Feeder, Picker i Wędkarstwo gruntowePoradnik

Żyłka czy plecionka do feedera

reklama

Dobór odpowiedniego sprzętu jest istotnym elementem praktycznie w każdej technice wędkarskiej. Oczywiście sam sprzęt ryb nie łowi, jednak odpowiednio dobrany ma niebagatelny wpływ na to czy i co uda nam się złowić nad wodą. Wiele osób, niekoniecznie tylko tych, którzy zaczynają swoją przygodę z feederem czy Method Feeder zastanawia się co nawinąć na kołowrotek. Do wyboru mamy żyłkę oraz plecionkę. Która z nich okaże się lepsza? Czy da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie? Sprawdźmy zatem jakie zalety i wady ma zastosowanie każdej z nich.

Zalety żyłki

Wybór między żyłką a plecionką to w wielu wypadkach kwestia indywidualna, kwestia przyzwyczajenia każdego z wędkarzy. Generalnie osoby stawiające swoje pierwsze kroki z klasycznym feederem czy Method Feeder wybierają właśnie żyłkę, a powodów jest co najmniej kilka. Zanim jednak wskażemy jakie są największe zalety żyłki warto wiedzieć w jaki sposób obecnie produkuje się je produkuje. Taka linka wytwarzana jest dzięki topieniu nylonu (poliamidu), który poprzez specjalna dyszę jest odpowiednio wytłaczany. W ten sposób powstają cieniutkie nylonowe nitki, którym następnie nadaje się pożądany kolor i inne właściwości jak np. odporność na ścieranie czy promienie UV.

Największą zaletą jaką możemy przypisać stosowaniu żyłki jest jej rozciągliwość. To duży atut szczególnie jeśli wędkarz dopiero zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki z feederem. Dzięki temu hol ryby jest dużo prostszy i nie ma aż tylu spinek mimo popełniania drobnych błędów w czasie holu. Co dla jednych będzie zaletą, to dla innych będzie wadą. Poprzez rozciągliwość żyłki sygnalizacja brań, szczególnie przy łowieniu na dystansie jest dużo słabsza. Podobnie zacięcie przy braniu nie jest, aż tak skuteczne. Dlatego też żyłka jako linka główna polecana jest szczególnie osobom początkującym, wędkarzom łowiącym na stosunkowo niewielkich odległościach (np. do około 40 metra). Jeśli jednak ktoś chce używać żyłek do łowienia dystansowego, np. poprzez to że narzuca nam to regulamin łowiska, to warto wybrać żyłki mono, o nie mniejszej rozciągliwości.

Żyłka czy plecionka do feedera

O wadach żyłki tez już nieco wspomnieliśmy. Ponadto żyłka w opinii bardzo wielu doświadczonych wędkarzy dużo słabiej sygnalizuje brania w okresie zimowym, kiedy woda jest dużo chłodniejsza i aktywność ryb  jest bardzo słaba.

Jaka grubość żyłki do feedera?

Jeśli chodzi o grubość stosowanej żyłki, którą nawiniemy na kołowrotek, to przeważnie jej średnica będzie wahać się od 0.18mm do 0.25mm. Rzadko zdarza się aby łowić na żyłki przekraczające te granice, bez względu na to czy łowimy na rzece czy wodzie stojącej.

Zalety plecionki

Plecionka jako linka główna jest dość mocno rozpowszechniona m.in. w Wielkiej Brytanii. Jako, że trendy z feedera i Method Feeder właśnie stamtąd bardzo często do nas docierają, tak też jest i w przypadku pelcionki. Jak sama nazwa wskazuje produkt ten powstaje na skutek oplotu kilku niezwykle cienkich gęstych polietylenowych włókien. W tym miejscu warto zauważyć, że dzięki takiemu procesowi finalnie otrzymujemy plecionkę o minimalnej wręcz rozciągliwości, za to niezwykle wytrzymałą. I to właśnie wytrzymałość plecionki wydaje się być jednym z jej największych zalet. Niska rozciągliwość sprawia, że doskonale sygnalizuje brania nawet z dalekich o stumetrowych odległości. Dodatkowo zacięcie w momencie brania jest dużo pewniejsze i co ważne szybsze. Nawinięta na kołowrotek plecionka pozwala wędkarzowi oddawać dużo celniejsze rzuty nawet jeśli łowimy na dystansie. Warto jednak zauważyć, że szczególnie mniej doświadczeni wędkarze mogą mieć z nią problem przy holu ryb, a to przez mniejszą rozciągliwość. Mimo, że skuteczność zacięć może być bardzo wysoka, to skuteczność holów przy zdobywaniu doświadczenia będzie sporo niższa. Dlatego też na wielu łowiskach stosowanie plecionek jako linek głównych jest zabronione, a to ze względu na bezpieczeństwo ryb. Oczywiście na wyspecjalizowanych łowiskach jest ona dozwolona. Wybierając plecionkę pamiętajmy o tym by kupować sprawdzone modele, dedykowane feederowi lub Method Feeder. Sprawdzą się one dużo lepiej niż plecionki uniwersalne, które może się zdarzyć, że będą miały problem z zatonięciem. Wybierając plecionkę zwróćmy też uwagę na nasze wędzisko, dokładniej na jego przelotki. W tańszych modelach plecionka może po prostu je uszkodzić.

Jaka grubość plecionki do feedera?

Najczęściej stosowanymi plecionkami do feedera będą te o średnicy 0.06 do 0.12 mm. Oczywiście dobieramy ją do sposobu łowienia i ryb na jakie się nastawiamy.

Jak widać trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy do feedera jako linka główna lepsza będzie żyłka czy plecionka. Najłatwiej byłoby napisać, że to zależy i to od wielu czynników. Nie mniej jednak znając wielu wędkarzy, w większości przypadków zdecyduje własne przekonanie i przyzwyczajenie do pewnych rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *