Wędkarstwo morskie

Wędkarstwo morskie dla początkujących

reklama

Od czego zacząć łowienie ryb w morzu?

Wędkarstwo morskie, podobnie jak łowienie w rzece czy jeziorze, ma swoje różne odmiany. Dzięki temu masz szansę złowić morskie ryby na wiele sposobów. Wszystko zależy od Twoich preferencji oraz upodobań co do konkretnej metody, a także sprzętu, który to już posiadasz lub zastanawiasz się nad jego zakupem. Sprzęt morski nie należy do najtańszych, więc wybór musi być dobrze przemyślany, aby skutki nie okazały się negatywne dla Twojego portfela. 

Jeśli zastanawiasz się jak łowić ryby w morzu, to masz do dyspozycji kilka technik. Pierwszą z nich jest spinning. Istota tej metody nie różni się zbytnio od łowienia w rzece czy zbiorniku zaporowym. Chodzi o zarzucanie zestawu, zakończonego sztuczną przynętą, a następnie nadawanie jej odpowiedniej pracy i zwijanie przy użyciu kołowrotka. Zdecydowanie jednak różnice będą widoczne w samym sprzęcie i jego parametrach.

podstawowy sprzęt znajdziecie w sklepie Decathlon – https://www.decathlon.pl/C-2610617-wedkarstwo-morskie

Wędzisko, kołowrotek oraz linka główna będą tu o wiele solidniejsze. Również przynęta jest większa i cięższa. Często przyjdzie łowić Ci na naprawdę dużych głębokościach, sięgających kilkudziesięciu metrów. Tak więc łowienie delikatnym zestawem w takim przypadku mijałoby się z celem i byłoby po prostu nieefektywne. A przecież gdy wybieramy się na taki wypad, to zależy nam rzecz jasna na wędkarskich emocjach. 

Wędkarstwo morskie dla początkujących

Drugim skutecznym sposobem łowienia ryb w morzu jest trolling. Polega on na ciągnięciu przynęty przez łódź, będącą w ciągłym ruchu. To specyficzna forma łowienia ryb, zabroniona bardzo często w wielu wodach śródlądowych. Jeśli nie chcesz wypływać łodzią lub kutrem w morze, gdyż np. boisz się choroby morskiej, to zawsze możesz postawić na łowienie z plaży lub brzegu, czyli tzw. surfcasting. To odmiana morskiego wędkarstwa gruntowego.

Co ciekawe, jest ona bardzo skuteczna w łowieniu różnych gatunków ryb, w tym także tych słodkowodnych, takich jak płocie i leszcze, których np. w Morzu Bałtyckim nie brakuje. W tej metodzie połowu sprzęt jest zdecydowanie inny niż np. w łowieniu ryb z gruntu w rzece czy jeziorze. Stosuje się dłuższe, mocniejsze wędziska i dużo większe kołowrotki.

Wybierając się na morską wyprawę, pamiętaj, że sprzęt musi być solidny. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o to, że możesz spotkać się z rekordową rybą. Niestety, na wiele modeli kołowrotków morska, słona woda działa destrukcyjnie. Dlatego też jeśli nie chcesz po każdym wyjeździe kupować nowych akcesoriów wędkarskich, postaw na te dedykowane morskiemu łowieniu. Pamiętaj również, żeby zadbać o odpowiednią konserwację i czyszczenie sprzętu po powrocie z wyprawy. W przeciwnym razie może czekać Cię niemiła niespodzianka.

Wędkarstwo morskie z brzegu czy z kutra?

Łowienie w morzu z brzegu i z kutra zdecydowanie się od siebie różnią. Podobnie jakbyś porównał łowienie z brzegu jeziora i wypłynięcie na wodę pontonem w celu poszukiwania wędkarskich przygód. Jedna i druga forma ma swoje zalety i wady. Wyprawa na dorsza kutrem na pewno przysporzy Ci wielu emocji.

Wędkarstwo morskie dla początkujących

Już sama obecność na otwartym morzu będzie dla Ciebie niemałym przeżyciem. Możesz skorzystać z pomocy profesjonalnych przewodników organizujących takie wyprawy. Na kutrze znajdziesz m.in. wędki na dorsza i inny potrzebny sprzęt do połowu tego gatunku. Przewodnicy świetnie znają okolicę, w której przyjdzie Ci łowić, zatem na starcie jesteś w uprzywilejowanej sytuacji i masz dużo większe szanse na brania.

Ponadto takie łodzie są często wyposażone w sonary, które ułatwiają namierzenie ławicy ryb. Minusem może być w wielu przypadkach cena takiej wyprawy. W każdym razie wybierając się raz na jakiś czas na taki wypad, nie zrujnujesz swojego budżetu. Pamiętaj jednak, że nie każdy organizm dobrze reaguje na bujanie się łodzi na otwartym morzu. Zanim wsiądziesz na kuter upewnij się więc, że nie masz choroby morskiej.

Łowienie z brzegu, czyli surfcasting, jest znacznie bardziej statyczną formą łowienia, ale nie mniej ekscytującą i także dającą szansę na wędkarskie emocje. Wędkując w taki sposób, masz okazję złowić gatunki ryb, których próżno szukać na otwartym morzu. Ich różnorodność jest naprawdę duża.

Można zaryzykować stwierdzenie, że wrażenia z łowienia będą podobne do tych, jakie są przy łowieniu na rzece czy jeziorze, więc generalnie będziesz wiedział, na co się nastawiać. Plusem na pewno jest niższy koszt takiej wyprawy. Niestety, w miesiącach letnich, kiedy nad morze przybywają wczasowicze, możesz mieć problem ze znalezieniem kawałka brzegu, gdzie będziesz mógł w spokoju oddawać się swojej pasji.

Jak widzisz, wędkarstwo morskie nie jest jednorodną formą łowienia. Każdy wędkarz, nawet ten najbardziej wymagający, znajdzie najlepszy dla siebie sposób. Warto więc zacząć swoją przygodę z tą metodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *