Poradnik

Zestawy wędkarskie dla początkującego wędkarza

reklama

Zestaw gruntowy na dobry początek wędkarskiej przygody

Metoda gruntowa jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych technik łowienia ryb. Jeśli lubisz statyczne łowienie – czyli takie, które wymaga od Ciebie wybrania konkretnego miejsca, odpowiedniego przygotowania go, obrania taktyki łowienia – to wędkarstwo gruntowe będzie strzałem w dziesiątkę.

Jeśli zastanawiasz się jak zacząć, to musisz już na wstępie wiedzieć, że w tej technice wędkarskiej jest kilka różnych metod. Najwięcej satysfakcji na początek da Ci klasyczny feeder i Method Feeder. Obie te techniki są do siebie bardzo zbliżone, więc jeśli jesteś na etapie kompletowania zestawu wędkarskiego na grunt, to będzie idealny wybór. 

Podstawowym wyposażeniem każdego zestawu gruntowego jest wędzisko i kołowrotek. Wybierając wędzisko, zwróć uwagę na jego długość. Najbardziej uniwersalną długością jest 3,6 m. Świetnie sprawdzi się ona przy połowach w wodach stojących – jeziorach, zbiornikach zaporowych, a także w łowieniu w rzekach o nieznacznym uciągu lub w klatkach między rzecznymi tamami.

Jeśli jednak potrzebujesz wędki dłuższej, to możesz postawić na model 3,9 m lub 4,2 m. Te wędziska, z reguły dużo mocniejsze, dają możliwość łowienia z dalszych odległości, co jest ważne na niektórych typach łowisk. Świetnie również sprawdzą się w dość trudnym rzecznym łowieniu, kiedy uciąg wody jest nieco większy i będziesz potrzebował solidnego sprzętu.

Krótsze modele – 3,3 i 3 m – doskonale sprawdzą się w technice Method Feeder, a więc dedykowanej m.in. na łowiska komercyjne. Ponadto istotny jest też ciężar wyrzutu kija. Dobierz go intuicyjnie, do swoich preferencji, a także warunków panujących na łowisku. 

W kolejnym etapie kompletowania sprzętu potrzebny będzie Ci jeszcze kołowrotek. Rynek wędkarski oferuje wiele modeli – od tych z przednim lub tylnym hamulcem po kołowrotki z wolnym biegiem. Przy wyborze uwzględnij jego ciężar, ilość łożysk oraz pojemność szpuli, która w wielu przypadkach może mieć decydujące znaczenie.

Pamiętaj, aby zobaczyć, czy kołowrotek działa płynnie, nie zacina się, nie ma w jego konstrukcji żadnych luzów. Co więcej, musisz sprawdzić także hamulec. Uniwersalne rozmiary kołowrotków do feedera i Method Feeder to modele 4000–5000. Jeśli masz wędkę i kołowrotek na grunt, to musisz do zestawu dołączyć żyłkę. Standardem będzie rozmiar od 0,2 do 0,25 mm. Feeder i Method Feeder różnią się od siebie m.in. podajnikami zanętowymi, które się w nich stosuje.

KOŁOWROTKI WĘDKARSKIE

W klasycznej metodzie drgającej szczytówki będziesz łowił używając standardowych koszyczków, które mają różną gramaturę, kształt i rozmiar. W Method Feeder używa się natomiast specjalnych podajników, które napełnia się zanętą lub pelletem przy użyciu foremki. Ostatnimi podstawowymi elementami każdego zestawu są przypony z haczykami.

Zestaw spinningowy – co będzie Ci potrzebne?

Wędkarstwo spinningowe należy do popularnych technik wędkarskich. Jeśli chcesz rozpocząć przygodę ze spinningiem i skompletować swój pierwszy zestaw, to zacznij podobnie jak w innych metodach – od wędziska i kołowrotka. Rynek oferuje kilka rodzajów wędzisk do spinningu: od ultralekkich, przez uniwersalne, po ciężkie.

Na początek wystarczy Ci wędka o długości od 2,45 do 2,7 m i ciężarze wyrzutu od 3 do 15 g. To dość lekki spinning, który na naukę wydaje się być właściwy. Pozwoli Ci na pewny hol małych i średnich szczupaków, ale umożliwi też naukę łowienia np. okoni. 

WĘDKI, KOŁOWROTKI, ZESTAWY WĘDKARSKIE

W kolejnym kroku dobierz kołowrotek. Zwróć uwagę, aby cały zestaw dobrze trzymał się ręki i był odpowiednio wyważony. Rozmiar kołowrotka 2000–2500 w zupełności wystarczy. W tym miejscu pojawia się pytanie, co nawinąć jako linkę główną – plecionkę czy żyłkę? Obie opcje mają swoich zwolenników. Na pewno jeśli szukasz rozwiązania budżetowego, to żyłka w rozmiarze 0,16–0,18 mm będzie lepszym wyjściem.

Ponadto jeśli nabierasz wprawy w zarzucaniu zestawem spinningowym, to także żyłka będzie Twoim podstawowym wyborem. Plecionka również ma wiele zalet. Jest dużo bardziej wytrzymała, a co ważniejsze – lepiej przenosi moment brania aniżeli żyłka. Dlatego bardziej doświadczeni wędkarze cenią sobie właśnie pletkę. Jednak pamiętaj, że chcąc łowić późną jesienią, kiedy pojawią się pierwsze przymrozki, plecionka może przymarzać do przelotek, w przeciwieństwie do żyłki, która w takich warunkach sprawdzi się lepiej.

Pozostaje Ci jeszcze skompletować pudełko z przynętami. Na początek zainwestuj w kilka gum – twisterów, ripperów. Do tego kup kilka główek jigowych. Warto mieć w swoim ekwipunku kilka blach obrotowych i wahadłowych. Taki wachlarz przynęt na pewno powoli pozwoli Ci wejść w świat spinningu.

Jak widzisz, zestawy wędkarskie różnią się od siebie w zależności od techniki łowienia ryb. Dlatego też jeśli na początek nie chcesz wydawać dużej ilości pieniędzy, skup się na jednej metodzie i rozwijaj w niej swoje umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *