Publicystyka wędkarska

Gdzie na ryby Świętokrzyskie

reklama

Zalew Szymanowice

Bez wątpienia jednym z najciekawszych, o ile nie najciekawszym zbiornikiem położonym w województwie świętokrzyskim jest Zbiornik Szymanowice, znajdujący się nieopodal miasta Klimontowa. Co prawda administratorem wody jest Okręg PZW Tarnobrzeg, nie mniej jednak akwen znajduje się jeszcze w tej części województwa świętokrzyskiego.

Zalew Szymanowice to woda znana wędkarzom w całej Polsce. W każdym roku odbywają się tu zawody rangi krajowej, w tym Mistrzostwa Polski, czy zawody z cyklu Grand Prix Polski w różnych metodach wędkarskich, od spławika, po feeder czy metodę karpiową.

Gdzie na ryby Świętokrzyskie
Zalew Szymanowice

To popularne łowisko także wśród wędkarzy amatorów. Mimo tego, że to zbiornik z dość krótkim, bo dopiero 15-letnim stażem wędkarskim, to w tym czasie dał dużą ilość rekordów życiowych i niezapomnianych emocji wielu wędkarzom.

Powierzchnia zbiornika wynosi około 51 hektarów, a jego głębokość jest różna i wynosi od 1 do nawet 4 metrów. Na przeważającym obszarze dno jest muliste. Od zachodniej strony zbiornika ułożone są betonowe płyty, na których zainstalowano kilkadziesiąt stanowisk wędkarskich oddalonych od siebie o kilka metrów. Każde stanowisko składa się z ławki i stojaka na wędki. Dzięki temu wybierając ten brzeg do wędkowania, wędkarz może zabrać ze sobą zdecydowanie mniej sprzętu. Brzeg ten cieszy się popularnością szczególnie jeśli chodzi o organizację zawodów.

Przeciwległy brzeg okala las. Wiele osób pod względem wędkarskim ceni sobie ten odcinek. Warto jednak pamiętać, że występują tutaj dwa obszary tarliska, oznaczone tablicami, w którym w pewnych okresach roku obowiązuje zakaz wędkowania. Ponadto jest też strefa „złów i wypuść”, na której obowiązują dodatkowe obostrzenia takie jak np. nakaz stosowania haczyków bezzadziorowych. Dlatego też zanim zaczniemy wędkować, warto zapoznać się z regulaminem znajdującym się w zezwoleniu.

Na zbiorniku Szymanowice możemy łowić praktycznie każdą metodą wędkarską. Dobre efekty daje łowienie klasycznym feederem oraz technika Method Feeder. Niezłe rezultaty będziemy mieli łowiąc tyczką i metodą odległościową czy karpiową. Od maja można także łowić na spinning. Co do rybostanu to dominują tutaj takie gatunki jak: karp, karaś srebrzysty, lin, amur, jaź, płoć, lin, wzdręga, sum, szczupak, okoń czy sandacz.

Zalew Brody

Zalew Brody to kolejny ciekawy pod względem wędkarskim zbiornik w województwie świętokrzyskim. Jego położenie między Starachowicami, Radomiem i Ostrowcem Świętokrzyskim sprawia, że bardzo często jest na nim spora wędkarska presja. Akwen ten jest zbiornikiem retencyjnym, powstałym na rzece Kamienna, o powierzchni około 260 hektarów i długości około 5 km. Na przeważającym obszarze głębokość łowiska oscyluje w granicach 2 metrów. Nieco głębiej jest w okolicach zapory, gdzie dochodzi do nawet sześciu metrów.

Gdzie na ryby Świętokrzyskie
Zalew Brody

Dla wielu wędkarzy Brody kojarzą się z łowieniem sandaczy, okoni i szczupaków, które można łowić zarówno z łodzi, pontonu jak i brzegu. Metoda spinningowa to niejedyna technika tutaj stosowana. Łowiąc z gruntu lub na spławik mamy szansę złowić, leszcza, krąpia, płoć, jazia, karasia, karpia czy amura. Ciekawostką jest fakty występowania coraz większej populacji bolenia.

Jednym z ciekawszych odcinków jest linia brzegowa w okolicach szkoły w Rudzie. Na tym odcinku zalew jest nieco węższy. Dobre miejscówki są także w okolicach mostu w miejscowości Styków. Zanim jednak zaczniemy wędkowanie, upewnijmy się co do zasad połowu. Warto dokładnie przestudiować regulamin, tym bardziej, że przez ostatnie lata obowiązywał tutaj zakaz stosowania zanęt. Regulamin wskaże nam także zasady łowienia ryb metodą spinningową, wymiary poszczególnych gatunków ryb i limity.

Zalew Wióry

Wśród najciekawszych zbiorników w województwie świętokrzyskim nie mogło zabraknąć zalewu Wióry, co ciekawe położonego w niewielkiej odległości od Zalewu Brody. To kolejny zbiornik retencyjny w tej części województwa, znajdujący się w obrębie trzech gmin – Pawłów, Kunów i Waśniów. To jeden z największych zbiorników wodnych w tej części Polski. Jego powierzchnia wynosi około 415 hektarów, przy średniej głębokości dochodzącej do 8 metrów. Powożony jest wzdłuż dwóch rzek – Pokrzywianki i Świśliny. Na Wiórach od strony Dołów Biskupich znajduje się zapora wodna, oddana do użytku w 2005 roku. W tej części zalewu jest najgłębiej, gdyż głębokość dochodzi nawet powyżej 20 metrów. Administratorem wody jest Okręg PZW Kielce.

Jak wygląda rybostan? Nie brakuje tu takich gatunków jak płoć czy leszcz. Trafiają się też ładne liny. Wióry znane są też, a może przede wszystkim z drapieżników. Na zbiorniku mamy szansę złowić szczupaka, okonia, sandacza i suma. Na uwagę zasługuje rosnąca populacja tych dwóch ostatnich gatunków. Co do metod połowu, to najczęściej łowi się metodą gruntową, w tym klasycznym feederem, czy też metodą odległościową. Drapieżniki łowi się oczywiście na spinning, jednak część osób preferuje tutaj także metodę gruntową i łowienie na żywca lub martwą rybkę.

Zalew Wióry posiada najpopularniejsze miejscówki. Znajdują się one w okolicach Wieloborowic i Szelig. Oczywiście posiadanie środka pływającego zwiększa szanse na kontakt z rybą. Wiele osób decyduje się na łowienie w rejonie zapory. Warto także odwiedzać płytsze zatoki, w których lubią w pewnych okresach roku przebywać okonie. Warto dodać, że na potrzeby stworzenia tego zbiornika retencyjnego zlikwidowano kilkadziesiąt gospodarstw w tym m.in. kilka młynów.

Zanim rozpoczniemy wędkowanie zapoznajmy się dokładnie z regulaminem znajdującym się w zezwoleniu. Przez ostatnie kilka lat obowiązywał tutaj m.in. zakaz stosowania zanęt.

Zbiornik Bilówka

W województwie świętokrzyskim oprócz łowisk PZW, znajduje się kilka ciekawych łowisk komercyjnych. Jednym z nich jest Zbiornik Bilówka, znajdujący się w miejscowości Wólka Bodzechowska, nieopodal Ostrowca Świętokrzyskiego. To stosunkowo małe łowisko, ale niezwykle urokliwe, powstałe po dawnej kopalni piasku. Pływają tutaj takie gatunki jak: karp, leszcz, amur, karaś, lin, sandacz, szczupak czy sieja. Prawdziwą atrakcją dla wędkarza może być kontakt z kilkunastokilogramowym jesiotrem czy wiosłonosem amerykańskim.

Gdzie na ryby Świętokrzyskie
Zbiornik Bilówka

Można tutaj łowić różnymi metodami wędkarskimi, od spławika po grunt, Method Feeder czy metodę spinningową. Zanim zaczniemy wędkowanie zapoznajmy się z regulaminem łowiska. Pamiętajmy o zabraniu ze sobą maty. Na terenie łowiska znajduje się także sklep wędkarski, w którym możemy kupić najpotrzebniejsze produkty.

Zalew Chańcza

Zalew Chańcza to zbiornik o powierzchni około 340 hektarów położony nieopodal Kielc i Staszowa. Łowisko ma średnią głębokość około 3,3-5 metra, a w okolicach zapory głębokość sięga nawet 10-11 metrów. Chańcza jest zbiornikiem, o dość nieregularnym dnie, ze sporą ilością podwodnych zaczepów, górek i zagłębień. Dzięki temu jest atrakcyjne pod względem wędkarskim.

Gdzie na ryby Świętokrzyskie
Zalew Chańcza

Na zbiorniku najpopularniejszym gatunkiem jest leszcz. Ponadto mamy szansę złowić, płocie, karasie, liny, jazie, amury. Z drapieżników występuje sandacz, szczupak, okoń i sum. Warto dodać, że w okresie letnim zalew Chańcza jest dość mocno oblegany nie tylko przez wędkarzy ale także turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *