania chcący łowić karpie, mogą wybrać bardzo ciekawe łowisko Karpik, którego nazwa sugestywnie wskazuje, jakie ryby mają tutaj zdecydowaną przewagę. Ci, którzy chcą znaleźć ciekawe miejsce do łowienia w pobliżu Wadowic, mogą się wybrać właśnie na to łowisko zlokalizowane w Graboszycach.

Gdzie na ryby Małopolskie

Jakie ryby można tutaj jeszcze znaleźć? Oprócz wspomnianego karpia, który dominuje w tutejszych wodach, czasem można trafić na jesiotra i suma. To łowisko jest całkiem spore – 13 stanowisk i 3,5 hektara daje duże możliwości. Skoro o możliwości mowa, warto wspomnieć, czego robić nie wolno. Nie wolno łowić metodą spinningowa, dlatego też entuzjaści tej techniki nie będą niestety mogli zastosować jej na łowisku Karpik. Złowione ryby wypuszcza się z powrotem do wody. Panuje tutaj zasada „No kill” – o tym także warto pamiętać.

Łowisko Karpik jest zlokalizowane tuż przy hotelu, dlatego osoby, które chcą aktywnie wypocząć, mogą się wybrać właśnie w to miejsce. Złowionych ryb nie można co prawda przyrządzać, ale nieopodal znajduje się restauracja specjalizująca się w daniach rybnych – przede wszystkim tych z królującego tu karpia.

Łowisko Roków

W pobliżu Wadowic znajduje się inne ciekawe łowisko, które swoją nazwę zaczerpnęło od lokalizacji. Roków to miejscowość, gdzie można łowić w niezwykle przyjaznym otoczeniu. Łowisko Roków składa się z dwóch stawów – każdy ma powierzchnię 1,1 hektara.

Gdzie na ryby Małopolskie

Pierwszy z nich zadowoli tych, którzy lubią łowić pstrągi. Drugi jest z kolei bardzo różnorodny pod względem obecnych tam gatunków. Można bowiem w nim złowić karpie, jesiotry, amury, tołpygi, sumy, sandacze, szczupaki, klenie i liny.

Obiekt jest bardzo dogodnie zlokalizowany i oferuje dodatkowe atrakcje. Jeśli wędkarze przyjechali z całą rodziną, a pozostałe osoby nie są entuzjastami łowienia, nie będzie żadnego problemu. W pobliżu znajduje się bowiem plac zabaw oraz boisko do siatkówki plażowej, zatem można tam milo spędzić czas. Nieopodal łowiska znajduje się smażalnia ryb, gdzie wszyscy chętni mogą bez problemu zakupić rybę.

Łowisko Dolina Będkowska

Kolejne bardzo interesujące miejsce dla wędkarzy, którzy szukają czegoś w Małopolsce, to łowisko Dolina Będkowska. Tutejsze Gospodarstwo Rybackie jest częścią parku krajobrazowego. Dolina Będkowska, która jest jedną z najdłuższych dolin w całym kraju, to miejsce niezwykle urokliwe i pełne zieleni. Spokój i piękno natury to coś, co sprzyja obfitym połowom.

Gdzie na ryby Małopolskie

Jakie zatem ryby można znaleźć na terenie tego łowiska? Jest ich naprawdę wiele. Dominują karpie oraz amury, ale na czterohektarowej powierzchni pływają także okonie, jazie, jesiotry, płocie, pstrągi, karasie, sandacze. Można spotkać również sumy, leszcze, szczupaki, liny czy tołpygi.

To łowisko komercyjne składa się z trzech stawów. Na pierwszym można łowić na spinning i metodą muchową. Wymagane są tutaj haki bezzadziorowe oraz odpowiedni podbierak. Wypuszczanie i zabieranie pstrągów jest uregulowane w zależności od ich wielkości i kondycji. Drugie stanowisko umożliwia także łowienie na spławik oraz metodą gruntową. Gatunków ryb jest tu więcej. Należy pamiętać o obowiązku zabierania pstrąga. Podobne metody połowu są dopuszczalne na łowisku trzecim, jednak to jest szczególne – jest to łowisko typu „złów i wypuść”. Wszystkie ryby należy niezwłocznie wypuszczać i dezynfekować rany po hakach specjalnym płynem.

Łowisko Podolsze

Kolejne interesujące łowisko komercyjne znajdujące się w Małopolsce to Podolsze. Zlokalizowane jest ono w Zatorze. Co sprawia, że to miejsce jest godne uwagi? Wędkarze mają tutaj do dyspozycji cztery zbiorniki, których łączna powierzchnia wynosi 16 hektarów. Bardzo ciekawą rzeczą jest to, że mamy do czynienia z miejscami zróżnicowanymi pod względem głębokości. Takie urozmaicenie bez wątpienia przyciągnie wiele osób, które nie przepadają za wędkarską monotonią.

Gdzie na ryby Małopolskie

Gatunków obecnych na łowisku Podolsze jest sporo. Rybami dominującymi są tutaj karpie, karasie oraz liny, jednak nie brakuje także amurów, płoci, jazi, sandaczy, sumów, uklei, węgorzy. Można spotkać także okonie i wzdręgi. Ważna informacja jest taka, że na największym z łowisk zakazana jest metoda spinningowa. Wymagane są również haki bezzadziorowe, a także środki dezynfekujące oraz mata karpiowa. Wszystko po to aby ryby wróciły do wody w jak najlepszej kondycji i mogły cieszyć innych wędkarzy.

Łowisko Podolsze jest czynne przez cały tydzień. Na terenie obiektu znajduje się sklep wędkarski, gdzie można zakupić niezbędne akcesoria. Warto wspomnieć o tym, że można tutaj także znaleźć miejsce na kemping.

Łowisko Bobrowe Rozlewisko

Na terenie gminy Niepołomice w miejscowości Zabierzów Bocheński znajduje się kolejne ciekawe łowisko. Bobrowe Rozlewisko to niezwykle interesujące miejsce do łowienia oraz aktywnego wypoczynku, które może się okazać strzałem w dziesiątkę i znakomitą lokalizacją na kilkudniowy wyjazd.

Co sprawia, że można tak powiedzieć? Przede wszystkim bardzo duże możliwości, jakie zapewnia to miejsce. Kwestia najbardziej interesująca wędkarzy to oczywiście wielkość łowiska oraz występujące w nim gatunki ryb. W przypadku Bobrowego Rozlewiska miłośnicy wędkarstwa mają do dyspozycji dwa stawy – „Sportowy” o powierzchni 4 hektarów oraz imponujący staw „Duży” – aż 17 hektarów. Można tutaj łowić karpie i karasie, ale znajdują się tu także jesiotry, sumy, szczupaki, węgorze czy sandacze.

Gdzie na ryby Małopolskie

Łowisko Bobrowe Rozlewisko będzie znakomite dla tych, którzy przyjadą większą grupą ze względu na znajdującą się tu plażę i kąpielisko. Dzieci także znajdą coś dla siebie – plac zabaw na pewno im się spodoba. Bobrowe Rozlewisko to miejsce, gdzie można rozpalić grilla i uwędzić rybę oraz wypocząć w wynajętym domku letniskowym. Można tutaj również nie tylko kupić akcesoria wędkarskie, ale także wypożyczyć rower na wycieczkę albo parasol lub leżak, który uprzyjemni plażowanie i wypoczynek nad wodą.

Jak widać, ciekawych miejsc do łowienia w Małopolsce nie brakuje, a to tylko kilka z łowisk wartych odwiedzenia. Urokliwe widoki, obecność zieleni, a także czasem plaży oraz obiektów gastronomicznych i noclegowych to bez wątpienia bardzo duże zalety małopolskich łowisk, które zdecydowanie są godne polecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *