Publicystyka wędkarska

Gdzie na ryby Mazowieckie

reklama

Podróżując po najciekawszych łowiskach w Polsce warto zwrócić uwagę na te położone na Mazowszu. Nie brakuje tutaj ciekawych odcinków rzek, zbiorników, czy łowisk komercyjnych, gdzie można zmierzyć się z naprawdę dużymi rybami.

Łowisko Kamień

Łowisko Kamień jest jednym z najchętniej odwiedzanych łowisk komercyjnych w tej części Polski. To leżące we wschodniej części województwa mazowieckiego, nieopodal Siedlec łowisko ma około 3 hektary powierzchni wody. To typowe powyrobisko, w którym pływają naprawdę duże ryby.

To doskonałe miejsce, dla każdego wędkarza, który chce złowić okazałego jesiotra czy karpia. Co więcej w łowisku pływają także liny, karasie, leszcze, płocie, jazie, szczupaki czy sandacze oraz wiele innych ryb. To łowisko o dość nieregularnym dnie, dlatego też wymaga od wędkarza odpowiedniego wysondowania, gdzie najlepiej powinien położyć swoje zestawy.

Do dyspozycji jest 41 stanowisk, dzięki którym wędkować można w naprawdę bardzo dobrych warunkach i co ważne bezpiecznie. Nie najmniejszego problemu z dojazdem na łowisko, co więcej cały obiekt jest monitorowany. Część dostępnych stanowisk to stanowiska z domkami, gdzie minimalny okres rezerwacji to 48 godzin. Na pozostałe stanowiska można wykupić zezwolenie na jedną dobę. Przed rozpoczęciem wędkowania trzeba zapoznać się z regulaminem łowiska. Przede wszystkim panuje tutaj zasada „złów i wypuść” i dotyczy ona bezwzględnie wszystkich złowionych gatunków ryb.

Gdzie na ryby Mazowieckie

Dozwolona jest metoda gruntowa, z tym że można łowić techniką feeder i Method Feeder, używając jednak wędzisk karpiowych o odpowiednim ciężarze wyrzutu. W jednym czasie każdy wędkarz może łowić na maksymalnie dwie wędki. Warto zwrócić uwagę na specjalne markery karpiowe, które wskazują obszar na jakim można wędkować na danym stanowisku. Regulamin określa także minimalne średnice linki głównej jak i przyponu. Dodatkowo każdy wędkarz powinien posiadać elektroniczne sygnalizatory brań, podbierak o odpowiednim rozstawie ramion oraz preparat do dezynfekcji ran. W okresie jesiennym i wiosennym trzeba również posiadać spodobniobuty. Warto dodać, że w przypadku złowienia jesiotra, nie wolno do jego podebrania używać podbieraka. Służy temu mata do ważenia. Łowisko Kamień to doskonałe miejsce do ustanowienia swojego wędkarskiego rekordu życiowego.

Przystanek Bielawa

Przystanek Bielawa to kolejne łowisko komercyjne w województwie mazowieckim, które warto odwiedzić w poszukiwaniu wędkarskich przygód.

Gdzie na ryby Mazowieckie

Łowisko jest położone zaledwie kilkanaście kilometrów od centrum Warszawy w miejscowości Bielawa nieopodal Konstancina Jeziornej. Do dyspozycji wędkarzy są dwa łowiska, które powstały na starorzeczach Wisły. Jeden ze zbiorników to łowisko dedykowane miłośnikom łowienia karpi i zwane jest Perłą Mazowsza. Co ciekawe samo łowisko ma wyłącznie charakter rzutowy, dlatego też nie będzie konieczne zabieranie ze sobą środków pływających czy sprzętu do zdalnej wywózki zestawów.

Na łowisku jest 12 podwójnych stanowisk. To dobre rozwiązanie dla tych osób, które nie lubią wędkować w pojedynkę. Regulamin łowiska zezwala na łowienie zarówno w dzień jak i w nocy. Jeśli ktoś chciałby zarezerwować wcześniej miejscówkę dla siebie, to również istnieje taka możliwość. Ciekawostką jest, że każdy wędkarz otrzymuje wraz z zezwoleniem matę karpiową, podbierak oraz worek do ważenia złowionych przez siebie ryb. W tym łowisku dominuje karp i amur.

Drugie łowisko jest nieco mniejsze. Jego powierzchnia to około 2 hektary, a rybostan jest różnorodny. Podobnie jak na stawie karpiowym, także tutaj obowiązuje zasada „złów i wypuść”.

Pamiętajmy, aby jeszcze przed wędkowaniem zapoznać się z regulaminem łowiska. Jeśli pojawią się jakieś niewiadome, to obsługa łowiska na pewno wszystko dokładnie wyjaśni.

Zalew Domaniów

Zalew Domaniów to jeden z najpopularniejszych zbiorników odwiedzanych przez wędkarzy, którego administratorem Okręg PZW Radom. Zalew jest nie tylko miejscem spotkań wędkarzy z regionu Mazowsza, ale także sąsiednich okręgów. Budowa tego zbiornika zaczęła się w 1996 roku i po czterech latach ją ukończono. To zdecydowanie jeden z największych, dostępnych zbiorników wodnych w tej części Polski. Jego powierzchnia to około 500 hektarów, a momencie kiedy poziom wody jest wyższy, zwiększa się nawet do 700 hektarów. Długość zbiornika Domaniów to około 5 km, a jego szerokość w najszerszym miejscu dochodzi do ponad 2 km. Te wartości wskazują dokładnie, z jak dużym obszar wody mamy do wykorzystania.

Gdzie na ryby Mazowieckie

Średnia głębokość to około 2 metry, z tym, że oczywiście najgłębsze miejsca są w okolicach zapory, gdzie głębokość może sięgać 7,5 do 8 metrów. Ciekawostką jest, że nad Domaniowem działa Dom Wędkarza. Linia brzegowa jest zróżnicowana, w większości porośnięta różnego rodzaju roślinnością. Dlatego też na niektórych odcinkach dość trudno łowić stacjonarnie. Jeśli chodzi o rybostan to dość dużą populację stanowi leszcz, który najczęściej łowiony jest klasycznym feederem lub techniką Method Feeder. Ponadto na Domaniowie można łowić płocie, jazie, karasie a nawet liny. Z drapieżników dominuje sandacz, ale można łowić również szczupaki czy okonie.

Pamiętajmy o zapoznaniu się z regulaminem w Zezwoleniu wydawanym przez Okręg PZW Radom, który określa zasady łowienia ryb na tym i pozostałym zbiornikach, którym administratorem jest ten Okręg PZW.

Łowisko Okoń

Jednym z ciekawszych łowisk komercyjnych na Mazowszu, które warto odwiedzić jest Łowisko Okoń, znajdujące się w miejscowości Janówek, nieopodal Legionowa i Nowego Dworu Mazowieckiego. To łowisko położone pośród lasów, dzięki czemu każdy odwiedzający to miejsce wędkarz znajdzie chwilę wytchnienia i spokoju.

Gdzie na ryby Mazowieckie

Łowisko otwarte jest przez siedem dni w tygodniu. Wśród rybostanu nie brakuje pięknych okazów, karpi, jesiotrów, tołpyg, karasi, linów, sandaczy, szczupaków czy innych gatunków ryb. Dozwolone jest łowienie metodą gruntową, spławikową i spinningową. Do dyspozycji wędkarza jest 52 specjalnie przygotowane stanowiska. Na łowisku istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wędkarskiego.

Łowisko Wodna Kraina

Kolejnym ciekawym łowiskiem w województwie mazowieckim jest Wodna Kraina w miejscowości Wilga w powiecie garwolińskim. Wodna Kraina to kompleks o powierzchni około 150 hektarów. Łowisko karpiowe ma 32 hektary powierzchni, a głębokość waha się od 1 do 3 metrów. Pływają tutaj karpie o wadze dochodzącej do nawet 25 kg. Ponadto wędkarze mają szanse złowić amury ważące nawet 20 kg.

Istnieje również możliwość łowienia drapieżników, nawet ponad metrowych szczupaków. Na łowisku panuje zasada złów i wypuść. Przed rozpoczęciem łowienia trzeba zapoznać się z regulaminem łowiska i zgłosić chęć wędkowania oraz uiścić stosowną opłatę.

To tylko niektóre z ciekawszych łowisk mazowieckich. Jak widać, każdy wędkarz, także ten początkujący, zbierający dopiero pierwsze wędkarskie szlify, znajdzie kawałek wody dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *