Feeder, Picker i Wędkarstwo gruntoweWędkarstwo karpiowe

Maty karpiowe – czym są i kiedy ich używać

reklama

Czym jest mata karpiowa

Temat ochrony i odpowiedniego obchodzenia się ze złowionymi rybami w ostatnim czasie zyskał na popularności. Nie ma się czemu dziwić, gdyż bezpieczeństwo złowionej ryby powinno być nie tylko dla każdego łowcy karpi, ale też każdego wędkarza, który preferuje metodę „złów i wypuść” jednym z priorytetów. Trzeba pamiętać, że tylko ta ryba, która w dobrej kondycji trafia z powrotem do wody będzie mogła za jakiś czas ponownie cieszyć oczy wędkarza. Dbając o bezpieczeństwo złowionych ryb warto zainwestować w dobrą matę karpiową. Maty stały się popularne nie tylko w wędkarstwie karpiowym, ale również w technice Method Feeder, gdzie również często przychodzi nam mierzyć się z okazałymi rybami. W ostatnim czasie podobny trend można zaobserwować w metodzie spinningowej, gdzie popularność zyskują tzw. matomiarki.

Mata karpiowa jest swego rodzaju legowiskiem, wykonanym z takich materiałów, dzięki którym złowiona ryba może bezpiecznie przez jakiś czas znajdować się na brzegu. Dzięki macie ryba po udanym holu nie musi znajdować się na ziemi, trawie, kamieniach czy piasku. W takich warunkach mogłaby zranić się w bardzo prosty sposób. Mimo, że na ten produkt wędkarski przyjęło się mówić mata karpiowa, to oczywiście można na niej położyć każda złowioną zdobycz.

Maty mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Zazwyczaj są to tworzywa syntetyczne, przypominające nieco miękką poduszkę. Każdy producent projektując matę zadbał o to, by była jak najbardziej bezpieczna dla ryby, np. nie posiadała żadnych ostrych krawędzi.

Typy mat karpiowych

Na rynku wędkarskim dostępnych jest wiele rodzajów i typów mat karpiowych, dzięki którym można zadbać o bezpieczeństwo złowionej ryby. Warto jednak pamiętać, że decydując się na zakup maty powinniśmy się kierować m.in. wielkością ryb na jakie się nastawiamy.

Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów mat karpiowych, są modele, które pod zewnętrzną warstwą posiadają dość gruby, wykonany z pianki lub gąbki materac, który nie tylko zapobiega przed kontaktem ryby z twardym podłożem, ale też w jakimś stopniu potrafi zamortyzować podskoki ryby. Przykładem podstawowej maty może być mata karpiowa Caperlan, której wymiary po rozłożeniu wynoszą 70 na 90 cm. Mata po złożeniu ma wymiary 70×30 cm. Ten egzemplarz waży około jednego kilograma i został wyposażony w specjalne plastikowe oczka rozmieszczone w rogach maty, które umożliwiają przymocowanie jej do podłoża, np. przy użyciu śledzi.

Podobnym typem maty są modele wyposażone w doczepiane boki, które zapobiegają ześlizgnięciu się ryby z powierzchni maty. W ten sposób mata nie tylko amortyzuje wyskoki ryby. Przykładem może być ta mata karpiowa z bokami Caperlan. Mata posiada dość grubą miękką gąbkę, dzięki czemu ryba w optymalnych warunkach może być przetrzymywana na brzegu. Model ten został wyposażony w specjalną podziałkę, dzięki której możemy sprawdzić jaki jest wymiar złowionej ryby. Spodnia część maty posiada drobną siatkę, która przepuszcza wodę. Dzięki zamocowanym uchwytom i śledziom, które są dołączone do zestawu, taką matę można bezproblemowo przymocować do podłoża.

Równie popularnym, ale różniącym się nieco pod względem konstrukcji modelem maty karpiowej, jest tzw. „kołyska”. To warstwa ochronna dla ryby, która jest zamocowana na specjalnym stelażu. Dzięki takiemu rozwiązaniu, ryba nawet na moment nie jest narażona na kontakt z twardą powierzchnią. Dodatkowo boki kołyski są dość duże, dzięki czemu nie ma obaw, że karp lub inna złowiona ryba nam z niej wyskoczy. Niektóre modele kołysek w spodniej części mogą mieć specjalną siatkę lub worek, dzięki któremu będziemy mogli bezpiecznie zważyć naszą zdobycz.

Dobrym przykładem jest kołyska Caperlan, wyposażona w cztery regulowane nogi, dzięki którym będzie można ją stabilnie ustawić, nawet na bardzo nierównym podłożu. Wewnątrz kołyski znajduje się specjalna podziałka, dzięki której dowiemy się jaki jest wymiar ryby. Kołyskę rozkłada się i składa bardzo szybko, a co więcej została wyposażona w specjalny dywanik, na którym można klęknąć z rybą do zdjęcia, nie brudząc się o podłoże.

Po co stosujemy matę karpiową

Po udanym holu, kiedy ryba znajduje się już w podbieraku musimy pamiętać, że przez pewien czas kiedy będzie na brzegu, zostanie przeniesiona z jej środowiska naturalnego. To dzięki zastosowaniu maty karpiowej narażenie jej na jakiekolwiek zagrożenie sprowadzamy do minimum. Pamiętajmy, aby w odpowiedni sposób zadbać o rybę. Przede wszystkim trzeba ją co jakiś czas polewać wodą, tak aby śluz którym jest pokryta nie zdążył wyschnąć. Jak już zostało wspomniane mata karpiowa ochroni rybę przed kolejnym zagrożeniem, a mianowicie kontaktem z twardym podłożem. Piasek, żwirek, kamienie, na pewno negatywnie wpłynęłyby na kondycję ryby. Nie mniej jednak w trakcie przetrzymywania ryby na brzegu potrzebna jest nam zwiększona koncentracja. Ryba, nawet średnich rozmiarów, która jest polana wodą jest śliska i jeśli będziemy się z nią obchodzić nieostrożnie, może dojść do nieprzyjemnego zdarzenia.

Maty karpiowe – czym są i kiedy ich używać

Jaką matę karpiową wybrać

Wybierając matę, miejmy na uwadze m.in. to jakiej wielkości ryby będziemy mogli złowić oraz warunki jakie będą panowały na łowisku. Dlatego zadbajmy o odpowiedni sprzęt, a ryby na pewno w przyszłości nam się za to odwdzięczą. Jeśli nastawiamy się typowo na łowienie karpi, to warto zrezygnować z najtańszych wersji maty, ponieważ szczególnie przy większych rybach mogą się okazać niewystarczającym środkiem ochronnym. Oczywiście są one stosunkowo małe i lekkie, dlatego są też wygodne w transporcie, jednak przy wyborze maty, naszym głównym celem powinno być przede wszystkim zapewnienie rybie jak najlepszej ochrony.

Lepszym wyborem będą maty wyposażone w doczepiane burty, które zapobiegną ześlizgnięciu się ryby na boki. Boki po skończonym wędkowaniu można odpiąć i nie zajmują dużo miejsca. Stąd też taki typ maty jest wygodny w transporcie. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak zastosowanie „kołyski”, która zapewni rybie ochronę w najlepszy możliwy sposób. Co więcej tego typu mata dzięki regulowanym nóżkom będzie stabilna na każdym rodzaju podłoża, bez względu na jego ukształtowanie. Pamiętajmy też o odpowiednim wyczyszczeniu i wysuszeniu maty, przed jej złożeniem. To istotne jeśli chodzi o jej trwałość i późniejszą eksploatację na kolejnych karpiowych wyprawach.

Zanim wybierzemy się na ryby, przed wyborem odpowiedniej maty, sprawdźmy regulamin łowiska. Na wielu z nich może być odgórnie narzucone, jaki typ maty jest wymagany. Bez względu na to, jaką matę wybierzemy starajmy się obchodzić z rybą ostrożnie, by mogła znów za jakiś czas cieszyć nas lub innych wędkarzy. Pamiętajmy też o zabraniu i korzystaniu z preparatów do odkażania ran. To również pozwoli zadbać o to, aby karp w jeszcze lepszej kondycji mógł wrócić do wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *