PoradnikWędkarstwo karpiowe

Sygnalizatory wędkarskie – co warto o nich wiedzieć?

reklama

Sygnalizator brań – kiedy go używać?

Sygnalizatory brań są jednymi z podstawowych urządzeń znajdujących się w wyposażeniu większości wędkarzy. Najczęściej korzystają z nich osoby preferujące metodę karpiową i większość tych, którzy łowią ryby z gruntu. Sygnalizatory wędkarskie to swego rodzaju czujniki, które poinformują Cię o braniu ryby. Może się to odbywać w różny sposób, w zależności od modelu urządzenia, na jakie się zdecydujesz. To idealne rozwiązanie szczególnie na dłuższe, kilkudniowe wędkarskie zasiadki, ale nie tylko. Mogą okazać się pomocne, kiedy jesteś zmęczony, a o to bardzo łatwo w czasie nawet kilkugodzinnych wypadów. Stosując je, nie będziesz musiał wytężać wzroku, patrząc na szczytówkę wędziska. Wędkarskie sygnalizatory brań to znakomita opcja, jeśli preferujesz nocne wędkowanie. Jak wiadomo, do takiej formy łowienia trzeba przywyknąć, ale nocne połowy z całą pewnością mają swój klimat. Łowienie w nocy to okazja na złapanie wielu gatunków ryb, często rekordowych okazów, tak jak np. sum czy sandacz. Sygnalizator na pewno pomoże Ci w lepszej organizacji Twojego stanowiska wędkarskiego, co, jak wiadomo, w nocy jest niezwykle ważne.

SYGNALIZATORY BRAŃ, ELEKTRONICZNE, MECHANICZNE

Jakie sygnalizatory wędkarskie wyróżniamy?

Na rynku wędkarskim jest wiele modeli sygnalizatorów wędkarskich. Oczywiście to, jaki wybierzesz, zależy od Twoich potrzeb i preferencji oraz sposobu, w jaki chcesz łowić, a także od warunków panujących na łowisku. Sygnalizator wędkarski jest bardzo szerokim pojęciem, bo przecież za taki można uznać nawet spławik lub szczytówkę wędziska. Jednakże w branży wędkarskiej przyjęło się, że sygnalizatory wędkarskie można podzielić na mechaniczne i elektroniczne. Ich celem jest zastąpienie szczytówki lub spławika w sygnalizacji brania, a tym samym ”odciążenie” Twojego wzroku. Urządzenia te różnią się od siebie wieloma parametrami: czułością, sposobem sygnalizowania brania, sposobem, w jaki są mocowane, wyglądem i materiałem, z jakiego zostały wykonane. Do niedawna najczęściej wybieranymi przez wędkarzy sygnalizatorami brań były dzwoneczki wędkarskie i grzechotki. Rzecz jasna nadal są one dostępne w sklepach wędkarskich, aczkolwiek ich popularność nieco zmalała. Posiadają one specjalny klips, umożliwiający zapięcie ich na szczytówce wędziska. W momencie brania ryby, szczytówka wędziska wygina się, przez co rozlega się charakterystyczny dźwięk

Pierwszą grupą najczęściej stosowanych urządzeń są sygnalizatory mechaniczne, montowane do podpórki i zawieszane na żyłce, na wysokości wędziska. Wskażą Ci branie poprzez ruch żyłki, zmniejszając lub zwiększając jej napięcie. W praktyce, w momencie brania będą podnosić się lub opadać, wskazując kierunek brania. Najpopularniejsze, szczególnie w wędkarstwie karpiowym, są hangery i swingery. Hangery to sygnalizatory, które nie posiadają sztywnego ramienia, a najczęściej łańcuszek połączony z korpusem, do którego wpina się żyłkę. Dzięki temu są jednymi z najbardziej czułych sygnalizatorów dostępnych na rynku. Dlatego jeśli spodziewasz się delikatnych brań, zwłaszcza w chłodniejszych okresach roku, kiedy temperatura wody jest niższa, lepiej postawić na ten typ sygnalizatora. Swingery są nieco cięższe i posiadają sztywne ramię, łączące je z podpórką. Stąd też, aby zasygnalizowały branie, ryba musi wziąć w sposób bardziej zdecydowany. Swingery są dużo lepszym wyborem w czasie łowienia na dużych dystansach, np. przy łowieniu karpi z wywózki, gdzie czułość nie jest aż tak istotna.

Druga grupą są sygnalizatory elektroniczne. Taki czujnik brania montowany jest zazwyczaj na podpórce lub specjalnym karpiowym stojaku (tripodzie lub rodpodzie). Wystarczy wkręcić go w podpórkę i ustawić na nim wędzisko. W momencie brania ryby, żyłka przesuwa się, a z sygnalizatora wydobywa się charakterystyczny dźwięk.

Sygnalizatory wędkarskie w praktyce

Jeśli zastanawiasz się, który sygnalizator będzie lepszy, to powinieneś postawić na oba rodzaje. Bardzo często, przede wszystkim w metodzie karpiowej, wspólnie używa się swingerów i hangerów oraz sygnalizatorów dźwiękowych. Co więcej, aby zadbać o Twój komfort na rybach, producenci oferują możliwość podpięcia sygnalizatorów mechanicznych do dźwiękowych, tak aby tworzyły jeden sprawny system informujący wędkarza o braniu. Ponadto sygnalizatory wędkarskie dźwiękowe są wyposażone w specjalne tryby pracy. Posiadają również diody. W momencie brania nie dość, że usłyszysz dźwięk, to zaobserwujesz jeszcze migającą diodę. To świetne rozwiązanie szczególnie w nocnym łowieniu. W bardziej zaawansowanych modelach migająca dioda i różne tony dźwięku podpowiedzą Ci o kierunku brania – czy jest od czy do brzegu, co będzie przydatne głównie w nocy. Dobrym pomysłem może być także wybór sygnalizatora wędkarskiego z centralką. Dzięki niemu będziesz mógł odejść od swoich zestawów wędkarskich nawet na kilkadziesiąt metrów. Centralka poinformuje Cię o braniu, tym samym nie przegapisz okazji na złowienie ryby.

Jak widzisz, sygnalizator wędkarski jest przydatnym i praktycznym urządzeniem. Jeśli jeszcze nie masz go w swoim ekwipunku, to pora to zmienić! Dzięki niemu zarówno krótkie, jak i kilkudniowe wypady wędkarskie będą prawdziwą przyjemnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *