Spinning

Przynęty spinningowe – którą warto wybrać?

reklama

Rippery, kopyta i twistery to znakomite przynęty spinningowe na okonia, sandacza czy szczupaka. Są wykonane z silikonu i mogą mieć przeróżne kształty. Dzięki odpowiedniej pracy przynęty i umiejętnościom wędkarza prowokują drapieżnika do ataku. Szczególnie dużą popularnością cieszą się rippery. Do złudzenia przypominają one żywą rybę. Składają się z tułowia i ogonka. Takie połączenie jest bardzo zgrabne, dlatego też okoń czy szczupak nie ma szans odróżnić ich od prawdziwej ryby. Na rynku znajdziesz niezwykle dużo kolorów i rozmiarów ripperów, więc bez problemu uzupełnisz swoje pudełko spinningowe. Jeśli zastanawiasz się, czym kierować się przy wyborze tej przynęty spinningowej, to zacznij od doboru wielkości do rozmiarów poławianych ryb. Zwłaszcza młodzi adepci sztuki spinningowej powinni zaczynać od łowienia na niewielkie, 5–7 cm, przynęty. Trudno wyobrazić sobie sytuację, kiedy łowisz gumą o wielkości 18–20 cm, uzbrojoną w główkę powyżej 25g (rippery są uzbrojone w główki jigowe o różnej gramaturze i wielkości haka). Na początku musisz opanować rzuty i sposób prowadzenia przynęty, zatem lepiej łowić delikatniej. 

PRZYNĘTY DO POŁOWU DRAPIEŻNIKÓW I AKCESORIA

Gumowe przynęty spinningowe

Oczywiście pamiętaj, że nie jest tak, iż na małe przynęty biorą tylko małe ryby. W praktyce przekonasz się, że można na niewielkie przynęty łowić np. metrowe szczupaki. Wędkarstwo jest pełne tajemnic i nigdy nie wiadomo, co aktualnie podpasuje danej rybie. Istotny jest także wybór koloru rippera. Paleta barw jest szeroka. Nie ma reguły, który kolor będzie najlepszy. Każda woda i każde łowisko rządzą się swoimi prawami. Przynęta, która jest rewelacyjna na jednej wodzie, może okazać się słaba na innej i odwrotnie. Dlatego też warto w swoim pudełku mieć różne kolory. Kombinuj, zmieniaj co jakiś czas, testuj, co danego dnia będzie najskuteczniejsze.

Drugim rodzajem przynęt gumowych są twistery. Posiadają korpus i specyficzny ogonek, który nadaje przynęcie odpowiednią pracę. Są to tanie przynęty spinningowe, które bardzo często goszczą w pudełku każdego wędkarza. Mniejsze będą znakomite na okonia, nieco większe świetnie prowokują do ataku szczupaki czy sandacze. Podobnie jak w przypadku ripperów, zbroi się je w główki jigowe. Paleta kolorów jest bardzo bogata. To, jaki wybrać, zależy m.in. od: przejrzystości wody, pogody czy upodobań ryb pływających w konkretnym łowisku. Często wędkarze kierują się zasadą, że im pogodniej na dworze i większa widoczność w wodzie, tym lepiej sprawdzą się ciemne przynęty. Natomiast jeśli jest pochmurna aura, lepiej łowić na kolory białe, perłowe czy seledynowe. To tylko jedna z teorii, którą musisz sam wypróbować nad wodą.

Przynęty twarde – woblery i błystki

Przyglądając się przynętom spinningowym, nie sposób nie napisać kilku zdań o woblerach. Dla wielu wędkarzy to przynęta numer jeden na większość drapieżników. Szczególnie pudełka łowców boleni pękają od mnogości tych przynęt. Zazwyczaj są one wykonane z tworzywa sztucznego. Możemy wyróżnić woblery tonące, schodzące na określoną głębokość oraz woblery pływające, które pracują blisko powierzchni wody. Innym podziałem tych przynęt jest rozróżnienie na woblery posiadające ster oraz przynęty bezsterowe. Bez wątpienia woblery mają swoich licznych zwolenników, ale musisz też pamiętać, że niestety są one jednymi z najdroższych. Spośród woblerów możesz wybrać także modele jednoczęściowe oraz tzw. „łamańce”. To bardzo dobre przynęty nie tylko na bolenie, ale i na sumy, szczupaki, sandacze czy pstrągi.

Osobną grupę twardych przynęt spinningowych tworzą obrotówki i wahadłówki. Obrotówki to inaczej błystki obrotowe o prostej budowie. Składają się z drucika, korpusu i paletki, zwanej też skrzydełkiem. Uzbrojone są zazwyczaj w kotwiczkę. Podczas prowadzenia przynęty skrzydełko obraca się, prowokując rybę do ataku. Są polecane młodym wędkarzom, ze względu na prostotę prowadzenia. Mimo że nie mają skomplikowanej budowy, są bardzo skuteczne, szczególnie w cieplejszych porach roku. Najczęściej złowisz na nie okonie i szczupaki. Różnią się od siebie wielkością, kolorem i gramaturą. Wahadłówka, czyli błystka wahadłowa, jest zazwyczaj wykonana z odpowiednio wyprofilowanej blachy. Jej atutem w czasie łowienia jest praca. Specyficzne ruchy na boki prowokują każdego drapieżnika do ataku. Jest to jedna z najbardziej klasycznych i najstarszych przynęt spinningowych, ale mimo to wciąż skuteczna.

Jak widzisz, masz duży wybór, jeśli chodzi o zapełnienie miejsca w Twoim pudełku spinningowym. Wypróbuj wyżej opisane przynęty na wybranym przez siebie łowisku. Może wśród nich będzie prawdziwy spinningowy „killer”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *