Publicystyka wędkarska

Gdzie na ryby Śląskie

reklama

Region śląski kojarzy się przede wszystkim z krajobrazem industrialnym – kopalniami oraz innymi obiektami typowymi dla obszarów szeroko uprzemysłowionych. Nie oznacza to jednak, że pasjonaci wędkarstwa, którzy chcą wybrać się na ryby, muszą pokonywać dziesiątki kilometrów. Miejsc, gdzie można się oddać wędkarskiej pasji, jest co najmniej kilka. Przestawiamy pięć z nich, które naszym zdaniem są szczególnie warte polecenia.

Łowisko Pod Lasem

Mówiąc półżartem, można powiedzieć, że pierwszą lokalizacją musiał być Rybnik. Etymologia nazwy tego śląskiego miasta wywodzi się wszak od stawu rybnego, co świadczy o charakterze miasta w dawnych wiekach, gdzie rybactwo i hodowla ryb były powszechnym zajęciem.

W rybnickiej dzielnicy Kamień znajduje się Łowisko Pod Lasem. Jego nazwa bardzo zwięźle i trafnie oddaje charakter tego miejsca, które jest odseparowane od przemysłowej części Rybnika.

Gdzie na ryby Śląskie

To łowisko komercyjne daje do dyspozycji 14 stanowisk dla wędkarzy, a jego powierzchnia wynosi 5 hektarów. Królują tutaj przede wszystkim karpie, ale można spotkać również inne gatunki, pośród których wyróżnić można okonie, amury, jesiotry i płocie. Pływają w tym łowisku także pstrągi oraz karasie.

Łowisko jest otwarte w sezonie od 6:00 do 21:00 przez cały tydzień, natomiast od 1 maja do 30 września można łowić o każdej porze dnia i nocy. W pobliżu znajdują się obiekty sportowe i rekreacyjne, co na pewno będzie zaletą, gdy wędkarz zabierze ze sobą rodzinę.

Rybołówka Fish Park

Wędkarze z Mikołowa i okolic mogą wybrać się na łowisko Rybołówka Fish Park. Jaka jest charakterystyka tego miejsca? To niewielki i płytki akwen o jednohektarowej powierzchni i maksymalnej głębokości trzech metrów, gdzie łowić można na spławik i metodą gruntową.

Gdzie na ryby Śląskie

Na tym łowisku komercyjnym dominującymi rybami są karpie, jazie, liny, pstrągi, jesiotry oraz szczupaki. Można tu złowić także amury, okonie, płocie, karasie czy sandacze. Występują również leszcze i tołpygi, zatem można śmiało powiedzieć, że bogactwo gatunków jest tutaj naprawdę spore.

Efekty wędkarskie w tym miejscu mogą być naprawdę imponujące – rekord łowiska to karp ważący 24 kilogramy. Nawet jeśli nasza zdobycz nie będzie aż tak wielka i ciężka, to i tak pobyt tutaj powinien nam dawać dużą satysfakcję, ponieważ łowisko jest zarybiane dużymi okazami.

Warto wspomnieć o znajdujących się w pobliżu punktach gastronomicznych oraz plaży. Z pewnością obecność takich udogodnień to zaleta każdego łowiska, a Rybołówka Fish Park ma te właśnie atuty.

Łowisko Baraniok

Dotychczas opisane akweny nie miały zbyt dużej powierzchni. Podobnie rzecz ma się z łowiskiem Baraniok, ale jest ono nieco większe i jego wielkość to 6,5 hektara. To łowisko komercyjne jest płytkie – jego głębokość to od metra do dwóch. To miejsce dość kameralne i spokojne. Jest tutaj dziesięć stanowisk do dyspozycji.

Można łowisko Baraniok uznać za karpiowe, chociaż jest tu także sporo amurów. Występują tutaj także liny oraz jesiotry. Dopuszczalne jest łowienie na grunt z bezpiecznym klipsem.

Gdzie na ryby Śląskie

Jakie są zalety łowiska położonego w gminie Orzesze? Przede wszystkim jest ono miejscem niedawno zarybionym dużymi okazami – dominują tutaj ryby o wadze od kilku do kilkunastu kilogramów, ale można złowić także kilka imponujących, dwudziestokilogramowych  karpi. Należy oczywiście mieć na uwadze, że jest to łowisko, na którym należy wypuszczać ryby do wody bezzwłocznie po ich złowieniu.

Łowisko Baraniok jest czynne przez cały tydzień, a bardzo dużym udogodnieniem dla osób planujących kilkudniowy wypad na ryby jest możliwość wynajęcia domku letniskowego. Cisza, spokój i dużo zieleni to niewątpliwie bardzo duże atuty tego miejsca.

Łowisko Uroczysko Karpiowe

Na Śląsku można znaleźć nie tylko niewielkie łowiska, ponieważ występują również miejsca naprawdę okazałe. Jednym z nich jest niewątpliwie łowisko Uroczysko Karpiowe. Powierzchnia wynosi tutaj 52 hektary, a dla wędkarzy przewidziano 33 stanowiska. To łowisko komercyjne nie jest zbyt głębokie (maksymalna głębokość 3 metry), ale nie powinno to stanowić problemu. W tym miejscu odnajdą się wędkarze lubiący łowić klasycznymi metodami – na spławik i grunt.

Gdzie na ryby Śląskie

Jakie ryby można znaleźć oprócz karpia, którego mocną obecność sygnalizuje nazwa łowiska? Są tutaj także amury i liny, które występują w sporym nagromadzeniu. Można spotkać także jesiotry, leszcze, sandacze, karasie oraz szczupaki.

To łowisko położone nieopodal Czechowic-Dziedzic jest częścią obszaru Natura 2000, dlatego przyroda wokół może zachwycać wędkarzy. Ochroną – można powiedzieć – objęte są także ryby, ponieważ jest to łowisko typu no kill, czyli takie, gdzie nie zabija się złowionych okazów. Należy zatem pamiętać o niezbędnych środkach do dezynfekcji.

Osoby, które odwiedzą to urokliwe miejsce będą mogły skorzystać z bezpłatnego parkingu. Znajdą także punkty gastronomiczne oraz jeden z najistotniejszych punktów, czyli sklepik wędkarski, gdzie będzie można kupić akcesoria potrzebne podczas łowienia.  Łowisko jest otwarte przez cały dzień, siedem dni w tygodniu, dlatego niezależnie od tego, czy ktoś ma czas w weekend, czy w dni powszednie, będzie mógł tutaj zarzucić wędkę.

Łowisko Pod Borem

W okolicach Skoczowa znajduje się interesujące miejsce dla entuzjastów wędkowania, jakim jest Łowisko Pod Borem. To kolejny z niewielkich akwenów, który warto odwiedzić. Powierzchnia 4,5 hektara to niewiele, ale może się okazać, że będzie to łowisko świetne dla początkujących wędkarzy. Co sprawia, że można wysnuć taki wniosek? Ci, którzy chcą poznać różne metody łowienia, mogą się zaznajomić absolutnie z każdą z nich, ponieważ nie ma tutaj żadnych ograniczeń i restrykcji w kwestii sposobów łowienia. Wymogi, o których należy pamiętać, to posiadanie maty karpiowej, podbieraka oraz środków dezynfekujących. Dominują tutaj amury, szczupaki oraz sumy. Można znaleźć na Łowisku Pod Borem także liny, jesiotry i karpie. Na tym łowisku komercyjnym jest 28 stanowisk, zatem mimo niewielkiej powierzchni akwenu może tu łowić wiele osób. Warto wspomnieć o udogodnieniach w postaci parkingu, paleniska oraz punktu gastronomicznego.

Gdzie na ryby Śląskie

Jak widać, mimo pewnego stereotypu Śląska wędkarze mogą w tym regionie znaleźć bardzo interesujące łowiska. Znajdą tu coś dla siebie nie tylko ci, którzy szukają ciszy i niewielkich, spokojnych łowisk, lecz także tacy, którzy woleliby spróbować swoich sił na dużym akwenie i złowić imponujące okazy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *