Feeder, Picker i Wędkarstwo gruntowe

Wędka do Method Feeder – jaką wybrać

reklama

Spis treści

Jaka długość wędki do Method Feeder
Jaki ciężar wyrzutu
Jaka akcja wędki
Jaką wędkę do Method Feeder wybrać

W ostatnich kilku latach technika Method Feeder z przytupem wdarła się na rynek wędkarski. Z każdy rokiem widzimy w sklepach stacjonarnych i internetowych coraz więcej przynęt, zanęt, akcesoriów i szeroko pojętego sprzętu do popularnej „methody”. Nie ma się co dziwić, ponieważ łowienie tą techniką, mimo że nie jest ona u nas od tak dawna, daje doskonałe rezultaty nie tylko na łowiskach komercyjnych ale także na szeroko rozumianych wodach PZW. Powodów jest oczywiście kilka, ale głównym, jest to, że Method Feeder opiera się przede wszystkim na łowieniu punktowym. Tylko takie podanie zanęty i przynęty sprawi, że nasze łowienie tą techniką stanie się efektywne.

Wiemy doskonale, że sprzęt wędkarski jest istotnym elementem wędkarskiej układanki, praktycznie w każdej metodzie łowienia ryb, od spławika, po spinning, wędkarstwo muchowe itd. Nie inaczej jest w Method Feeder. Do skutecznego i efektywnego łowienia potrzebny będzie nam dobrze dobrany sprzęt, w tym przede wszystkim wędzisko. Oczywiście sam sprzęt ryb nie łowi, jednak jest kluczowym elementem każdej wędkarskiej sesji nad wodą.

Sprawdźmy zatem czym kierować się dobierając wędkę do Method Feeder i na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Jaka długość wędki do Method Feeder

Na pierwszy rzut oka wybór wędki do Method Feeder wydaje się sprawą mało skomplikowaną. Wystarczy wybrać się do pierwszego lepszego sklepu wędkarskiego, czy też włączyć laptop i sprawdzić ofertę sklepów internetowych oraz serwisów aukcyjnych. Ilość modeli, jakie mamy do wyboru może przyprawić o ból głowy nie tylko młodego wędkarza, ale też starego „wędkarskiego wygę”. Wędek jest po prostu multum albo i jeszcze więcej. Bardzo często nie sposób znaleźć także opinie o konkretnym modelu, który akurat nas zainteresował.

Bez względu na to, czy jesteśmy dopiero początkującymi wędkarzami, czy też bardziej doświadczonymi, kierujmy się kilkoma kryteriami wyboru, w tym przede wszystkim na jakie ryby się nastawiamy i jaka jest specyfika łowiska.

Pierwszym parametrem, na jaki trzeba zwrócić uwagę dobierając wędkę do Method Feeder jest oczywiście jej długość. To kluczowy parametr z kilku powodów. Zanim jednak postaram się je wskazać, warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Większość z nas wie, że pomysł łowienia na Method Feeder pojawił się w Wielkiej Brytanii i stamtąd bardzo szybko docierał do innych europejskich krajów, w tym także do Polski. Dlatego też początkowo dominującymi długościami wędzisk do „methody” były modele o długości 3.00 i 3.30 metra. Działo się tak dlatego, że Method Feeder w Anglii rządził głównie na wodach klubowych, czyli zbiornikach o niewielkiej powierzchni i dość czystej linii brzegowej, na których nie było potrzeby stosowania dłuższych wędek. Na takich wodach ryby bardzo często łowi się praktycznie „pod nogami” lub na dystansie 15-20 metrów. Dlatego też można mówić tutaj o brytyjskiej technice łowienia na metodę, czy też brytyjskiej szkole Method Feeder.

Wraz z ekspansją tej techniki po Europie, zaczęły pojawiać się pewne modyfikacje. Liderem są tutaj bez wątpienia Węgrzy, którzy dostosowali Method Feeder pod swoje łowiska. Z racji tego, że nie brakuje tam łowisk o bardzo dużej powierzchni, gdzie łowienie na krótkim dystansie jest mało efektywne, dostosowali oni nieco technikę właśnie pod specyfikę swoich łowisk. Można więc mówić śmiało o węgierskiej szkole Method Feeder, czy też węgierskim stylu, który opiera się głównie na łowieniu dystansowym, do którego będziemy używać wędzisk o długości od 3.90 do nawet 4.50 metra.

Wędka do Method Feeder – jaką wybrać

Dlatego też dobierając długość wędziska do Method Feeder pamiętajmy, że bardzo ważna jest specyfika łowiska. Na wielu większych łowiskach komercyjnych, gdzie presja wędkarska jest dość duża, ryba lubi trzymać się z dala od brzegu, dlatego też jedynym rozwiązaniem jest łowienie na dystansie i wybór nieco dłuższych modeli wędek. Osiąganie setnego czy sto dziesiątego metra kijem o długości 3.00 czy 3.30 metra będzie bardzo trudne. Oczywiście, żeby łowić na dystansie trzeba odpowiednio dopasować cały zestaw, ale wędzisko jest jego bardzo ważnym elementem. Dłuższy kij to również komfort w trakcie holu, szczególnie w sytuacjach, kiedy linia brzegowa jest dość mocno porośnięta. Dłuższe wędzisko pozwoli nam lepiej manewrować i prowadzić rybę w trakcie holu.

Wędki krótsze sprawdzą się w łowieniu na niewielkich łowiskach i stosunkowo krótszych odległościach. Dlatego też po raz kolejny widać, że warto mieć na uwadze specyfikę łowiska, na którym przyjdzie nam łowić. Wydaje się, że taką pośrednią długością wędki do metody, kompromisem, który da jako taki komfort łowienia praktycznie w każdych warunkach jest model o długości 3.60 metra. Pamiętajmy jednak, że duże znaczenie mają także nasze przyzwyczajenia. Każdy z nas ma swoje preferencje i upodobania.

Jaki ciężar wyrzutu

Ciężar wyrzutu wędziska, to kolejny parametr, który trzeba uwzględnić przy dokonaniu zakupu nowej wędki do Method Feeder. Już na samym początku warto zaznaczyć, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki ciężar wyrzutu wędki będzie najlepszy. Parametr ten podpowiada nam niejako o mocy samego kija. Wskazuje, jak ciężkimi podajnikami możemy łowić. Dostępne są wędziska o bardzo zróżnicowanym ciężarze wyrzutu i zazwyczaj na wędzisku jest on wyrażony w przedziale od do, czyli mamy wartość minimalną i maksymalną. Te wartości są bardzo różne. Przy krótszych wędkach zazwyczaj ciężar wyrzutu będzie nieco mniejszy i będzie wynosił mniej więcej do 60 gram. Przy wędziskach dłuższych, dystansowych, ciężar wyrzutu będzie większy i może osiągać maksymalną wartość do 80, 100, 120 czy w ekstremalnych przypadkach nawet 150 gram. Dlatego też wiele zależy od specyfiki naszego łowiska.

Bardzo często poruszając temat ciężaru wyrzutu i mocy wędki, w gwarze wędkarskiej mówi się, że wędka przy wyrzucie „ładuje się”, czyli oddaje to co najlepsze by oddawać jak najbardziej płynne rzuty. Wpływ na to ma m.in. dobranie odpowiedniego pod względem gramatury podajnika. Bardzo często nawet 5 gram różnicy potrafi mieć znaczenie.

Dlatego też w dużej mierze upraszczając, jeśli wybieramy się na leszcze, liny, karasie, czy niewielkie karpie, zbiornik nie jest zbyt wymagający i będziemy łowić na niezbyt dużym dystansie, to spokojnie wystarczy nam wędzisko krótsze o ciężarze wyrzutu np. do 60 gram. Jeśli jednak chcemy osiągać regularnie stumetrowe odległości, nastawiamy się na większe komercyjne karpie, wówczas lepiej wybrać model o większym ciężarze wyrzutu, bo zapewne będziemy musieli stosować nieco większe podajniki.

Jaka akcja wędki

Najczęściej spotykanymi wędkami do Method Feeder będą kije o akcji progresywnej i parabolicznej. Różnice w takich wędkach widać zarówno przy wyrzucie jak i podczas holu ryby. Kij o akcji progresywnej przy wyrzucie ładuje się podobnie do kija o akcji szybkiej, zacięcie jest pewniejsze, ale w trakcie holu zazwyczaj nie będzie wybaczał wędkarzowi żadnych błędów. Dlatego też stosując te wędziska, wędkarz powinien mieć już nieco wprawy i doświadczenia. Taką akcję z reguły będą posiadały wędziska rzutowe do łowienia dystansowego.

Wędka do Method Feeder – jaką wybrać

Największym atutem wędzisk o akcji parabolicznej jest to, że wybaczają błędy wędkarza w czasie holu. Co więcej, na takim kiju hol nawet mniejszych ryb jest przyjemnością. Niestety w wielu przypadkach skuteczność zacięć jest nieco mniejsza.

Jak widać trudno jednoznacznie wskazać, który kij będzie najlepszy. Bardzo ważne są upodobania i przekonania wędkarza, ale też oczywiście specyfika samego łowiska i ryby na jakie się nastawiamy.

Jaką wędkę do Method Feeder wybrać

Wiemy już dosyć dużo o parametrach wędzisk do Method Feeder. Teoria teorią, a jak to wygląda w praktyce? Powinniśmy stawiać zdecydowanie na modele nowe, objęte okresem gwarancyjnym. Na pewno żaden z wędkarzy nie zakłada już na samym starcie, że w krótkim czasie po zakupie, coś złego może stać się z wędką, ale jak to mówią, lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego stawiajmy tylko i wyłącznie na nowy sprzęt. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, warto udać się do wędkarskiego sklepu stacjonarnego i poprosić sprzedawcę, aby udostępnił nam taki kij. Możemy sprawdzić dokładnie, jak taka wędka została wykonana i jak leży nam w ręce. Dodatkowo mając kołowrotek, możemy sprawdzić czy całość zestawu dobrze układa nam się w ręce i czy wszystko nad wodą „będzie grało jak należy”. Jeśli jesteśmy już pewni naszego wyboru, wówczas możemy szukać w Internecie najkorzystniejszej cenowo oferty.

Poniżej postaram przedstawić się kilka modeli wędzisk, dedykowanych m.in. technice Method Feeder, a także łowieniu dystansowemu. Zarówno początkujący, jak i bardziej doświadczony wędkarz znajdzie coś pod swoje preferencje.

Ciekawą wędką do Method Feeder dla początkujących wędkarzy będzie Wędka Jaxon Intensa GTX Method Feeder o długości 3.30 lub 3.60 metra o ciężarze wyrzutu 20-60 gram. Przede wszystkim to wędka budżetowa, dostępna za niecałe 150 zł. Do nauki „methody” wydaje się być optymalna. Tym bardziej, jeśli poczatkujący wędkarz, nie jest jeszcze przekonany w stu procentach, do tego, czy ta technika wędkarska stanie się dla niego podstawową. Dlatego też w niedużych pieniądzach można nabyć niezły sprzęt do nauki. Ten model został wykonany z włókna węglowego, a jego atutem jest dość mocny blank. Wędzisko posiada także przelotki ze stali nierdzewnej z wkładkami „slim”, które ułatwiają posyłanie zestawu na nieco dalsze odległości. W zestawie dostępne są trzy szczytówki, które dopasowujemy do warunków na łowisku i ryb jakie chcemy łowić. Wędka bardzo dobra do łowienia karasi, linów, leszczy a nawet niewielkich karpi. Jeśli jednak suma jaką trzeba wydać za ta wędkę jest zbyt duża, to jeszcze bardziej budżetowym kijem będzie Jaxon Zaffira Method Feeder, dostępny za około 90 zł.

Jeśli ktoś szuka wędziska za nieco większe pieniądze, to popularnym wyborem wśród wędkarzy jest model MIKADO ULTRAVIOLET METHOD FEEDER o długości 3.30 i ciężarze wyrzutu do 90 gram, dostępny za nieco ponad 200 zł. W tej serii wędzisk znajdują się też modele o innej długości. Wędka jest czuła, wytrzymała i co rzuca się w oczy, ma elegancki design.

Ciekawa propozycją wyboru jest także model VDE-Robinson Team Nano Core TX2 Method Feeder o długości 3.60 i ciężarze wyrzutu do 65 gram. To kij o akcji szybkiej dostępny za około 300 zł. W zestawie znajdziemy 3 szczytów, jedną węglową i dwie wykonane z włókna szklanego. Wędka pozwala oddawać precyzyjne rzuty, a sam hol jest bardzo przyjemny. Co więcej w tej serii znajdziemy także modele wędzisk o innej długości: 3.45, 3.30 i 3 metry.

Na koniec propozycja do łowienia na dalekich dystansach. To wędzisko MAP Dual Distance Feeder – 3,89 m o ciężarze wyrzutu do 120 gram. Jest to model o akcji parabolicznej o naprawdę dużym zapasie mocy. Hol ryb sprawia bardzo dużą przyjemność. Wędka została wykonana z wysokiej jakości włókna węglowego. Oddawanie rzutów nawet na odległość stu metrów nie będzie stanowić problemu nawet dla niezbyt zaawansowanych wędkarzy. W tym modelu nieco większym problemem jest cena. Na zakup trzeba przygotować około 700 zł.

To tylko kilka propozycji modeli wędzisk do Method Feeder. Rynek w tym segmencie jest naprawdę bogaty i każdy z Was bez problemu znajdzie model spełniający jego preferencję. Tak więc wędki w dłoń i do zobaczenia nad wodą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *