Publicystyka wędkarska

Gdzie na ryby Podlaskie

reklama

Województwo podlaskie jest częścią Polski, w której wędkarze nie mogą narzekać na brak ciekawych miejscówek, w których nie tylko można cieszyć się holami okazałych ryb, ale też spędzić miło czas na łonie natury. Sprawdźmy zatem gdzie na Podlasiu warto wybrać się na ryby i które łowiska są godne polecenia.

Łowisko Rysiówka

Jednym z ciekawszych i chętniej odwiedzanych przez wędkarzy łowisk komercyjnych jest łowisko Rysiówka. Jest ono zlokalizowane na terenie Puszczy Knyszyńskiej w gminie Jasionówka, dzięki czemu tereny wokół nadają temu miejscu wręcz niepowtarzalnego uroku. Niewielka odległość od największego w tej części Polski miasta Białegostoku (około 25 km) sprawia, że na wypad na Rysiówkę można pozwolić sobie w zasadzie każdego dnia, nawet po pracy. To łowisko, na którym odnajdą się zarówno zaawansowani wędkarze, jak też amatorzy, którzy mogą tutaj zacząć stawiać pierwsze wędkarskie szlify.

Gdzie na ryby Podlaskie

Co jeszcze sprawia, że warto odwiedzić to miejsce? Przede wszystkim niezwykle spokojna i cicha okolica, dzięki czemu każdy z nas będzie mógł „naładować baterie” na kolejny tydzień pracy. To doskonałe warunki do odskoczenia nieco od codzienności. Mimo, że samo łowisko nie jest zbyt duże bo jego powierzchnia nieco przekracza 0,5 hektara, ale jest za to stosunkowo głębokie (nawet do 5 metrów). Warto poświęcić chwilę rybostanowi. Każdy wędkarz, który zdecyduje się odwiedzić Rysiówkę ma szansę złowić kilka gatunków ryb m.in. jazia, płoć, karpia, karasia, lina, tołpygę, suma, szczupaka czy okonia. Patrząc na tabelę rekordów zauważymy, że nie pływają tutaj małe ryby. Zdarzają się tu osobniki dochodzące, a nawet przekraczające 10 kilogramów.

Jeśli ktoś lubi nad wodę zabierać całą rodzinę, to jest tutaj kilka atrakcji, dzięki którym osoby niekonieczni lubiące siedzieć przy wędce będą mogły fajnie spędzić czas. Nas gości łowiska czeka m.in. altanka z grillem, boisko do piłki plażowej czy boisko trawiste, gdzie będzie można spróbować swoich piłkarskich umiejętności. Ceny za wędkowanie na łowisku Rysiówka zaczynają się od 20 zł.

Łowisko u Stacha

Kolejnym ciekawym pod względem wędkarskim miejsce na Podlasiu, które warto odwiedzić jest Łowisko u Stacha, znajdujące się w gminie Krynki, oddalone o około 50 km od Białegostoku. Możliwość obcowania na łownie przyrody, duża odległość od miasta, pola, lasy, to warunki, w których przyjdzie nam tu łowić. Dzięki czemu nie tylko spełnimy się pod względem wędkarskim ale głównie odpoczniemy od codzienności. Miejsce to znane jest nie tylko z wędkarstwa, ale też z ciekawych tras rowerowych, z których może skorzystać np. nasza rodzina.

Gdzie na ryby Podlaskie

Samo łowisko ma około 2 hektary powierzchni i dostępne jest dla wędkarzy od godziny 6:00 do zmierzchu. Godnym odnotowania jest fakt, że sam akwen zasilany jest rzeką Nietupa, która została sklasyfikowana jako woda typowo górska, bogata w tlen i niezwykle czysta. Dlatego też ryby mają tu doskonałe warunki do życia. Głębokość tego łowiska oscyluje  w granicach od 1.5 do 3 metrów. Ciekawostką jest dość zróżnicowane dno łowiska u Stacha. Na pewnym obszarze jest ono żwirowo-kamieniste, a na innym piaszczyste z niewielka ilością mułu. Pływa tu wiele gatunków ryb w tym m.in. karpie, amury i sumy. To doskonałe miejsce do nauki łowienia ryb jak i poszerzania swojej wiedzy wędkarskiej.

Cały obiekt został tak skonstruowany aby wolny czas mogli spędzać na nim nie tylko wędkarze. Znajdziemy tu kilka atrakcji takich jak m.in. kąpielisko, boisko do piłki plażowej, zadaszone stoły do biesiadowania, grill czy miejsca na rozpalenia ogniska. Ceny za wędkowanie na łowisku zaczynają się od 25 zł.

Łowisko Stary Młyn

Dobrym wyborem na wędkarską wyprawę będzie łowisko Stary Młyn w Niewodnicy Kościelnej. Miejsce to jest popularne szczególnie wśród miłośników metody karpiowej. Lokalizacja kilka kilometrów od Białegostoku sprawia, że warto się tu wybrać praktycznie każdego dnia. Stary Młyn ma około 3 hektary powierzchni a na wędkarzy czeka 22 stanowiska. To doskonałe miejsce dla wszystkich, którzy chcą się zmierzyć z dużymi rybami. Okazy pływające tutaj ważą ponad 10 kilogramów, a zdarza się łowić ryby przekraczające nawet 20 kg. To doskonałe miejsce od ustanowienia swojego rekordu życiowego, zrobienia zdjęcia a następnie wypuszczenia złowionego okazu do wody. Nieopodal znajduje się też mniejszy staw, gdzie można uczyć się łowienia ryb metodą spławikową. To doskonałe miejsce dla każdego wędkarza. Warto dodać, że na terenie obiektu są wyznaczone miejsce do rozpalenia ogniska, czy rozbicia namiotu. Cena za wędkowanie na tym łowisku zaczyna się od 10 zł.

Gdzie na ryby Podlaskie

Łowisko Rybki z Nadawki

Jednym z najbardziej kameralnych łowisk w regionie Podlasia jest łowisko Rybki z Nadawki. Jest ono zlokalizowane zaledwie pięć kilometrów od Białegostoku. Powierzchnia tej wody nie jest zbyt imponująca, bo to zaledwie około 0,5 hektara przy średniej głębokości oscylującej w granicach 1.80 metra. Łowisko zasilane jest leśnym strumieniem.

Możemy złowić tu kilka gatunków ryb, z tym że najwięcej jest karpi, amurów czy sumów. Dodatkowo występuje jaź, płoć, sandacz oraz okoń. Trzeba pamiętać o zapoznaniu się z regulaminem łowiska, który m.in obliguje wędkarza do po siadania na stanowisku podbieraka (można go wypożyczyć). Każdy wędkarz na pewno spędzi tutaj miło wolny czas. Cena za wędkowanie wynosi 25 zł.

Łowisko Jezioro Wiżajny

Jezioro Wiżajny to największe z dotychczas opisywanych łowisk. Jego powierzchnia sięga 300 hektarów a głębokość od 2 do 5 metrów. Położone jest w północnej części Suwalszczyzny. To jedno z ciekawszych miejsc do spędzenia nie tylko wolnego czasu ale nawet urlopu z rodziną i bliskimi. W tej części Polski, często zapomnianej przez wielu można w pełni „naładować akumulatory”. Spędzenie weekendu czy kilku dni urlopu w podlaskiej głuszy, to znakomita opcja dla wielu osób.

Gdzie na ryby Podlaskie

Co warto wiedzieć o jeziorze Wiżajny? To łowisko typu eutroficznego czyli bardzo żyznego i bogatej faunie. Dominującym gatunkiem ryby jest tutaj szczupak. Nie brakuje dorodnych linów, leszczy. Wytrwałym wędkarzom zdarza się łowić sandacze oraz węgorze. Linia brzegowa tego jeziora jest bardzo dobrze rozwinięta, przez co znalezienie miejsca do wędkowania może być nieco utrudnione. Nie mnie jednak samo położenie jeziora, jego rybostan sprawiają, że każdy z miłośników wędkowania spędzi tutaj miło czas. Zanim zarzucimy nasze zestawy koniecznie zapoznajmy się z regulaminem w którym znajdziemy informację m.in. o limitach ilościowych ryb oraz wymiarach ochronnych. Jeden dzień wędkowania na tym łowisku to koszt 50 zł. Podobna cena dotyczy nocnego łowienia.

Jak widać na Podlasiu jest kilka ciekawych łowisk, w których swoich sił mogą spróbować zarówno poczatkujący jak i zaawansowani wędkarze. Dla każdego znajdzie się „kawałek wody” spełniający jego indywidualne preferencje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *