PoradnikSpinning

Jig rig – skuteczna metoda na okonia

reklama

Łowienie okoni wymaga dostosowania prezentacji przynęty do warunków na łowisku, preferencji ryb i wielu innych zmiennych, które są wciąż przedmiotem burzliwych dyskusji między okoniarzami. To co faktycznie może wpłynąć na naszą skuteczność nad wodą to opanowanie kilku podstawowych technik spinningowania i umiejętne dobieranie ich do pory roku i aktywności ryb. Jedną z metod, która pokochali polscy łowcy okoni w ostatnich kilku latach, jest jig rig.

Co to jest jig rig?

Jig rig jest metodą prezentacji przynęty, która umożliwia wędkarzowi bardzo skuteczne łowienie okoni głownie w okolicach dna. Jig rig przywędrował do nas z Rosji i jak to zwykle bywa był odpowiedzią tamtejszych spinningistów na braki sprzętu wędkarskiego na półkach sklepów wędkarskich.

Jak zbudowany jest zestaw jig rig?

Zestaw jig rig składa się z agrafki, haka z przynętą i ciężarka oraz opcjonalnie kółka łącznikowego. Agrafką spinamy oczko haczyka i oczko haka z przynętą. Tak złożony zestaw pracuje bardzo naturalnie – hak z przynętą nie łączy się bezpośrednio z obciążeniem, tylko swobodnie pracuje na agrafce. Ciężarek używany do tej metody ma zazwyczaj podłużny kształt (pałeczka) i wykonany jest z wolframu. Można również korzystać z innych ciężarków takich jak klasyczne łezki ołowiane. Dobór kształtu ciężarka powinien być uzależniony od dna łowiska – podłużne ciężarki bardzo dobrze sprawdzają się na łowiskach z lekko zamulonym i zarośniętym dnem, a ciężarki bardziej okrągłe nadają się do łowienia na wodach o dnie piaszczystym i kamiennym.

Jig rig – skuteczna metoda na okonia
Jig rig – skuteczna metoda na okonia

Kształt ciężarka wpływa wtedy na sposób prezentacji przynęty – jeśli dno jest zamulone i miękkie, podłużny ciężarek mimo częściowego wbicia się w dno wciąż wystaje nad jego powierzchnią, dzięki czemu przynęta może unosić się i swobodnie falować. Zastosowanie ciężarka w kształcie łezki lub bombki mogłoby unieruchomić przynętę – cały zestaw grzęźnie wtedy w roślinności lub mule, przez co przynęta staje się nieruchoma. W przypadku twardego dna nie musimy brać tych okoliczności pod uwagę i zarówno podłużne jak i okrągłe ciężarki nadają się do obławiania dna.

Ponieważ głównym zamysłem stosowania jig rig jest obławianie okolic dna, więc naturalnym wyborem jest stosowanie haków offsetowych, które chronią zestaw przed zaczepem. Ważne jest stosowanie haków, które mają duże oczka – wpływa to na prezentację przynęty. Haki z małymi oczkami bardzo często klinują się na drucie agrafki ograniczając ich ruch. Zarówno przy łowieniu z użyciem czeburaszki oraz jig rig używam haków Gamakatsu – Worm 325 Micro Game oraz Worm 330 Bottom Jigging.

W przypadku swoich standardowych zestawów łączę hak i ciężarek kółkiem łącznikowym. Tak połączone zestawy trzymam w pudełku i bardzo szybko zmieniam nad wodą jeśli zachodzi taka potrzeba. Rozmiar kółka łącznikowego powinien być odpowiednio dobrany do rozmiaru haka i wagi ciężarka.

Jakie są główne zalety jig rig?

Jig rig to zestaw dzięki któremu możemy skutecznie łowić okonie oraz inne ryby, które chętnie pobierają pokarm z dna. Metoda ta jest stosunkowo nowa i niespotykana tak powszechnie jak np. drop shot czy boczny trok, co może z samej definicji skuteczniej prowokować ryby. Na łowiskach poddanych ogromnej presji spinningistów, podawanie przynęty w sposób wyróżniający (czym definitywnie jest jig rig) może być kluczem do sukcesu, dlatego warto próbować łowić w ten sposób kiedy inne metody zawodzą.

Zestaw jig rig jest bardzo prosty do złożenia nad wodą, poradzą sobie z nim nawet bardzo początkujący spinningiści – potrzebujemy agrafkę, ciężarek, hak z przynętą i wędkę. Agrafkę wiążemy dowolnym węzłem, zakładamy ciężarek oraz przynętę i gotowe! Ciężarek można zmienić w każdej chwili, co czyni nas zestaw bardzo łatwym do przystosowania nad wodą – jeśli zmieniamy głębokość na której łowimy, potrzebujemy posłać zestaw dalej, możemy szybko zmienić ciężarek. Podobna sytuacja ma miejsce z przynętą – zmiana zajmuje kilka sekund, co pozwala szybko testować szeroką gamę wabików.

Jig rig – skuteczna metoda na okonia

Kluczem skuteczności metody jig rig jest prezentacja przynęty. Obławiamy okolice dna, a wabik unosi się kilka centymetrów nad jego powierzchnią, dzięki zastosowaniu ciężarków o podłużnym kształcie. Dodatkowo kiedy zestaw spoczywa nieruchomo na dnie, możemy delikatnie grać przynętą odpowiednimi ruchami szczytówki.

Jakie przynęty nadają się do metody jig rig?

Praktycznie każde przynęty nadają się do tej metody, ale niektóre mogą być bardziej skuteczne. Osobiście bardzo lubię stosować małe kopytka z pływającego silikony (np. Keitech Easy Shiner 2”-3”). Zestaw wygląda jak mała rybka żerująca przy dnie, co chwilę zmieniająca swoją pozycję – bardzo dużo brań okonia mam w momencie lekkiego podnoszenia zestawu. Dobrze sprawdzają się również imitacje owadów, które żyją w strefie przydennej – są naturalnym pokarmem ryb, więc bardzo dobrze reagują na nie nie tylko okonie, ale również białoryb. W zależności od kolor dna, warto odpowiednio dobrać kolor przynęty – jeśli łowimy na piaskowym dnie, dobrze sprawdzają się przynęty ciemne. Używając jig rig w wodach o ciemnym, mulistym dnie skuteczniejsze mogą okazać się kolory perłowe oaz białe ( generalnie o jaśniejszym odcieniu).

Jak prowadzić przynętę w metodzie jig rig?

Jak zaznaczyłem na początku artykułu, jig rig jest metodą przeznaczoną do obławiania okolic dna, co nie znaczy że nie można nim łowić w toni. Jeśli łowimy okonie z dna, po rzucie należy poczekać aż zestaw opadnie i delikatnie napiąć linkę. Zestaw można delikatnie przesuwać po dnie robiąc krótsze lub dłuższe pauzy. Czasem bardzo dobrze sprawdza się „obstukiwanie” ciężarkiem dna – okonie chętnie chwytają przynętę uciekającą od dna do powierzchni. W trakcie pauz, można przynęcie nadawać pracę przez delikatne pooszarpywania szczytówką. 

Jaki sprzęt do metody jig rig?

Jig rig jest metodą, która wymusza stosowania określonego sprzętu z kilku powodów: łowimy zestawem, który przez większość czasu dotyka dna, więc zestaw powinien być maksymalnie czuły. Aby podnieść czułość zestawu trzeba stosować plecionkę zamiast żyłki, co wpłynie również na skuteczność zacięć. Jeśli chodzi o stosowny kij, to do jig rig idealnie nadają się kije o szybkiej i bardzo szybkiej akcji i szczytowym ugięciu. Kije spolegliwe, z ugięciem przesuniętym ku środkowi nie sprawdzają się w delikatnym animowaniu przynęt.

Podsumowanie

Okoń jest bardzo wymagającą rybą pod względem stosowanych przynęt, ich prezentacji oraz stosowanych metod łowienia. Na szczęście wędkarzy, jest również bardzo ciekawskim stworzeniem, co sprzyja okoniarzom sprawdzającym nowinki sprzętowe i techniczne. Zestaw jig rig bardzo szybko stał się popularny w Rosji i dzięki swojej nieprzeciętnej skuteczności stosowany jest przez polskich spinningistów. Jest zestawem bardzo prostym do złożenia i większość spinningistów w swoich pudłach posiada jego niezbędne elementy – hak, przynętę, agrafkę i ciężarek. Chociaż wśród wędkarzy pokutuje opinia że jig rig (oraz inne metody oparte o powolną prezentację przy dnie) są najskuteczniejsze głównie w zimowych miesiącach, to warto sprawdzać jig rig o każdej porze roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *