Publicystyka wędkarska

Gdzie na ryby Lubuskie

reklama

W województwie lubuskim można znaleźć interesujące miejsca do wędkowania. Szczególnie ciekawe są te obszary, na których w niedalekim sąsiedztwie znajduje się kilka łowisk. Takie miejsca to idealny cel wyprawy nad wodę, by realizować tam swoją wędkarską pasję. Jakie lubuskie łowiska są najciekawsze i warto je odwiedzić? Przedstawiamy 5 akwenów, które naszym zdaniem będą świetnymi miejscami do zarzucenia wędki i oczekiwania na kontakt z rybą.

Jezioro Tarnowskie Duże

Jak już zostało wspomniane na wstępie, Lubuskie to region, gdzie można znaleźć zlokalizowane niezbyt daleko od siebie łowiska. Przykładem takiego obszaru są okolice Sławy. Są tam położone różne akweny. Jeden z nich to Jezioro Tarnowskie Duże. Jak można scharakteryzować to łowisko? Jego nazwa jest nieprzypadkowa nie tylko dlatego, że odróżnia je od Jeziora Tarnowskiego Małego, które leży nieopodal. Jest to rzeczywiście duży zbiornik w dosłownym rozumieniu tego określenia. Powierzchnia 91 hektarów to naprawdę sporo. Głębokość maksymalna to 7,5 metra, zaś średnia – niecałe 4 metry. Takie warunki na pewno zaciekawią niejednego wędkarza, który będzie chciał spróbować tutaj swoich sił. Ryby, które tutaj przeważają, to karpie, węgorze oraz szczupaki. Inne gatunki występujące na tym łowisku to płocie, leszcze, sandacze, liny, a także okonie.

Gdzie na ryby Lubuskie

Warto wspomnieć o ważnej kwestii, którą są wymogi i ograniczenia obowiązujące na Jeziorze Tarnowskim. Nie wolno na tym łowisku łowić metodą trollingową. Zabronione jest również używanie silników spalinowych. Obowiązują także ograniczenia w kwestii połowu – zarówno jeśli chodzi o wymiary ryb, jak i limity dobowe połowu.

Niewątpliwą zaletą tego łowiska jest jego lokalizacja. To teren, gdzie znajduje się kilka łowisk w okolicy, a warto także zwrócić uwagę na dostępne udogodnienia w postaci lokali gastronomicznych, domków, miejsc na kemping i palenisko. Jest tutaj oczywiście parking. Atrakcję może stanowić również plaża, którą z pewnością chętnie odwiedzą osoby towarzyszące wędkarzowi, a niekoniecznie dzielące jego pasję.

Jezioro Tarnowskie Małe

Przedstawiamy teraz łowisko, które zostało już wcześniej wspomniane. Na obszarze Pojezierza Sławskiego leży także Jezioro Tarnowskie Małe. Podobnie jak większy zbiornik, jest to akwen powstały w sposób naturalny podczas zlodowaceń. W przypadku tego łowiska nazwa jest adekwatna w tym sensie, że to miejscówka sporo mniejsza od Jeziora Tarnowskiego Dużego. Samo łowisko jednak wcale małe nie jest. Ma powierzchnię 35,7 hektara, co niewątpliwie daje całkiem spore możliwości. Jest to zbiornik nieco płytszy – maksymalna jego głębokość to 7,2 metra, a średnio jest to 3,3 metra.

Gdzie na ryby Lubuskie

Ryby, które można złowić na terenie tego łowiska, to przede wszystkim węgorze i szczupaki. Występują tutaj również amury, sandacze, karasie, liny, tołpygi, okonie oraz płocie. Widać zatem, że w pewnym stopniu gatunki pokrywają się z tymi, które można spotkać na większym zbiorniku, a jednocześnie jest to akwen o nieco innej charakterystyce.

Podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanego łowiska nie można tu łowić metodą trollingową. Nie jest dozwolone również łowienie z łodzi. Warto wspomnieć o udogodnieniach. Dostępny jest oczywiście parking. Można skorzystać także z pola namiotowego oraz paleniska. Osoby, które chciałyby zatrzymać się w okolicy np. na kilka dni, mogą wynająć domek i przenocować w bardziej komfortowych warunkach.

Jezioro Błotne

Na terenie opisanego pokrótce polodowcowego pojezierza znajduje się także Jezioro Błotne. To łowisko bardzo ciekawe pod kilkoma względami. Przede wszystkim stanowi ono przystań dla wielu gatunków zwierząt, owadów czy ptaków, ponieważ stwarza im bardzo dogodne warunki do komfortowego funkcjonowania.

Gdzie na ryby Lubuskie

Samo łowisko ma odmienną charakterystykę od dwóch poprzednio zaprezentowanych. Jest to bowiem miejsce płytkie. Średnia głębokość wynosi tutaj 1,5 metra, a maksymalna – 2,3 metra. Wielkość łowiska to z kolei niecałe 20 hektarów. Dominują tutaj karpie, karasie i liny, ale gatunków jest więcej. Na uwagę zasługują wzdręgi, a także węgorze. Można tu łowić też leszcze, płocie, okonie, sandacze oraz szczupaki. Tak jak na dwóch poprzednio przedstawianych łowiskach położonych w pobliżu nie można na Jeziorze Błotnym stosować metody trollingowej.

W Tarnowie Jeziernym można wynająć pokoje, a niedaleko znajduje się baza noclegowa. Warto wspomnieć także o znajdującym się nieopodal sklepie spożywczym. W pobliżu łowiska znajduje się oczywiście parking.

Łowisko Droszków Natan

W województwie lubuskim, niedaleko miejscowości Zabór, znajduje się Łowisko Droszków Natan. Wędkarze szukający kameralnego i spokojnego miejsca do zarzucenia przynęty mogą się zdecydować na wyprawę właśnie w to miejsce. To akwen niezwykle urokliwy i malowniczy, który jest otoczony lasem.

Gdzie na ryby Lubuskie

Jeśli chodzi o parametry łowiska, to można je uznać z niewielkie – ma ono powierzchnię 5 hektarów. Można powiedzieć, że jest to łowisko karpiowe, chociaż często występują tutaj także amury. Oprócz nich pływają również sandacze, szczupaki, okonie, tołpygi, węgorze i płocie. Widać zatem wyraźnie, że mimo niezbyt rozległego obszaru Łowisko Droszków Natan jest różnorodne pod względem występujących gatunków.

To miejsce, w które mogą udawać się nie tylko wędkarze, ale również ich rodziny, ponieważ można w okolicy rozbić namiot, a bardzo dużym atutem jest zlokalizowana w pobliżu plaża. Aktywny wypoczynek może być zatem praktykowany na różne sposoby, niekoniecznie poprzez wędkowanie.

Łowisko Wojnowskie Wschodnie

Na koniec wracamy w okolice Sławy. Znajduje się tu także Łowisko Wojnowskie Wschodnie. To duże łowisko o powierzchni 81,6 hektara, które jest dość płytkie. Jego głębokość maksymalna to 3,2 metra, a średnia – 1,5 metra. Można tutaj spotkać wiele gatunków ryb, a największe jest prawdopodobieństwo trafienia na karpia, leszcza, lina, płoć, sandacza, szczupaka lub okonia.

Gdzie na ryby Lubuskie

Niedaleko znajdują się domki, gdzie można wypocząć, a także palenisko. Dla kierowców przewidziano oczywiście parking. Należy pamiętać, że w łowiskach na tym terenie nie można stosować metody trollingowej. Łowisko Wojnowskie Wschodnie nie stanowi pod tym względem żadnego wyjątku i to ograniczenie także tutaj obowiązuje.

Łowiska na terenie województwa lubuskiego są naprawdę ciekawe pod wieloma względami. Kilka z nich jest ulokowanych na terenie objętym przed wiekami zlodowaceniem, dlatego zachowały naturalne i bardzo ciekawe ukształtowanie. Można w tym regionie znaleźć zarówno łowiska bardzo duże, jak i średnie oraz całkowicie zaciszne i kameralne. Jest zatem w czym wybierać i każdy znajdzie coś dla siebie. Dlatego też warto pakować sprzęt wędkarski i ruszać na wędkarską przygodę, bez względu na to jaką metodę preferujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *