Spinning

Pływadełko Belly Boat

reklama

Co to jest Belly Boat?

Łowienie ryb ze środków pływających, szczególnie drapieżników takich jak okonie, sandacze czy szczupaki jest w naszym kraju bardzo popularne. Oczywiście ryby te można łowić z pontonu czy łódki, jednak warto wiedzieć, że w ostatnim czasie na popularności zyskują tzw. „pływadełka”. Co to takiego? W jaki sposób działają?

Belly Boat, to sprzęt do pływania, który przez wędkarzy w Polsce jest określany jako pływadełko. Jego angielska nazwa oznacza dosłownie „łódź brzuszną”. Amerykańskie pochodzenie tego sprzętu sprawiło, że używane jest często właśnie to określenie, ale często łączy się je z polskim odpowiednikiem. Pływadełko kojarzy się już po samej zdrobniałej nazwie z czymś niewielkim i miniaturowym. Tak też jest w istocie, ponieważ pierwotnie było używane przez muszkarzy w USA, którzy mogli dzięki niemu łowić na bardzo niewielkich akwenach, do których dostęp normalnym pontonem lub łodzią był praktycznie niemożliwy. Dzięki pływadełku można się zapuszczać w trudno dostępne miejsca.

Belly Boat składa się z kilku części. Najważniejsze z nich to siedzisko oraz komory boczne. Wygodne i ergonomiczne siedzenie jest na pewno bardzo istotne, aby można było łowić w komfortowych warunkach nawet na kilkugodzinnych sesjach wędkarskich. Niewątpliwą zaletą większości pływadełek jest to, że siedzenie znajduje się nad powierzchnią wody, co sprawia, że wędkarz nie jest narażony na przemoczenie, co na pewno wpływa na komfort łowienia.

Jednak takie ryzyko zawsze występuje i kolejna istotna część sprzętu, jaką jest komora boczna, pozwala chronić przed wypadnięciem z pływadełka. Bezpieczeństwo to niezwykle istotna sprawa, dlatego warto wybrać takie pływadełko, które będzie miało solidne komory i pozwoli zachować stabilność, a jednocześnie będzie możliwie lekkie, tym samym prostsze w transporcie.

Gdzie można pływać na Belly Boat?

Tak jak zostało wspomniane, pływadełka Belly Boat idealnie sprawdzą się w miejscach, do których nie da się dotrzeć większymi środkami transportu używanymi przez wędkarzy. Belly Boat są używane przede wszystkim w czasie łowienia metodą spinningową. Trzeba oczywiście sprawdzać, czy łowienie na danym zbiorniku jest dozwolone, ponieważ takie pływadełko jest środkiem pływającym – podobnie jak łódki oraz pontony.

A jakie ma zalety w porównaniu z tymi ostatnimi? Przede wszystkim należy wspomnieć o kompaktowych wymiarach. Napompowanie pływadełka sprawia, że staje się ono oczywiście większe, ale nadal jest łatwe do przenoszenia i można je spokojnie zarzucić na plecy. Przyda się zatem szczególnie tym miłośnikom wędkarstwa, którzy nie mają zbyt wiele miejsca, aby trzymać większych rozmiarów sprzęt.

Dlaczego warto pływać na takim pływadełku? Przede wszystkim może ono stanowić znakomitą alternatywę dla pontonu. Często zdarza się przecież, że na niektóre łowiska nie da się dotrzeć np. pontonem, a wiele trudno dostępnych miejsc może kryć bardzo ciekawe wędkarskie miejscówki. Pływadełka można używać zatem na mniejszych łowiskach oraz tych mniej odwiedzanych przez amatorów wędkarstwa.

Jaka jest cena pływadełka Belly Boat?

Wiadomo już, jakie najważniejsze zalety mają pływadełka Belly Boat. Jeśli ktoś ma zamiar kupić sprzęt do pływania po łowiskach, a z różnych powodów nie decyduje się na wybór łódki lub pontonu, to najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie wybór pływadełka. Fundamentalna kwestia to cena takiego sprzętu. Można znaleźć taki sprzęt w różnych przedziałach cenowych – od 400 przez 800 aż do takich pływadełek, za które trzeba zapłacić ponad 1000 złotych.

Przykładem pierwszego urządzenia, które można określić mianem budżetowego, jest pływadełko wędkarskie Alpha Trooper. Będzie się ono idealnie sprawdzało podczas połowów spinningowych w wodach słodkich i tak jak praktycznie każdy tego typu sprzęt będzie narzędziem, dzięki któremu wędkarz dotrze w miejsca, w które w inny sposób nie byłby w stanie się dostać.

Pływadełko Belly Boat

Zaletą tego modelu jest nie tylko cena, ale przede wszystkim stabilność, wytrzymałość i komfort podczas pływania. Jest to sprzęt cichy, dlatego nie będzie przeszkadzał hałas, który przecież często wydobywa się z pontonów lub łodzi z silnikiem. Dzięki dwóm bocznym komorom powietrza oraz dwóm tylnym (siedzisko i oparcie) wędkujący będą mieli poczucie komfortu. Muszą jednak pamiętać, żeby zawsze zakładać kamizelkę ratunkową, ponieważ ryzyko wypadnięcia z pływadełka zawsze istnieje. Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu.

Warto również brać pod uwagę, że ten model jest przeznaczony przede wszystkim do pływania na cichych i spokojnych wodach, więc właśnie na takie należy go wypuszczać. W zestawie znajdują się także stolik i pompka oraz zestaw naprawczy. Ten ostatni będzie szczególnie przydatny w razie nieoczekiwanych problemów. W kwestii pompowania trzeba oczywiście uważać, aby dopuszczalne ciśnienie nie zostało przekroczone. Jak na sprzęt w tak przystępnej cenie, to pływadełko jest naprawdę solidne.

Dla osób dysponujących dwukrotnie większym budżetem inną opcją może być pływadełko Float Tube Fltb-5. Na pierwszy rzut oka wyróżnia się ono ciekawą kolorystyką, ale to oczywiście niejedyna jego zaleta. Bez wątpienia zwraca uwagę obecność szelek umieszczonych na siedzisku. Takie rozwiązanie, które zostało tu zastosowane, ma dwojaką funkcję – po pierwsze pozwala wygodnie nosić pływadełko, a po drugie – pozwala zachować wędkarzowi suche plecy.

Również i ten sprzęt jest lekki – 6 kilogramów to niewiele. Zawartość zestawu jest oczywiście większa. Oprócz pływadełka dołączone są bowiem aż 3 torby na akcesoria. Ułatwia to zatem wiele spraw, ponieważ można zabrać ze sobą swój sprzęt wędkarski, a nawet dodatkowe rzeczy, np. płetwy i pompkę.

Pływadełko Belly Boat

Bez wątpienie dużą zaletą jest fakt, że pływadełko to ma wbudowany boczny uchwyt na wędkę. Jest to niezwykle wygodne, gdyż pozwala na szybkie i łatwe zamontowanie swojego narzędzia do łowienia. Składanie i rozkładanie zestawu nie powinno stanowić większego wyzwania. W przypadku tego modelu także należy pamiętać o używaniu kamizelki, która ochroni przed niekontrolowanym wypadnięciem do wody.

Pływadełko Belly Boat

Najbardziej zaawansowanym modelem, który polecamy doświadczonym wędkarzom preferującym metodę spinningową, jest pływadełko Hybrid Line Brigad 160. Ten sprzęt jest niezwykle komfortowy w użytkowaniu.

Pływadełko Belly Boat

Piankowe siedzisko zapewni bardzo dużą wygodę nawet podczas wielogodzinnych połowów na wodzie. Powłoka z polichlorku winylu to z kolei gwarancja solidności – trudno uszkodzenie sprzętu tak solidnego jak ten.

Warto wspomnieć o łatwym składaniu i rozkładaniu sprzętu. Bardzo łatwo jest go przenosić, przede wszystkim dzięki bardzo ciekawie pomyślanemu systemowi plecaka. Pozwoli to na oszczędność czasu i skoncentrowanie się na właściwych czynnościach, czyli po prostu na łowieniu.

A skoro o łowieniu mowa, to oprócz podstawowego wyposażenia w postaci wędek i przynęt warto pamiętać o innych równie ważnych np. podbieraku, który przy łowieniu z pływadełka na pewno się przyda. Podbierak Pro Finezze Rubber Mesh będzie odpowiedni do łowienia drapieżników. Gumowa siatka z jednej strony chroni ryby a z drugiej zapobiega zaczepieniu się haczyka lub kotwiczki. Bez wątpienia taki sprzęt do Belly Boat przyda się w różnych okolicznościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *