Poradnik

Buty wędkarskie – ważny element wędkarskiego ekwipunku

reklama

Jakie buty wędkarskie można kupić?

Skoro wiesz już, co będzie Ci potrzebne oprócz wędki i kołowrotka, musisz się teraz zaznajomić z rodzajami butów wędkarskich. Jakie buty dla wędkarza są dostępne na rynku? Ze względu na porę roku da się podzielić ten specyficzny gatunek obuwia na dwa rodzaje: buty wędkarskie letnie oraz buty wędkarskie zimowe.

W czym tkwi różnica? Nietrudno się domyślić, że w obuwiu wędkarskim na zimę niepoślednią rolę odgrywa wewnętrzna warstwa. Jeżeli kupisz takie buty z myślą o wyprawach na ryby w zimowe miesiące, łatwo zauważysz, że w środku mają one ocieplacz (zazwyczaj bez problemu możesz go wyjąć). Jeśli będziesz chciał łowić zimą, powinieneś wybrać buty gumowe wędkarskie ze wspomnianym ocieplaczem.

Dzięki niemu będziesz mógł wchodzić bez obaw do lodowatej wody i zyskasz gwarancję, że Twoje nogi i stopy nie przemarzną, a negatywne skutki zdrowotne wynikające z łowienia w nieodpowiednim obuwiu nie będą Ci grozić.

Zima oczywiście nie trwa wiecznie, dlatego powinieneś mieć na uwadze to, by wybrać jak najbardziej uniwersalne obuwie wędkarskie, abyś mógł elastycznie modyfikować jego cechy zależnie od pory roku. Krótko mówiąc – wyjmowany ocieplacz to najlepsze rozwiązanie. Pozwoli on zimą dostosować buty wędkarskie do wymagających temperatur, a możliwość jego wyjęcia w cieplejsze dni sprawi, że łowienie będzie komfortowe także latem.

Klasycznie czy nowocześnie, czyli gumowce i spodniobuty

Oprócz dostosowania się do warunków atmosferycznych pod uwagę musisz wziąć również okoliczności, w jakich przyjdzie Ci łowić. Zdarza się bowiem, że są one wybitnie niesprzyjające. Co wtedy? Nie możesz się poddawać, a Twoją siłę woli może wzmocnić jakościowe obuwie. Określenie „obuwie” nie jest tutaj do końca precyzyjne.

Spodniobuty wędkarskie, bo o nich mowa, swoją nazwą sugerują wygląd oraz budowę. Słusznie domyślasz się, że łączą one w sobie funkcję spodni i butów jednocześnie. Jakie zalety ma takie rozwiązanie? Spodniobuty sięgają od stóp aż do piersi. Jest to oczywista przewaga względem krótkich butów wędkarskich wtedy, gdy sytuacja wymaga, byś zapuścił się głębiej nie tylko wędką, ale i własnym ciałem. Jeżeli chodzi o jakość wykonania, to musisz wiedzieć, że wodery i spodniobuty produkuje się z bardzo wytrzymałych materiałów.

WODERY, SPODNIOBUTY, ŚPIOCHY WĘDKARSKIE

Pozwoli Ci to wykonywać różne prace i czynności, gdy będziesz stał bardzo głęboko w wodzie. Co niezwykle istotne, spodniobuty chronią przed wodą nie tylko stopy, lecz również wyższe partie ciała. To ogromna zaleta, ponieważ w tak wytrzymałym sprzęcie możesz pokonywać nawet chaszcze i zarośla, a jednocześnie nie narażasz się na uszkodzenie swojego stroju.

Spodniobuty to bez wątpienia niezawodne buty wędkarskie. Długie, wielofunkcyjne i niepodatne na zgubne działanie otaczających nas warunków. Ten rodzaj obuwia stosują nie tylko wędkarze, ale też ratownicy, co tylko potwierdza znakomitą jakość tego typu sprzętu „dwa w jednym”.

Buty dla wędkarzy nie muszą być jednak aż tak zaawansowane. Jeżeli jesteś wędkarzem, który nie potrzebuje woderów lub spodniobutów, możesz bez wahania zdecydować się na zakup klasycznego obuwia wędkarskiego. O jakich butach mowa?

Oczywiście są to typowe gumowce. Kalosze, jakie powinieneś wybrać, muszą być przede wszystkim praktyczne. Co to znaczy? Rzecz jasna – nie powinna mieć do nich przystępu woda. Kolejna sprawa to wygoda poruszania się w takim obuwiu. Zwróć na to uwagę, kiedy będziesz wybierać kalosze z myślą o wyprawach na ryby. Jeżeli już podczas przymierzania okażą się zbyt ciężkie, to miej to na uwadze, gdyż w wodzie będzie to jeszcze bardziej odczuwalne.

Warto, abyś wybrał takie gumowe buty wędkarskie, które są jednocześnie lekkie, wygodne i wytrzymałe. Takie połączenie jest jak najbardziej możliwe, dlatego powinieneś szukać właśnie takiego obuwia.

Zanim zdecydujesz się na kupno butów wędkarskich, zadaj sobie kilka pytań. Będziesz łowić zimą czy latem (a może wybierasz obydwie możliwości)? Czy zamierzasz odwiedzać łowiska mocno porośnięte i zapuszczać się w trudno dostępne miejsca?

Jeżeli odpowiedziałeś na wszystkie twierdząco, najlepszym wyborem dla Ciebie będzie zakup zarówno gumowych butów wędkarskich (z wyjmowanym ocieplaczem), jak i spodniobutów, które ochronią Twoje nogi i ciało.

One comment

  1. Nie wyobrażam sobie chodzenia na ryby w kaloszach, a wędkuję od 20 lat. Znajdźcie do pisania tekstów, kogoś kto ma jakiekolwiek pojęcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *