PoradnikWędkarstwo karpiowe

Jak złowić karpia

reklama

Jedną z najpopularniejszych i najchętniej poławianych ryb w Polsce jest bez wątpienia karp. To ryba, która wielu wędkarzom kojarzy się głównie z łowiskami komercyjnymi. Są jednak w Polsce „wodzy dzikie”, gdzie też mamy szansę zmierzyć się z upragnionym cyprinusem. Zobaczmy więc krótki poradnik dla początkujących wędkarzy, o tym jak złowić karpia i o czym pamiętać wybierając się w jego poszukiwaniu.

Metody łowienia karpi

Zastanawiając się jakie są skuteczne metody łowienia karpi, trzeba mieć na uwadze, że łowienie karpi przez ostatnie kilkanaście lat zyskało tak bardzo na popularności, że możemy już mówić o metodzie karpiowej. Wiele osób, nawet dopiero co zaczynających swoja przygodę z wędkarstwem zaczyna właśnie od karpi. Co więcej rynek wędkarski jest pełen produktów dedykowanych pod łowienie tego gatunku ryby. DO dyspozycji wędkarzy są specjalne wędziska, kołowrotki, żyłki, plecionki, ciężarki, haczyki, materiały przeponowe, a także przynęty o przeróżnych aromatach smakach, takie jak kulki proteinowe czy pellety. Wszystko to, aby jak najlepiej przygotować się do wyprawy wędkarskiej na karpie, która popularnie nazywa się zasiadką i może trwać nawet kilka czy kilkanaście dni. Oczywiście sam sprzęt ryb za wędkarza nie złowi, dlatego też równie ważne jest odpowiednie przygotowanie się do wyprawy i obranie odpowiedniej taktyki.

Metoda karpiowa jest blisko związana z klasyczną metodą gruntową, którą też można łowić karpie. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o technice Method Feeder, która w ostatnich latach tak mocno zaznaczyła swój akcent na wędkarskim rynku. Wiele osób próbuje też łowić karpie metodą spławikową. Zdarzają się też bardzo sporadyczne przypadki łowienia karpi na spinning.

Spławik czy grunt

To czy w łowieniu karpi postawimy na metodę spławikową czy gruntowa zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest bez wątpienia łowisko. Spławik może okazać się skuteczny na łowiskach stosunkowo niewielkich, dzikich, gdzie ryba nie jest przyzwyczajona do obecności wędkarza. To miejsca bardzo często trudno dostępne, gdzie ryby, można łowić praktycznie pod samymi nogami. To bardzo często łowiska położone w głębi lasu, z bogato rozwiniętą i trudno dostępną linią brzegową, mnóstwem wodnej roślinności i licznymi powalonymi konarami drzew. W tego typu łowiskach w wielu przypadkach nie ma sensu posyłać zestawu na dalszą odległość jak 5 do 7 metrów. Spławik zasygnalizuje branie nawet najbardziej ostrożnego karpia, o ile oczywiście wędkarz zachowa się odpowiednio cicho.

Jak złowić karpia

Metoda gruntowa daje dużo więcej możliwości i jest skuteczna praktycznie na każdej wodzie, bez względu na to czy chcemy łowić karpie na komercji czy dużym zbiorniku zaporowym. Łowienie karpi to bardzo często dystansowe łowienie na odległości przekraczającej sto metrów. Trudno wyobrazić sobie spławik w takiej formie. Dlatego też w większości przypadków metoda karpiowa, Method Feeder, czy klasyczna gruntówka okażą się skuteczniejsze od spławika w karpiowej potyczce.

Jaka wędka na karpia

W każdej metodzie wędkarskiej wybór odpowiedniego wędziska w wielu przypadkach jest nie tylko trudną ale i złożoną decyzją. Wiemy doskonale jak wiele modeli wędzisk jest dostępnych na rynku i trudno jednoznacznie wskazać, który z nich jest najlepszy, a przecież w dużej mierze liczą się tez preferencje wędkarza. Trzeba pamiętać, że wędkarstwo karpiowe jest odmianą dającą wędkarzowi duże możliwości, stąd też sposób łowienia karpi będzie wymagał odpowiednio dopasowanego wędziska. Oczywiście tak jak przy wyborze wędziska do innych metod wędkarskich warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Pierwszym z nich jest długość. W przypadku wędek karpiowych jest podawana w stopach. Najczęściej wybieranymi modelami są te o długości 12 i 13 ft (przeliczając na centymetry od około 360 do około 390 cm). Kolejnymi parametrami na jakie warto zwrócić uwagę są m.in. krzywa ugięcia, wielkość przelotek (szczególnie przy wędkach dystansowych) a także cena. Więcej na temat wędek karpiowych można znaleźć pod tym linkiem https://fishster.pl/blog/wedki-karpiowe-do-300-zl/.

Jaki kołowrotek do wędki karpiowej

Kolejnym elementem zestawu karpiowego, bez którego trudno sobie wyobrazić łowienie karpi jest odpowiednio dobrany kołowrotek. Podobnie jak w przypadku wędzisk na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli „młynków”. Oczywiście przy zakupie odpowiedniego modelu warto sprawdzić czy kołowrotek pracuje płynnie, ma sprawny hamulec i czy czasami nie ma nigdzie jakichkolwiek luzów. Wszystko to po to aby na d woda nie było niemiłej niespodzianki.

Patrząc na duże możliwości rynku w tym segmencie, zasadniczo możemy kołowrotki karpiowe podzielić na dwie grupy – kołowrotki Quick Drag i modele z wolnym biegiem. Kołowrotki Quick Drag mają przedni hamulec znajdujący się na górze szpuli. Modele z wolnym biegiem, które dużo wcześniej pojawiły się na rynku mają specjalny przełącznik w  dolnej części kołowrotka.

Warto dodać, że kołowrotek w karpiowaniu dobieramy pod sposób łowienia. Jeśli planujemy takie łowienie, że zestawy będziemy wywozić np. pontonem na dalsze odległości wówczas potrzebny będzie model dedykowany wywózce, o odpowiednim zapasie żyłki. Inny model kołowrotka okaże się bardziej praktyczny przy łowieniu z  rzutu np. na łowisku komercyjnym. Jak widać trudno znaleźć jakiś model uniwersalny, pasujący do każdej formy łowienia karpi.

Zestaw końcowy na karpia

Zestawy końcowe to jeden z najważniejszych elementów w karpiowej układance. W tym miejscu warto byłoby się zatrzymać nieco dłużej i wspomnieć w zasadzie o wszystkim co będzie znajdować w okolicy pola nęcenia i łowienia, od ciężarków, po materiały i akcesoria przyponowe. Tych rzeczy jest tak wiele, że warto będzie zrobić z tego osobny materiał. Nie mniej jednak skupmy się w kilku zdaniach na przyponie. Są w zasadzie dwie możliwości. Przypony można robić samemu, wówczas potrzebne nam będą wszystkie akcesoria, lub możemy skorzystać z gotowych rozwiązań. Gotowe przypony karpiowe to dobry wybór dla początkujących.

Jak złowić karpia

Jeśli przypony karpiowe chcemy robić samodzielnie, to przyda nam się jakiś materiał np. dobrej jakości plecionka. Na rynku dostępne są plecionki w otulinie (sztywniejsze) i bez otuliny (bardziej miękkie). Do skonstruowania przyponu potrzebny będzie nam jeszcze haczyk, koszulka termokurczliwa, która można zastąpić pozycjonerem. W karpiowaniu wiele przyponów ma swoje nazwy np. Chod Rig, D-rig do których wykonania potrzebne będą jeszcze dodatkowe drobne akcesoria. Przy zestawie końcowym warto wspomnieć jeszcze o leadkorze. To ołowiany odcinek między linką główną a przyponem pokryty materiałem, którego zadaniem jest przyleganie do dna łowiska.

Jaki haczyk na karpia

Haczyk jest ważnym elementem całego zestawu karpiowego. Z jednej strony umożliwia prawidłowe zacięcie ryby oraz hol, po którym rybie można zwrócić wolność. Do łowienia karpi warto użyć typowych haczyków karpiowych. Wówczas mamy pewność, że są tak wyprofilowane i skonstruowane że spełnią swoje zadanie. Oczywiście pamiętajmy, że celem jest aby złowiona ryba w dobrej kondycji wróciła do wody. Do wyboru mamy haczyki z micro zadziorem i haki bezzadziorowe. Warto w swoim pudełku mieć haczyki z dłuższym i krótszym trzonkiem. Umożliwi to tworzenie kombinacji z podaniem przynęty. Co do rozmiarów, to najpopularniejsze są haki w rozmiarze 4,6 i 8.

Jak nęcić karpia

Taktyka nęcenia karpi jest zależna od wielu czynników. Na to czym nęcimy i jak dużo podajemy towaru wpływa np. łowisko, pora roku, temperatura wody czy ilość ryb w łowisku. Oczywiście łowisko dobrze byłoby przygotować sobie kilka dni wcześniej, dzięki czemu szanse na złowienie karpia byłyby większe niż przy łowieniu z marszu. Karpie nęcimy np. pelletem, kulkami proteinowymi, kukurydzą, a więc w zasadzie tym samym, na co łowimy. W wędkarstwie karpiowym do nęcenia powszechnie używa się worków i siatek PVA, kobry, czy specjalnych łyżek zanętowych.

Jakie przynęty na karpia

Najpopularniejszymi przynętami karpiowymi są oczywiście kulki proteinowe (w wersji tonącej i pływającej) w różnych rozmiarach od 12 do nawet 24 mm. Są produkowane w wielu smakach, dlatego wędkarz ma duże możliwości wyboru. Dodatkowo skutecznymi przynętami karpiowymi są dumbellsy, waftersy, pellet. Nie wolno zapominać o ziarnach takich jak kukurydza czy groch. W ostatnim czasie popularne jest tez łowienie karpi na orzechy tygrysie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *