Feeder, Picker i Wędkarstwo gruntoweWędkarstwo karpiowe

Ciężarki karpiowe – jakie wybrać

reklama

Coraz więcej wędkarzy ma świadomość, że w wędkarstwie dbanie choćby o jak najmniejsze szczegóły jest często bardzo istotne. Podobnie w wędkarstwie karpiowym na sukces nad wodą rzutuje nie tylko wybór odpowiedniego miejsca, taktyka, wiedza, doświadczenie, ale też sprzęt, w tym jeden element – ciężarki karpiowe, bez których trudno wyobrazić sobie łowienie karpi czy amurów. Dlatego też warto poświęcić im kilka zdań. Na co więc zwrócić uwagę wybierając taki ciężarek?

Rodzaje ciężarków karpiowych

Każda technika wędkarska w ostatnich latach dość mocno się rozwinęła. Ten boom na nowinki, w tym także sprzętowe nie ominął wędkarstwa karpiowego. O ile do nowych wędek, kołowrotków, sposobów prezentacji przynęty czy smaków i zapachów kulek proteinowych już dążyliśmy się przyzwyczaić, o tyle nie każdy wie, że na rynku mamy naprawdę duży wybór ciężarków, dedykowanych poszczególnym sposobom łowienia karpi. Wszystko po to by spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających wędkarzy. Rynek wędkarski nie lubi stać w miejscu. Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu wybór ciężarków do karpiowania był niezwykle wąski. W zasadzie każdy łowił podobnie, stosując takie ciężarki jakie były dostępne w sklepach. Wybór był nie tylko mocno ograniczony ale też jakość tych produktów delikatnie mówiąc nie była najlepsza. Jeśli ktoś się uparł oczywiście znazł interesujący go model czołowych na rynku firm, jednak cena produktu mogła szokować. Dlatego też wiele osób decydowało się na to co było w sklepie, idąc potocznie mówiąc „po kosztach”.

Obecnie sytuacja jest inna i każdy wędkarz ma możliwość wyboru co najmniej kilku modeli ciężarków swoich ulubionych producentów sprzętu karpiowego. Kupując ciężarki powinniśmy zwrócić uwagę m.in. na jakość wykonania, w tym także jakość elementów odpowiedzialnych za łaczenie. Popularne wśród łowców karpi stały się m.in. ciężarki z powierzchnią maskującą. Wiele osób nazywa je „ciężarkami w panierce”, a to ze względu na specjalną posypkę, którą są pokryte. Takie modele sprawdzą się na różnych typach łowisk gdyż produkowane są w wielu kolorach, doskonale maskują się na dnie i nie odstraszają nawet najbardziej ostrożnych ryb. Do najchętniej stosowanych i najpopularniejszych ciężarków należą modele od znanego w karpiowym świecie Miśka. To takie ciężarki jak: rakieta, kula, gruszka, torpeda, grippa, grippon czy muszla.

Ciężarki karpiowe do dalekich rzutów

Wybierając ciężarek karpiowy istotny jest nie tylko jego kształt i jakość wykonania, ale również gramatura. Dlatego też warto poświęcić kilka zdań temu zagadnieniu. Jak wiemy każde łowisko jest inne, szczególnie jeśli chodzi o głębokość, odległość na jakiej będziemy musieli łowić oraz ukształtowanie dna. Oczywiście bardziej doświadczony wędkarz poradzi sobie w każdych warunkach, ale co ma zrobić poczatkujący karpiarz, by zasiadka była efektywna i „dała” ryby? Wybierając wagę ciężarka trzeba uwzględnić wiele czynników od wspomnianego charakteru łowiska, ukształtowania dna, po siłę i kierunek wiatru, wielkość fali czy nawet sposobu napięcia zestawu dzięki swingerom. Co więcej znaczenie będzie mieć nawet to co mamy nawinięte na kołowrotek, plecionkę czy żyłkę. Dlatego tez wiele osób przyjmuje zasadę że jeśli łowimy na odległości nie przekraczającej sto metrów, wystarczające będą ciężarki o wadze dochodzącej do 85-90 gram.

Jeśli zestaw musi być położony dalej, to każde dodatkowe 50 metrów wiąże się z cięższym ciężarkiem o około 20-25 gram. To może być punkt wyjścia dla poczatkujących osób. Wybierając ciężarek karpiowy do dalekich rzutów pamiętajmy o bardzo ważnej rzeczy. Nie wolno nam zbytnio przeciążyć wędziska, a sam zestaw powinien zostać zbudowany tak, aby ciężarek „ciął” powietrze nie napotykając na swojej drodze żadnych oporów. Dlatego też warto sięgać po ciężarki przypominające torpedę o podłużnym i mocno opływowym kształcie. Taki typ ciężarka jest niezwykle stabilny w czasie lotu zapewniając nie tylko uzyskanie dalekiej odległości ale i celność rzutu. Do rzutów sprawdzą się także ciężarki w kształcie kluli.

Ciężarki karpiowe – jakie wybrać
Piękny karp na macie

Ciężarki karpiowe do wywózki

Przy łowieniu karpi z wywózki ważny jest kształt i gramatura ciężarka. Tutaj podobnie jak w przypadku ciężarka rzutowego przyjęło się zasadę że jeśli łowimy na odległości nie przekraczającej sto metrów, wystarczające będą ciężarki o wadze dochodzącej do 85-90 gram. Jeśli zestaw musi być położony dalej, to każde dodatkowe 50 metrów wiąże się z cięższym ciężarkiem o około 30-35 gram. Popularnym modelem ciężarka do wywózki jest Grippa. Ten model posiada krętlik, a sam kształt i specjalne wypustki mają zapobiegać przesuwaniu się ciężarka po dnie nawet przy stosunkowo dużych odległościach. To model sprawdzony przy łowieniu na różnego rodzaju uskokach dna, górkach i dołkach. Specjalne kolce ciężarka powodują, że nie musimy obawiać się, że ciężarek zsunie się z miejsca, w którym został położony. Ten typ ciężarka sprawdzi się też przy łowieniu w rzekach. Przy wywózce można również stosować ciężarki w kształcie spłaszczonej gruszki. Wielu wędkarzy do wywózki jako ciężarek stosuje zwykły kamień. Do montażu wystarczy tylko kawałek dętki założonej na bezpiecznym klipsie, w który wsuwamy kamień.

Rynek ciężarków karpiowych już jest niezwykle szeroki, a co więcej rozwija się z każdym sezonem. Dlatego warto sprawdzić i wypróbować różnego typu ciężarki w różnych warunkach, nawet te dedykowane łowieniu niezwykle ostrożnych ryb w dość trudnych łowiskach. Dzięki temu na pewno znajdziemy model pasujący do naszego sposobu łowienia i do warunków jakie zastaniemy na naszej zasiadce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *