Poradnik

Na co zwrócić uwagę, wybierając pokrowiec wędkarski?

reklama

Pokrowiec wędkarski – dlaczego warto go mieć?

Planując swoją wędkarską wyprawę, na pewno zabierzesz ze sobą wędkę i przynęty. Bez względu na to, jaką metodą wędkarską łowisz, są to niezbędne elementy każdej wędkarskiej zasiadki. Jednak to nie wszystko, co przyda Ci się na łowisku. W chłodniejszych miesiącach roku nie zapominaj o cieplejszej odzieży i odpowiednim obuwiu. Wiosną czy jesienią pamiętaj, że poranki nad wodą są stosunkowo chłodne i cieplejsza bluza czy kurtka przeciwdeszczowa na pewno Ci się przydadzą. Zabierz także dodatkowe akcesoria, takie jak podbierak, podpórki i parasol, który przyda Ci się praktycznie w każdych warunkach – chroni od deszczu, wiatru czy słońca. W tym momencie pewnie możesz zadać sobie pytanie, gdzie to wszystko pomieścić. Odpowiedź jest prosta – musisz mieć odpowiedni pokrowiec wędkarski. Jest to bardzo przydatna rzecz, dzięki której nie tylko w wygodny sposób przetransportujesz sprzęt wędkarski na łowisko, ale przede wszystkim zadbasz o jego bezpieczeństwo. Przecież nikt nie lubi niespodzianek nad wodą w postaci uszkodzonej przelotki czy złamanej szczytówki wędki. Najwięcej wszelkiego rodzaju uszkodzeń sprzętu powstaje właśnie na skutek niewłaściwego przewożenia w aucie i transportu na łowisko. Dlatego, jeśli inwestujesz w sprzęt wędkarski, pomyśl też o jego właściwym przechowywaniu i transporcie. 

POKROWCE NA WĘDKI

Czym kierować się przy wyborze pokrowca wędkarskiego?

Zakup pokrowca musi być przemyślany. Zanim go dokonasz, zastanów się na transportowaniu jakiego sprzętu będzie Ci zależało. Na jakie parametry pokrowca musisz zwrócić uwagę?

Po pierwsze – pamiętaj o wymiarach. To bardzo istotny parametr każdego pokrowca, gdyż decyduje o bezpieczeństwie naszego sprzętu. Dokonując zakupu, sprawdź najpierw, jaka jest długość transportowa wędzisk (długość po ich złożeniu). Pod tym kątem dobieraj długość pokrowca. Jeśli przykładowo wędka ma długość transportową 150 cm, to długość pokrowca musi nieco przekraczać tę wartość, np. o 10 cm. Jeśli kupisz zbyt krótki pokrowiec, to część transportowanego wędziska będzie z niego wystawać, a tym samym zostanie narażona na uszkodzenie. Pokrowiec nie może być także zbyt długi w stosunku do długości transportowanej wędki. Równie istotna jest liczba komór. Na rynku dostępne są pokrowce wędkarskie trzykomorowe i dwukomorowe. W pierwszym przypadku będziesz mógł swobodnie przewozić w każdej z komór po jednym wędzisku, a w trzeciej komorze np. podpórki czy podbierak. Jeśli nie potrzebujesz na łowisku dużej ilości sprzętu, to możesz zdecydować się na pokrowiec dwukomorowy. Istotna jest ponadto szerokość i głębokość poszczególnych komór. Im jest ona większa, tym wzrasta pewność, że będziesz mógł bezpiecznie przewozić nawet gotowe zestawy wędkarskie w postaci wędziska uzbrojonego w kołowrotek.

Po drugie – zwróć uwagę na jakość wykonania pokrowca. Im lepsza, tym dłużej będzie Ci służył, a sprzęt wędkarski będzie bezpieczniejszy. Istotny jest materiał, z jakiego został wykonany, szczególnie jego grubość i odporność na warunki atmosferyczne – deszcz, śnieg czy mróz. Pokrowiec nie powinien przemakać i musi odprowadzać wilgoć na zewnątrz. Sprawdź również jego wnętrze. Upewnij się, że producent zadbał o odpowiednie wykończenie środka komór – musi być ono wystarczająco miękkie. Dobry pokrowiec powinien posiadać gąbkę, która chroni przed uszkodzeniem wędzisk w czasie transportu. Sprawdź także, czy suwaki wyglądają na solidne, czy bez problemu da się je odsunąć i zasunąć. Niestety często zdarza się, że są one niskiej jakości i po kilku wyjazdach zamek błyskawiczny po prostu się psuje. W konsekwencji musisz zdecydować się na zakup nowego pokrowca lub wszycie nowego zamka.

Po trzecie – sprawdź jakość szelek. Najczęściej pokrowiec wędkarski będziesz niósł w ręce albo na plecach. Dlatego też ważna jest jakość szelek i szwów, którymi są przymocowane do pokrowca. W niektórych modelach szew bardzo szybko puszcza (nawet przy niedużym ciężarze), co jest niebezpieczne szczególnie w czasie transportu pokrowca z wędkami na łowisko. Może dojść do sytuacji, że pokrowiec w jednej chwili spadnie Ci z pleców i uderzy o ziemię, narażając na uszkodzenie sprzęt, który jest w środku. Warto też, aby Twój model posiadał dodatkowe zewnętrzne kieszenie, w których będziesz mógł schować inne akcesoria potrzebne w czasie łowienia.

A może dedykowany pokrowiec wędkarski?

Możesz zdecydować się na zakup różnych rodzajów pokrowców – od modeli miękkich po twarde. Atutem tych pierwszych jest to, że zajmują nieco mniej miejsca w samochodzie, ale muszą być wykonane z naprawdę solidnego materiału. Pokrowiec wędkarski twardy, często zwany też usztywnionym, jest nieco większy, ale zapewni lepszą ochronę Twojego sprzętu. Możesz wybrać także pokrowce wędkarskie karpiowe, dedykowane tej metodzie łowienia ryb, czy pokrowce wędkarskie na łódki.

Bez względu na to, na jaki pokrowiec się zdecydujesz, pamiętaj, że kluczem do wyboru odpowiedniego modelu jest jakość wykonania i dostosowanie jego gabarytów do posiadanego sprzętu. Jeśli jeszcze nie masz pokrowca wędkarskiego, zadbaj o swój sprzęt wędkarski już dzisiaj i sprawdź modele dostępne na rynku. Już teraz przygotuj się do wyprawy na połowy jak najlepiej, aby nic nie przeszkodziło Ci w przeżywaniu wędkarskich emocji! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *