Poradnik

Gliny wędkarskie

reklama

Przygotowując zanęty i gliny przed wyjazdem na trening zawsze mamy dylemat jak odpowiednio skomponować mieszankę. Oczywiście wyznacznikiem jest rybostan, charakterystyka łowiska i taktyka którą obierzemy na rozegranie zawodów. Wędkarstwo sportowe na kontynencie opiera się głównie na zastosowaniu glin i ziemi.. Wyspiarze mający obostrzenia na łowiskach nie mogą w wielu przypadkach używać glin. Zmienili taktykę łowienia i na wodach stojących łowią dosłownie na “czyściocha” minimalizując podawanie zanęt do kilku kul oraz ciągłego podawania przynęt.

Gliny wędkarskie

Wędkarstwo wyczynowe to swoista alchemia. Może nie tyle co do mieszanek zanętowych, które tak namiętnie tworzą początkujący “ulepszając” kompletne receptury belgijskich, francuskich czy też naszych rodzimych mistrzów. Z czasem wypracowuje się najskuteczniejsze mieszanki na dane łowiska i bardziej operuje w ich treściwości, granulacji oraz kolorze. Reguluje pracę, szybkość rozmywania i wiele innych parametrów szukając najlepszych rozwiązań na dane łowisko oraz warunki panujące na nim.

Niejeden z nas ma “tajemny zeszyt” w którym znajdują się lata treningów, rozwiązań i notatki z łowiska. Odpowiednie wyciąganie wniosków to bardzo ważna rzecz w wędkarskiej kuchni…

Przygotowując mieszanki glin i ziemi trzeba bardzo dokładnie poznać ich działanie. Najlepiej skupić się na produktach jednej firmy i “uczyć się” ich nad wodą.

Od wielu lat łowiąc dla Matchpro poznaje produkty  i pomagam w kompozycji nowych mixów glin i ziemi. Kontrolując jakość, dowilżenie dążymy do uzyskania jak najlepszych produktów. W dzisiejszym wpisie chciałem Wam przybliżyć rodzaje glin, ziemię oraz gotowe mixy, które możemy stosować bez bawienia się w mieszalnię.

Gliny wędkarskie

Podział glin wędkarskich

Według moich doświadczeń gliny dzielimy na:

 • wiążące ( czyli te których spoistość jest duża i podane w łowisko długo trzymają )
 • rozpraszające ( czyli te które w momencie podania w łowisko swoją spoistość tracą szybko, bardzo często smużąc )
 • specjalne ( łączące działanie wiążących i rozpraszających w zależności od ich dowilżenia)
Gliny wędkarskie

Gliny wiążące

 • river standard

Glina ciężka, dobrze klejąca. Dobra do dociążania zanęt w wodach stojących. Ma naturalny szaro-brązowy kolor bardzo dobrze komponujacy się z gliniastym dnem. Idealnie miesza się w proporcji 1-1 z ziemią bełchatowską tworząc uniwersalną mieszankę do podawania robaków na wodzie stojącej. Bardzo lubię stosować ją do dociążania zanęty spożywczej przy łowieniu z dna. Przecierając zanętę wymieszaną z tą gliną przez sito uzyskujemy niepracującą mieszankę stworzoną do łowienia leszczy.

 • river strong

Glina ciężka, bardzo mocno klejąca. Stworzona do łowienia w nurcie lub mocnej fali generującej uciąg na wodzie stojacej. Szczególnie w sytuacji gdy na zbiornikach zaporowych wiatr rozkręca wodę i wymusza mocny uciąg “River Strong” pozwoli nam umieścić zanętę i przynęty stabilnie. Dodając 100 ml bentonitu na 1 l gliny stworzymy bardzo mocny nośnik do przynęt zanętowych na wody bieżące. Kiedy mamy płaskie dno i na rzece dosłownie płynie jak “w rynsztoku” placki z przemoczonej gliny z robakami doskonale przetrzymają nam ryby w łowisku

 • canal 

Glina wilgotna , dobrze klejąca. Jej główną zaletą jest bardzo drobny przemiał. Ma naturalny kolor i tworzy “niską chmurę” nad dnem. Bardzo dobrze współpracuje z barwnikami pomagając nam stworzyć atrakcyjny dla ryb obłok, który je wabi ze znacznych odległości. Jeżeli użyjemy jej na matcha i dodamy niewielką ilość “Liant Collera” stworzymy pół suche kule rozbijające się częściowo o powierzchnię wody i smużące w kierunku dna. Pozwala to “strącić” w dół ryby żerujące w toni i spróbować ustawić je na dnie. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem do dociążenia bardzo drobno zmielonych zanęt kanałowych nadając im jedwabiście delikatną strukturę.

Gliny rozpraszające

W ofercie matchpro występują dwa rodzaje gliny rozpraszającej w kilku wariantach kolorystycznych ( naturalny , czarny , brązowy”

 • argille

Glina wilgotna , lekko klejąca. Po dotarciu na dno tworzy dość ciężki dywan. Idealna do podawania niewielkiej ilości przynęt i tworzenia tzw “stołu dla ryb”. Podczas jej stosowania spoistość  regulujemy dowilżeniem, a czas rozpadania ilością bentonitu.

Jeżeli użyjemy niedowilżonej – utworzy sporą chmurę w łowisku. Mocniej sklejona i domoczona opadnie na dno i powoli będzie się rozmywać tworząc charakterystyczne stożki z przynetami.

 • de somme

Lekka glina , bardzo mocno smużąca. Dobra do dywanowania na łowiskach o miękkim dnie. Możemy przy jej wykorzystaniu utworzyć stablilną warstwę dla przynęt na grząskim mule. Doskonała jako środek chmurotwórczy do zanęt uklejowych , długo utrzymuje zawiesinę w toni. Jej dodatek do innych glin osłabia ich kleistość i powoduje smużenie. Lubię stosować ją łącząc z ziemią torfową i czarnym barwnikiem podczas łowienia na miękko dennych kanałach. Doskonale przykrywa dno i powoduje zmącenie wody w łowisku. Pomaga to w zwabieniu ryb, a także czyni je mniej płochliwymi podczas systematycznego odławiania. Tak samo jak przy argilli możemy poprzez stosowanie dowilżenia i kleju ograniczyć smużenie w toni.

Gliny specjalne

 • Double leam canal

Bardzo drobno mielona, ciężka glina przeznaczona do podawania przynęt zanętowych. “Puszcza” dopiero na dnie i odpowiednio domoczona długo trzyma przynęty w kuli. Przy jej używaniu należy pamiętać o dowilżeniu spryskiwaczem po dodaniu przynęt. W odwrotnej kolejności mokre przynęty mogą przemoczyć ją i tym samym bardzo mocno zakleić opóźniając uwalnianie.  Lubię stosować ją w wolnopłynących rzekach do podawania ochotki i jokersa. Lekko ściśnięta kula dociera do dna i puszcza podczas opadu kawałki wabiące ryby. Docierając do dna nurt rozbija ją w polu zanętowym tworząc wabiący dym z rozmytych kul.

 •  double leam river

Jasna podwójnie mielona glina o bardzo dużej kleistości do podawania przynęt zanętowych w szybkim nurcie. Tworzy spoiste kule, które mocno i długo trzymają przynęty w strefie łowienia. Dobra do podawania gnojaków “na zapach” – kroimy niewielka ilość gnojaka na bardzo drobne kawałki i mieszamy z gliną. Klej i naturalny sok tworzą bardzo spoiste “plastelinowate” kule niemal nie do rozbicia. Długo utrzymujące zapach gnojaków w łowisku

 • team lake

Mieszanka gliny i ziemi bełchatowskiej przeznaczona do łowienia na wodach stojących. Dobra do dywanowania i podawania z kubka lekko sklejonych przynęt. Stworzona po to, żeby używać ją “z paczki” bez mieszania z innymi glinami. Dla mnie pozycja obowiązkowa podczas łowienia płoci w wodach stojących.

 • team river

Mieszanka gliny i ziemi bełchatowskiej przeznaczona na wody bieżące. Idealna do podawania przynęt zanętowych z kubka na jeziorach. Cięższa i bardziej spoista od team lake. Lubię ją łowić na matcha. Dobrze się klei i doskonale przenosi przynęty na dalekie dystanse przy zastosowaniu procy. Kiedy dodamy kleju długo trzyma i powoli rozmywa się tworząc czarno-brązowy obłok.

Gliny wędkarskie

To podstawowy podział glin – kompozycje, mixy to typowy wędkarski freestyle. Używając różnych klejów, barwników możemy niesamowicie zmieniać ich charakterystykę, dlatego tutaj każdy powinien pobawić się w wędkarską kuchnię i spróbować odkrywać własne opracowania na konkretne łowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *