Feeder, Picker i Wędkarstwo gruntowePoradnik

Co musisz wiedzieć, łowiąc ryby z gruntu?

reklama

Metoda gruntowa jest jedną z najpopularniejszych form łowienia ryb nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Mimo że to statyczna technika wędkarska, potrafi dostarczyć wędkarzowi niezapomnianych emocji, wynikających z brań oraz holów ryb. Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z wędkarstwem gruntowym, to niemal każdy okres sezonu wędkarskiego będzie odpowiedni. Oczywiście z wyjątkiem zimy, kiedy to powierzchnie łowisk pokrywa warstwa lodu. W wędkarstwie gruntowym łowi się ryby przy użyciu wędziska, kołowrotka, na którego szpulę jest nawinięta żyłka, ciężarka i haczyka z przyponem. Taki zestaw gruntowy będzie odpowiedni zarówno na jezioro, jak i rzekę. Metoda gruntowa okaże się skuteczną formą łowienia ryb praktycznie w każdej wodzie. Dzięki tej technice masz szansę złowić wiele gatunków ryb, w tym m.in.: leszcze, karpie, liny, karasie, płocie, jazie, brzany. To również doskonała metoda łowienia walecznych karpi i amurów, których hole dadzą Ci dużo satysfakcji. 

Zanim zakupisz sprzęt i wybierzesz się nad wodę w poszukiwaniu wędkarskich przygód, musisz wiedzieć, na czym tak naprawdę opiera się ta technika wędkarska. W wędkarstwie gruntowym końcowy element zestawu w postaci ciężarka oraz przyponu z haczykiem i przynętą musi spoczywać na dnie. Po zarzuceniu zestawu, umieszczasz wędkę na podpórce. W kolejnym kroku musisz zlikwidować luźną żyłkę, kręcąc korbką kołowrotka, tak aby zestaw został stosownie napięty. Branie sygnalizuje tzw. swinger. Możesz również stosować sygnalizatory dźwiękowe, które także wskażą branie. Wędkarstwo gruntowe na rzece będzie się pod tym względem nieco różnić. Łowiąc w rzece, zazwyczaj pionowo ustawisz wędkę na podpórce, a o braniu poinformuje Cię szczytówka wędziska, która będzie uginać się w kierunku wody.

WĘDKI I ZESTAWY GRUNTOWE

Wędkarstwo gruntowe – wybierz odpowiedni sprzęt

Jeśli już wiesz, na czym polega wędkarstwo gruntowe, to aby skutecznie łowić ryby tą techniką, potrzebny Ci będzie odpowiedni sprzęt. Zacznij od wyboru właściwego wędziska. Zwróć uwagę na kilka parametrów, takich jak: długość, ciężar wyrzutu, akcja, długość transportowa czy ciężar własny. To, na jaką długość kija się zdecydujesz, zależy m.in. od Twoich preferencji, a także od warunków panujących na łowisku. Standardowe wędki gruntowe mają długość od 3,5 do 4,5 metra. Podobnie w przypadku akcji wędziska – możesz wybrać model o akcji parabolicznej, półparabolicznej albo szczytowej. Wędka o akcji parabolicznej na pewno ułatwi Ci zarzucanie zestawu na dalsze odległości. Ponadto w przypadku holu będziesz doskonale wyczuwał każdy zryw ryby, mając nad nim kontrolę. Często słyszy się, że tego typu wędki wybaczają błędy popełniane przez wędkarza w trakcie holu, np. niewłaściwie ustawiony hamulec kołowrotka. Dlatego też są polecane wędkarzom stawiającym pierwsze kroki w metodzie gruntowej. Jedną z wad tego typu wędziska jest mniejsza skuteczność zacięcia w chwili brania. Wędki o akcji szczytowej pozwalają na skuteczniejsze zacięcie, jednak w trakcie holu ryby wymagają od wędkarza większego doświadczenia. Kompromisem może być wybór wędki półparabolicznej. 

Do wędziska potrzebny będzie jeszcze kołowrotek. Zazwyczaj najlepszy jest ten w rozmiarze między 4000 a 6000. Oczywiście, oznaczenie i rozmiar mogą być różne, w zależności od producenta, który wykonał konkretny model. Dlatego też upewnij się, czy na szpulę kołowrotka wejdzie odpowiedni zapas żyłki, np. 200–250 metrów. Istotnym elementem jest jej średnica. Dobierz ją w zależności od tego, na jakie ryby się nastawiasz. Przeważnie jej grubość będzie oscylować w granicach 0,20–0,22 milimetra w przypadku łowienia na grunt w jeziorach i innych wodach stojących. Jeśli preferujesz wędkarstwo gruntowe w rzece, z uwagi na specyfikę łowienia można stosować nieco grubsze żyłki, np. 0,25–0,28 milimetra.

Z dodatkowych akcesoriów przydadzą się jeszcze koszyczki zanętowe. Możesz je montować w zestawie przelotowo, np. przy użyciu rurki antysplątaniowej. Za każdym razem, kiedy zwiniesz zestaw, musisz uzupełnić koszyk zanętą i posłać ponownie w łowisko. W taki sposób koszyczek może zastąpić klasyczny ciężarek. Ponadto zanęta, która w nim się znajduje, swoją pracą zwabi ryby w okolice przynęty. Przydadzą Ci się też inne akcesoria, takie jak: haczyki, wypychacze, dzięki którym uwolnisz ryby z haczyka, metrówka i waga, aby zmierzyć i zważyć swoją zdobycz, sygnalizatory brań czy podbierak, bez którego skuteczne wyholowanie większych ryb jest wręcz niemożliwe. Najczęściej stosowanymi przynętami będą białe i czerwone robaki, kukurydza, groch, pellet, chleb czy coraz popularniejsze kulki proteinowe. Z gruntu możesz łowić także na żywca lub martwą rybkę.

Jeśli już wiesz, czym jest wędkarstwo gruntowe, to spróbuj swoich sił w tej technice przy najbliższej wizycie nad wodą. Skompletuj swój sprzęt, kup przynęty i ruszaj już dzisiaj nad wodę w poszukiwaniu emocji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *