Poradnik

Wędka teleskopowa – co warto wiedzieć i jaką kupić

reklama

Wędka teleskopowa – co ją wyróżnia?

Gdy nie możesz zabrać ze sobą długiego wędziska, to świetnym rozwiązaniem będzie wędka teleskopowa. Jakie są jej główne zalety i co wyróżnia ją spośród innych wędek? Przede wszystkim istotna jest mobilność takiego wędziska. Wędki teleskopowe są w uproszczeniu nazywane składanymi i jest to nazwa zasadna, ponieważ tego rodzaju wędziska składa się i rozkłada – mniejsze elementy chowają się w większych częściach wędki.

Niesie to za sobą rzecz jasna bardzo wiele korzyści. Najbardziej oczywistą jest wygoda w transporcie. Dzięki łatwemu składaniu i rozkładaniu sprzętu będziesz mógł bez żadnego problemu go przenosić i przewozić. Samo przechowywanie wędki teleskopowej również nie będzie Ci nastręczało kłopotów związanych z poszukiwaniem miejsca, gdyż zajmuje ona naprawdę niewiele przestrzeni. 

Jakie cechy ma wędka teleskopowa i jaką wybrać?

Jak już zostało wcześniej napisane, wędki teleskopowe mają szereg zalet, które sprawiają, że są one świetnym rozwiązaniem, szczególnie gdy rozpoczynasz swoją przygodę z wędkowaniem. Teraz nadeszła pora, abyś dowiedział się nieco o technicznych parametrach wędek teleskopowych, a także o tym, do jakich metod łowienia będą one bardzo dobrym wędziskiem.

Jeżeli chodzi o długość wędki teleskopowej, to jest ona zróżnicowana. Zasadniczo jednak wędzisko nie jest przesadnie długie. Często spotyka się wędki teleskopowe o długości 3 m i 4,5 m. Mała wędka teleskopowa jest opcją praktyczną i całkiem skuteczną.

Taki sprzęt z pewnością pozwoli Ci na efektywne łowienie przy jednoczesnym komforcie składania i przewożenia wędki. Jeżeli dysponujesz nieco większymi możliwościami, może Ci się przydać wędka teleskopowa 5 m, a nawet wędka teleskopowa 6 m. Jeśli lubisz zarzucać przynętę na dalsze odległości, to śmiało możesz wybrać właśnie którąś z tych opcji.

Sprawdź w sklepie – https://www.decathlon.pl/C-2610609-wedki-teleskopowe

Wiesz już, jakie typowe rozmiary mają wędki teleskopowe. Najwyższa pora przejść więc do tego, co najbardziej interesuje każdego wędkarza, który ma już pewne doświadczenie, czyli jakie metody łowienia można wykorzystać, posługując się wędką teleskopową. Najpopularniejsze są wędki teleskopowe spławikowe. Nie będzie to dla Ciebie niczym dziwnym, jeśli weźmiesz pod uwagę, że tego typu wędzisko zostało stworzone właśnie z myślą o łowieniu na spławik.

Wędki teleskopowe gruntowe charakteryzują się z kolei bardzo dobrymi parametrami ciężaru wyrzutu. Dzięki temu nawet większe przynęty bez najmniejszych problemów skierujesz tam, gdzie będziesz chciał. Niezwykle istotną kwestią, na którą powinieneś zwracać uwagę przy wyborze wędziska, jest akcja szczytówki. Z całą pewnością znajdziesz odpowiednią wędkę teleskopową do łowienia gruntowego.

Kolejnym zagadnieniem, o którym wypadałoby wiedzieć, jest to, jaki blank powinna mieć wędka teleskopowa. Wędki teleskopowe węglowe – bo tak można je określić na podstawie materiału, z którego został wykonany blank – są niezwykle wytrzymałe.

Oprócz tego są one lekkie, co sprawia, że możemy doświadczyć bardzo nietypowego połączenia – wędka jest bowiem jednocześnie niezwykle wygodna w użytkowaniu i odporna na uszkodzenia oraz warunki pogodowe. Z tego względu powinieneś szukać właśnie takich wędek, gdyż dają one gwarancję niezawodności i sporej wygody podczas łowienia.

A do łowienia jakich ryb wędki teleskopowe będą odpowiednie? Można powiedzieć, że zdadzą one egzamin praktycznie przy łowieniu każdego gatunku: od karpi, leszczy, płoci, linów i karasi po szczupaki czy sandacze.

Na koniec warto dowiedzieć się także nieco o akcesoriach do wędek teleskopowych. W co dobrze będzie się zaopatrzyć? Mogą być Ci potrzebne przelotki do wędki teleskopowej. Zapasowe części do wędziska przydają się wtedy, gdy te oryginalne będą już niezdatne do użycia.

Właściwy naciąg żyłki, który osiągasz właśnie dzięki przelotkom, to podstawa, by łowić komfortowo i obficie. Stojak teleskopowy do wędek to bardzo przydatne akcesorium, które sprawi, że będziesz mógł ustawić swoją wędkę teleskopową (lub kilka z nich) i dzięki temu należycie o nią dbać.

Tego typu wędki polecane są głównie osobom stawiającym swoje pierwsze wędkarskie kroki. Mimo rosnącej popularności wędek składowych, na rynku cały czas dostępne są teleskopy, których zapewne nie brakuje w składziku niejednego wędkarza. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *